Aktüel Dünya

Parlamentodan Notlar / Notizen aus der Bürgerschaft, 15.05.2024

Aşırı gruplara karşı, dayanışmanın ve hukukun üstünlüğü fayda sağlar, ucuz popülizm değil

Hamburg Eyalet Parlamentosu Aktüalite Saati’nde demokrasinin aşırı güçler tarafından tehdit edilmesini konu etti. SPD Parlamento Grubuna göre, özgür ve demokratik bir toplumun, karşıtlarıyla mücadele edebilmek için, tüm demokratların geniş bir ittifakına ihtiyacı var. SPD Hamburg Parlamento Grup Başkanı Dirk Kienscherf konuşmasında özetle şunları söyledi.” Aşırı yanlısı grupların, seçim kampanyası yürütenlere yönelik esef verici şiddet saldırılarına, hukuk devletinin çok kararlı bir şekilde karşılık vermesini ve sivil toplumun dayanışmasını gerektirmektedir. Siyasette veya sivil toplumda aktif çalışma gösteren insanlara yönelik her saldırı doğrudan demokrasiye yönelik bir saldırıdır.”

 Gegen Extremismus helfen Solidarität und Rechtsstaat, nicht billiger Populismus

Die Bürgerschaft debattierte in ihrer Aktuellen Stunde über die Bedrohung der Demokratie durch Extremismus. Für die SPD-Fraktion braucht es ein breites Bündnis aller Demokrat:innen, um den Gegner:innen einer freien und demokratischen Gesellschaft die Stirn zu bieten. Dazu Dirk Kienscherf, Vorsitzender der SPD-Fraktion Hamburg: „Die Aktivitäten extremistischer Gruppen und die schlimmen Gewaltübergriffe auf Wahlkämpfende erfordern das entschlossene Handeln des Rechtsstaates und die Solidarität der Zivilgesellschaft. Jeder Angriff auf politisch oder zivilgesellschaftlich Engagierte ist ein direkter Angriff auf die Demokratie.“

Açık iletişim: Hamburg Okul Yasası’nda yapılan değişiklikle yasal güvence sağlanacak

Öğrencilerin yüzlerinin açık olduğu iletişim, okullarda başarılı öğrenme ve herkesin birbiriyle geçinmesi için önemli bir temeldir. Bu, özellikle karşınızdaki kişinin yüz ifadelerini, mimiklerini görebilmeyi, okuyabilmeyi de içerir. Öğrencilerin yüzlerinin, tıbbi maske takmak zorunluluğu ve benzer istisnai durumlar dışında, kapalı olmaması, görünmesi büyük önem taşıyor. Önergeyle hükümet ortaklarının koalisyon anlaşmasında yer verdiği bir madde de hayata geçiriliyor. İktidar ortağı partiler, halihazırda uygulamada olan açık iletişimin, Hamburg Okul Yasası’na işlenmesiyle, yasal güvencenin sağlanmasını hedefliyor.

Offene Kommunikation: Rechtssicherheit mit Änderung des Hamburger Schulgesetzes

Offene Kommunikation ist eine wichtige Basis für den Lernerfolg und für ein gutes Miteinander an Schulen. Dazu gehört es insbesondere, die Mimik des Gegenübers lesen zu können. Wichtig ist dabei, dass im Sinne der Schüler:innen auch Ausnahmen, etwa für das Tragen medizinischer Masken, im begründeten Einzelfall möglich bleiben. Mit einem entsprechenden Antrag wird ein im Koalitionsvertrag angekündigtes Vorhaben umgesetzt. Die Regierungsfraktionen wollen die bereits gelebte Praxis einer offenen Kommunikation im Schulgesetz verankern und damit Rechtssicherheit schaffen.

Spor dernekleri için 3,9 milyon euro

Spor derneklerinin, okulların spor tesislerini antrenman için kullandıkları yerlerde, genellikle okul bünyesinde karşılanamayan ihtiyaçlar söz konusu oluyor. Bu nedenle Hamburg, okul spor tesislerinin kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi ve genişletilmesi için, büyük yatırımlarda bulunuyor. 2017-2024 yılları arasında 49 okul spor tesisinin daha iyi hale getirme çalışmaları başlatılarak, gelecekte spor derneklerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmerinin sağlanması amaçlanıyor. Senato, bunu yöneltilen bir soru önergesine verdiği cevapta ifade etti. Cevapta, Tadilat Fonu’ndan spor dernekleri için toplam 3.9 milyon euro ödenek sağlandığına işaret edildi.

3,9 Millionen Euro für den Vereinssport

Wo Sportvereine in Schulsportstätten trainieren, entstehen häufig Bedarfe, die nicht über den Schulbetrieb abgedeckt werden können. Deshalb investiert Hamburg massiv in den Ausbau von Schulsportstätten: Zwischen 2017 und 2024 konnte der Ausbau von 49 schulischen Trainingsstätten eingeleitet werden, so dass diese künftig auch den Bedarfen des Vereinssports entsprechen. Das erklärte der Senat auf eine Schriftliche Kleine Anfrage. Demnach konnten insgesamt 3,9 Millionen Euro aus einem Fördertopf des Sanierungsfonds der Hamburgischen Bürgerschaft bewilligt werden.

Doğum desteği için iyi şartlar

Ebeler ve doğum-bakım sağlık personeli, kadınların ve yeni doğanların bakımına önemli bir katkı sağlamaktadır. Ebelik mesleğinin çok yönlü gereksinimlerini uygun şekilde yerine getirmek, mesleğin cazibesini artırmak için 2021 yılında Eppendorf Üniversite Kliniği (UKE) ve Hamburg Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda (HAW) ebelik bilim dalı alanında bir lisans programı bölümü kuruldu. İlk öğrenciler bölümü tamamlayarak 2024 yılının Şubat ayında mezun oldular. Hükümet koalisyonu ortakları, mezun olanlar arasında düzenli olarak anket yaparak, eğitim ve uygulamada ebelerin ve doğum-bakım sağlık personelinin ihtiyaçlarını kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi hedefliyor. Elde edilecek sonuçlar müfredatın geliştirilmesi ve mesleğe girişin kolaylaştırılması için kullanılacak. Hükümet ortakları buna ilişkin bir önergeyi Hamburg Eyalet Parlamentosuna sundu.

Für gute Bedingungen in der Geburtshilfe

Hebammen und Entbindungspfleger leisten einen wichtigen Beitrag zur Versorgung von Frauen und Neugeborenen. Um den komplexeren Anforderungen an den Hebammenberuf gerecht zu werden und seine Attraktivität zu erhöhen, wurde bereits 2021 das Studium der Hebammenwissenschaft am UKE und der Hochschule für Angewandte Wissenschaften (HAW) etabliert. Im Februar 2024 hat der erste Jahrgang das neue Studium erfolgreich abgeschlossen. Mit einer regelmäßigen Befragung der Absolvent:innen möchte die Regierungskoalition nun umfassend die Bedürfnisse der Hebammen und Entbindungspfleger in Ausbildung und Praxis evaluieren. Anhand der Ergebnisse sollen der Lehrplan verbessert und der Berufs- und Wiedereinstieg erleichtert werden. Ein Antrag der Regierungsfraktionen wurde in die Bürgerschaft eingebracht.

***

Hamburg Etkinlik Takvimi – Deutsch-Türkischer Veranstaltungskalender

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamı engelleyerek iyi yapmışın, yazıya odaklanmakta fayda var.