Aktüel Yorum

GROUP OF 20  (G20) Nedir anladınız mı?

Kısacası G20 denilen, 19 ülke ve de Avrupa birliğı komisyonun katılımıyla 20 yi bulan, G20nin ülke başkanları, dünyada ekonomik gidişatın rotasını çizmek, ulaşamadıklari alanlara ulaşmak vede ele geçiremedikleri bir yer kalmışsa, orayı da talan etmek için Hamburg da 7-8 Temmuz da yapılacak zirve toplantılarında biraraya gelecekler.

Emekçilerin alın terinden vergi diye alınan paralar, bir fonla, emekçilere sorulmadan, bu zengin ülkelerin başkanlarının hizmetine sunulacak, yaşamları ve rahatları garanti altına alınması için de olağanüstü bir çaba içine girilecektir.

Reklam

Hamburg da şimdiden alınmaya başlanılan olağanüstü polisiye tedbirler, yaratılan panik havası Hamburg`a  protesto etmek için  dışarıdan geleceği tahmin edilen, 100.000 bini aşkın antifaşist protestocu ile ilgili, gündeme alınacak hak kısıtlamaları, gözaltına alınacak insanlar için, oluşturulacak toplama kampları, mahkemeleri, hakimi, savcısı, polisi göreve hazırlatılacak, insanlarin özgürlük sınırları, girebilecekleri, dolaşabilecekleri sokaklar, kullanabilecekleri güzergahlar, açabilecekleri iş yerleri, taşımak zorunda oldukları kimlikleri insan hak ve özgürlükleri savsaklanarak yürürlüğe konulacaktır.

Dünyayı soyup, soğana çeviren, insanlığın gözyaşlarıyla serinleyen, sattıkları silahlarla, kara parayla, insan kaçakçılığıyla ünlenen, dünyanin terörist başları, yarattıkları müslüman dinci DAIŞ katilleriyle orta doğuyu kana bulayan, avrupanın sokaklarını cehenneme çeviren, gece yarısı konserlerde çocukları öldürten, Olimpiyatlarına ve spor anlayışlarına laik görmeye çalıştıkları Katarı da, şamar oğlanı ilan eden, sonra da 12 milyar dolarlık anlaşmayla diyet ödettirip, soluklanmasına izin veren ülke başı katilleri, Hamburg da , uluslararası ekonomi kalkınma ve petrolü dinle karıştırıp paraya çevirme metodlarını tartışmak için biraraya gelecekler.

Suudi Arabistan gibi insanlık ve kadın düşmanı lanet bir yere gidip, yeni silah satış anlaşması yapan, daha silahlarından çıkan, barutun kokusu bile geçmemişken, silahsızlanma gibi konuyu, tüm dünyayla dalga geçer gibi gündemine alan, ABD ve onun yardakçıları, dünyanın katil silah tüccarları Hamburg’ da silahsızlanma safsatı adıyla biraraya  gelecekler.

Reklam

Dünya da var ettikleri, açlık, yoksulluk, sürgün, savaş göçlerinin nedenlerini savsaklamaya, daha ne kadar insanı öldürebilir, denizlerde boğabilir, hapisanelere doldurabilir, aç ve susuz birakabilirizi tartışmaya gelecekler.

Çevreciliği gündemine alan, sanayisiyle, teknolojisiyle, silah üretimiyle, kimyasal artıklarıyla, çıkarttıkları savaşlarla, çevrenin içine eden, Ekolojinin dengesini düzeltmeye kalkan, dengesizler, doğa düşmanları Hamburg da  biraraya gelecekler,

Istıhdam, yeni dünya düzeni diyip, savaşlar yaratarak, şehirleri bombalayan, tarihi eserleri talanlayan, ülkelerı darmaduman eden, insanlarin evini barkını başına yıktıran, göçleri, sürgünleri yaratan, insanları sokaklara, tarlalara, çadırlara, kamplara dolduran, beton kafalı, toprak, petrol, tarihi eser istilacılari, Hamburga da biraraya gelecekler.

Kadın haklarında eşitlik diyip, kadını pazara süren, tecavvüz, ölüm, köleliği kadına laik gören, kadını, çocuk doğurma makinesi, seks aleti olarak kullanan, gidip kadın hakları komisyonuna Suudi Arabistan erkeklerini sözcü seçen, kadın düşmanı, ırkci, cinsiyetçi, zeka özürlü erkek iktidarının sözcüleri Hamburg da biraraya gelecekler.

Dünya da tüm çalışanların emeğini sömüren, ekonomilerini, üç beş arap şeyhine peşkeş çeken, yalanla, dolanla, hileyle ülkelerin başına oturup iktidarları gasp eden, damadı, kızı, eniştesi ile devleti aile şirketi gibi idare eden, insanın aklı hayalı alamayacağı, desbot, deli, faşist, özürlü lider tiplemeleriyle, hemen hemen birçok ülkenin başında bulunan, kişiliksiz, kendilerinin hakkından başka, bırak ‘İnsan Hakkını’, insanın yaşama hakkını bile tanımayan, parayı ve gücü ele geçirmiş, katil liderler Hamburg da biraraya gelecekler.

Tüm dünya halklarına, yine terörizmden, şiddetten, açlıktan, yoksulluktan, göçlerden dem vuracaklar, yine yarattıkları piyon katil, çete örgütlerin listesini sunacaklar, önce parası petrolü için, el ayak öptükleri bir arap ülkesini yem diye, ortaya atacaklar. Sonrada  diyetini silah satarak alıp, bırakacaklar vede kanlı kirli karlarına, kar üstüne kar katacaklar. Daha sonrada düzmece senaryo, hikayelerini anlatıp, savaşlarını haklı çıkaracaklar ve yeniden, yeniden  ülke, toprak, petrol, para ve insan avına çıkacaklar.

Bizler  ise yine büyük laflar edeceğiz dünya devriminden, özgürlüklerden insan hak ve kriterlerinden, emekten bahsedeceğiz, bir yürüyüşle, oda izin verilirse, belki birkaç mitingle işi bitireceğiz.

Sizce biz bu  G20 nediri anladık mı? Sanmıyorum, eğer  anlasaydık, emperyalist, kapitalist soyguncu çeteler, bu kadar rahat iktidarlar da, bizler de haklı olmamıza rağmen, örgütsüz rezil bir halde, kör kuytularda kalmazdık.

20-6-2017

Nebahat Dertli

 

Bir cevap yazın

Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu