Aktüel DünyaAktüel Duyuru

Türkiye dönüşü korona testi

“İzin dönüşünü son güne bırakmayın”

HAMBURG

Reklam

ALMANYA’NIN Türkiye’yi koronavirüsü konusunda riskli ülkeler listesinde bulundurmasının, Türkiye’de yakınlarını ziyaret etmek isteyen ve tatil yapmak isteyenlere tereddüt yaşattığını belirten Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz, bu konuda kendisine yurttaşlar tarafından yöneltilen sorular hakkında bir açıklama yaptı.

Kendisine doğrudan veya sosyal medya hesabı üzerinden yöneltilen soruları en doğru şekilde yanıtlayabilmek için ilgili sağlık dairelerinden bilgi aldığını kaydeden Yılmaz, “Edindiğim bilgilere göre, elinizde negatif bir test raporu olması halinde bile, döndüğünüzde yaşadığınız ilçenin sağlık dairesine telefonla veya e-posta ile başvurmakla yükümlüsünüz. Oradan gelecek yanıta göre hareket etmeniz gerekiyor. Pazar günü Almanya’ya gelip, sağlık dairesine yükümlü olduğunuz bildirimi yapmadan, pazartesi iş yerine gitmeniz veya çocuklarınızı yuvaya veya okula göndermeniz, ciddi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle herkese Almanya’ya dönüşlerini, en azından sağlık dairesine başvurabilecek zaman birimi kalacak şekilde ayarlamalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu. Yılmaz gelen önemli soruları ve ilişkin yanıtlarını, şöyle sıraladı:

 

Reklam

Soru: Türkiye’den izin dönüşü, Almanya’da karantinaya girmek zorunda mıyım?

Cevap: Almanya Sağlık Bakanlığı, Robert Koch Enstitüsünün oluşturduğu liste doğrultusunda, AB dışı koronavirüsü açısından riskli ülkelere gidip, oradan Almanya’ya dönenlerin hemen 14 günlük ev karantinasına girmesini ve derhal bağlı oldukları sağlık dairesini bilgilendirmelerini öngörüyor. Maalesefe buna Türkiye’de dahil olduğundan Almanya’ya dönüşlerde herkes için otomatikman karantina kuralı geçerli.

 

Soru: Türkiye’den dönmeden önce koronavirüsü testi yaptırırsam, karantinadan muaf mıyım?

Cevap: Evet. Karantinadan muaf tutulmak için iki yol var.

Biri Türkiye’den dönmeden en geç 48 saat önce ISO 15189, ISO/IEC 17025 veya Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterlerine uygun koronavirüsü testinin yaptırılması. Testi yaptırdığınız laboratuvar yukarıdaki şartları taşımalı. Raporda mutlaka doktor onayı olmalı. Laboratuvardan aldığınız test sonucunda doktor imzası yoksa, testi Türkiye’de veya Almanya’da doktora onaylatmanız gerekiyor. Ayrıca Türkiye’den aldığınız Almanca veya İngilizce doktor raporu kabul ediliyor. Türkçe olanı, tercüme ettirmeniz gerekecektir. İkincisi ise, Almanya’ya döndükten sonra burada bu testi yaptırmak. Her iki durumda da, döner dönmez yaşadığınız ilçenin (liste aşağıda) sağlık dairesine başvurup, Türkiye’den döndüğünüzü ve elinizde negatif test sonucu bulunduğunu mutlaka bildirmeniz gerekiyor. Sağlık daireleri sonraki adımlar hakkında sizi bilgilendiriyor.

 

Soru: Karantinadan doğan maddi kayıplar için tazminat hakkım var mı?

Cevap: Hayır. Kendi sorumluluğunuz dahilinde riskli kategoride olan ülkeye seyahat ettiğiniz için, zorunlu karantinadan doğan işe gidememe, hatta iş yeri kaybı ve benzer dezavantajlar için bir tazminat hakkı olmuyor.

 

Hamburg İlçe Sağlık Daireleri

 

Altona

Fachamt Gesundheit
Bahrenfelder Str. 254-260
22765 Hamburg

Tel: 040 – 428 112 000

E-posta: Infektionsschutz@altona.hamburg.de

 

Bergedorf

Fachamt Gesundheit
Weidenbaumsweg 21
21029 Hamburg
Tel: 040 – 428 91 2220

E-posta: babergedorfgesundheitsamt@bergedorf.hamburg.de

 

Eimsbüttel

Gesundheits- und Umweltamt
Grindelberg 66
20144 Hamburg
Tel: 040 428 01 3400

E-posta: infektionsschutz@eimsbuettel.hamburg.de

 

Harburg

Gesundheitsamt

Harburger Rathauspassage 2
21073 Hamburg
Hamburg

Tel: 040 428 71 2307

E-posta: gesundheitsamt@harburg.hamburg.de

 

Mitte

Fachamt Gesundheit
Caffamacherreihe 1-3
20355 Hamburg
Tel: 040 428 54 4631

E-posta: Gesundheitsamtmitte@hamburg-mitte.hamburg.de

 

Nord

Fachamt Gesundheit
Eppendorfer Landstraße 59
20249 Hamburg
Tel: 040 – 428 04 2675

E-posta: Infektionsschutz@hamburg-nord.hamburg.de

 

Wandsbek

Gesundheitsamt
Robert-Schumann-Brücke 8
22041 Hamburg
Tel: 040 – 428 81 3494

E-posta: Infektionsschutz@wandsbek.hamburg.de

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu