Aktüel Yorum

BABA

Bu hikaye,

Mario Puzzonun yazdığı, Francis Ford Coppalanın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacinonun başrollerini oynadığı, İtalyan bir mafya ailesinin hayatını anlatan unutulmaz Baba filminden alınmış bir kesit değildir.

Bu hikaye,

Dersimin Hozat ilçesi, Çet deresinde, 7 Kasım 2016 da hava bombardımanında öldürülen Murat Gün’ün Babasının hikayesidir.

Bu hikaye,

öldürülen oğlunun cenazesini almak istiyen ve Dersimde bir parkta 70 gündür açlık grevi yapan, 70 yaşındaki Kemal Gün’ün ”Kabahatler kanununa dayanılarak, oturduğu parkta, yer işgalinden dolayı kesilen 13.166 lira para cezasının hikayesidir.

Bu hikaye,

kaçak saraylarda oturanların kutsandığı, kimliğini dilini, halkını satan, düzenbaz ahlaksızların başkan, partı başkanı yapıldığı bir ülkede, ahlaksızlığın hikayesidir.

Bu hikaye,

hangi iktidar iş başına gelirse gelsin, hedef tahtasına koyulan İlerlemiş Türkiyenin, kanlı tarihinin bir parçası, vazgeçilmezi olan, dilinden, kimliğinden vede inancından dolayı, katliamlara uğrayan Dersimin, Dersimlilerin hikayesidir.

Bu hikaye,

oğluna gemicikler alamayan, para, makam saltanatlar sunamayan, Los Angelos kumarhanelerinde oğluna stres atıracak lüksü olmayan, Muratın babasının hikayesidir.

Bu hikaye,

vatan, bayrak, millet, şehitlik edebiyatı yapıp, kendi oğlunu askerlikten muaf tuttup, siyasetçı, hokkabaz olmayı başaramayan, onurlu duruş sergileyen bir babanın hikayesidir.

Bu hikaye,

din simsarlığına soyunamıyan, iktidarı kapıp, ülkeyi imam hatiplerle boğup, ama kendi oğlunu Amerikalarda okutamayan, sıradan vatandaş bir babanın hikayesidir.

Bu hikaye.

Yıllardır tüm baskı yok etme tehditlerıne rağmen, Galatasaray meydanında direnen kaybedilen yakınlarını kemiklerıni isteyen, katillerin hesap vereceği günü bekleyen Cumartesi Annelerinin hikayesidir

Bu hikaye,

tüm bu haksızlıklara, eşitsizliklere rağmen, kendini inandığı devrime adayan, hak özgürlük, bağımsızlık, eşitlik ilkelerinin olacağına inanan ve bu uğurda bedeni, bombalarla parça parça edilen, Hozatın Çet deresinde yatan devrimcı Muratların hikayesidir.

Bu hikaye,

aynı zamanda kahbece öldürülen tüm devrimcilerin, yurtseverlerın, ötekileştirilerek yaşamdan alınanların, senin, benim, insanca yaşamak isteyenlerin hikayesidir.

Muratın ve babasının yalnız olmadığını hissettirmek tüm mücadele edenlerin, direnenlerin, kendine insanım diyenlerin görevidir.

Yapamıyor, yapmıyormuyuz, işte bu hikaye, yok olmanın kaybolmanın hikayesidir.

4. 5.2017

Nebahat Dertli

Bir cevap yazın

Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün