Aktüel Dünya

Mazlum Abdi’den taraflara çağrı: Fedakarlık yapın!

https://www.rudaw.net

Erbil (Rûdaw) – DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, ENKS ve PYNK arasında anlaşma sağlanmamasını gerektirecek herhangi bir neden bulunmadığını vurgulayarak, “Kürt taraflar arasındaki anlaşmazlıklar yakın bir zamanda çözülecektir” dedi.

Rojava Stratejik Araştırma Merkezi (NRLS) tarafından Kamışlo’da düzenlenen “Kürtler arası anlaşmazlıklar, sorunlar ve çözüm yolları” başlıklı konferansa video telekonferans yolu ile katılan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) arasındaki diyalog görüşmelerine dari değerlendirmelerde bulundu.

Reklam

Taraflar arasında birlik sağlanmaması için ne ideolojik ve ne de siyasi hiçbir nedenin bulunmadığına değinen Abdi, ulusal birlik çalışmalarına devam edileceğini söyledi.

Siyasi ve idari konularda tarafların aynı görüşte olduğunun altını çizen Abdi, “Her ne kadar savaş devam etse ve anlaşmazlıklar çıksa da, Kürtler arasındaki anlaşmazlıklar Kürt birliği önünde engel olmamalıdır. Yıllardan beridir Kürdistan genelinde birçok aşiret kavgası çıktı. Ancak bu kavgalar siyasi partilerin ve toplumun Kürt mücadelesi etrafında toplanmasına engel olmadı. Sadece Kürtler arasında değil bütün toplumlarda anlaşmazlıkşar çıkabilir. Kendi aralarında anlaşmazlık yaşayan birçok toplum birlik olup kendi aralarındaki anlaşmazlıkları giderdikleri için şuan güçlü toplumlar haline gelmişlerdir” dedi.

Abdi, “Bu da Kürt siyasi güçlerin ve halkının bilinçli olduklarını gösteriyor. Anlaşmazlıklar sorunların çözümünde engeldir. Bizler de anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaya dönük çalışmalar yapıyoruz. Kürt sorununun tek çözümü anlaşmazlıkların sona erdirilmesidir” diye konuştu.

Reklam

Tüm siyasi tarafların kişisel çıkarlarını bir kenara bırakıp Kürt halkının çıkarları için çalışması gerektiğine vurgu yapan Mazlum Abdi, “Kürdistan işgalcilerinin müdahaleleri Rojava’daki siyasi güçlerin birleşmesine engeldir. Son zamanlarda DSG’nin Kürt birliğinin sağlanması çağrısına olumlu birçok yanıt geldi ve olumlu gelişmeler oldu. Kürt taraflar arasındaki siyasi anlaşmazlıklar yakın bir zamanda çözülecektir” dedi.

Kürt birliğinin genel konuları üzerinde ortak bir noktaya varıldığını belirten Mazlum Abdi, kalan anlaşmazlıkların çok önemli olmadığını ve zamanla çözüleceğini belirtti.

Abdi, “Rojava’da Kürt birliğinin sağlanmaması için ideolojik ve siyasi nedenlerin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Birliğin sağlanması için her iki tarafında fedakârlık ve taviz vermesi gerekmektedir” diyen Abdi, DSG’nin ABD’nin yardımıyla süreç başarıya ulaşıncaya kadar girişimlere devam edeceklerini kaydetti.

(Diğer kaynaklar: ANHA)

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu