Aktüel Dünya

İskoçya’da ped ve tampon artık ücretsiz

İskoç Parlamentosu tarafından dün (14 Ağustos) onaylanan Kadın Hijyen Ürünleri Yasası’na göre, ihtiyacı olan herkese ücretsiz hijyenik ürünler sağlanması, yetkililer için yasal bir zorunluluk haline getirildi.

Sosyal Adalet Bakanı Shona Robison söz konusu ürünlere ücretsiz erişimin toplumda eşitliğin sağlanması açısından hayati önem taşıdığının altını çizdi.

Reklam

Robison ”Böyle bir uygulama başlatan ilk ülke olduğumuz için gurur duyuyoruz. Yaşam masraflarının arttığı bu dönemde çok anlamlı ve yararlı olduğunu düşünüyoruz. Bu ülkede regl ürünlerine erişemeyen kimse olmasın istiyoruz.” dedi.

İŞÇİ PARTİLİ VEKİL TEMELİNİ ATMIŞTI

İskoçya Parlamentosu’nda, konuyla ilgili yıllardır kampanya yürüten İşçi Partili milletvekili Monica Lennon’un öncülüğünde hazırlanan tasarı 2020’de oybirliğiyle kabul edilmişti.

Reklam

İskoç İşçi Partisi’nin sağlık sözcüsü olan Lennon, bu yasanın regl olan herkesin yaşamı için büyük farklılık olacağını belirtti.

Lennon, birkaç yıl önce parlamentoda açık açık tartışılamayan menstrual döngü konusunun ana bir akım olduğunu, İskoç Parlamentosu üyelerinin bunun bir parçası olmaktan memnuniyet duyduğunu; kullanılan ürünlerin ve sürdürülebilirliğin yanı sıra bu yasanın, menapoz ve endometriozisi de kapsadığını söyledi.

Ülke çapındaki kampanya, kuzeydeki birkaç yerel konseyin kadın vatandaşlara ücretsiz hijyenik ürünler sağlamasından sonra başlatıldı.

Bununla birlikte, Lennon’un hareketi halk desteği aldı ve İskoç Parlamentosu, 2020’de üyelerinin oy birliğiyle bunu yasalaştırmayı onayladı.

Kadın hijyen ürünlerindeki yetersizliğin önüne geçilmesine önemli bir etkisi olacak yasanın, 2020-2021’de Kovid-19 salgını boyunca bu ürünlerin eksikliği yaşayan birçok kadına yardımcı olması bekleniyor.

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu