Aktüel Dünya

MALTEPE “BARAJI” DOLDU AMA…

 

“Adalet” yürüyüşü 25. gününde oldukça kalabalık bir mitingle Maltepe’de noktalandı. Gerek “adalet” yürüşüne -eleştiri ve sitemlerle beraber- her kesimden gösterilen ilgi, gerekse Maltepe mitingine bir milyonu aşkın yüksek bir katılım olması, muhalif kesimlerin morallerini bir hayli yükseltmiş olmalı…

Reklam

Kuşkusuz bu katılım AKP’nin tahkim etmeye çabaladığı İslamo-Faşist diktaya karşı tüm hoşnutsuz kesimlerin tepkilerini ortaya koymaya vesile olması ve görünür kılmasıyla anlamlıdır. Başarılı olmuştur.

İyi ama biz zaten bunu Nisan ayındaki referandum oylamasında her türlü zorbalık, düzenbazlık ve hileye rağmen resmi rakamlara göre bile % 49’luk HAYIR oylarıyla zaten bilmiyor muyduk?

O halde “adalet” yürüşü ve Maltepe mitingi bize YENİ olarak ne söylemiş oluyor?

Reklam

Herhalde muhalefet potansiyelinin HER ŞEYE RAĞMEN canlılığını KORUDUĞUNU hatta belki daha da GÜÇLENDİĞİNİ…

Buraya kadar iyi…

Ben Maltepe görüntülerini en iyi “BARAJ” metaforunun ifade edeceğini düşünüyorum. AKP rejimi muhalifi yığınlarının öfke, umut ve taleplerinin toplandığı CHP’nin hazırladığı büyük bir baraj…

CHP önderliği bu potansiyel enerjiyi nasıl kullanacak, ne yapacak?

Hiç kuşkunuz olmasın ki TC devletinin kurucu aklı ve kadrolarıyla donanmış olan CHP’nin “ÇEVRİM İÇİ SANTRALLERİ” hazırdır; onu idareli şekilde sistemin içine “yararlı enerji” olarak akıtacaktır.

Belki “arkaladığını” düşündüğü bu potansiyel ile iktidara karşı bir miktar PAZARLIK marjı kazanmış olması mümkündür.

Tabi Kılıçdaroğlu’nun Hiçbirşey yapmayan etkisiz muhalefet imajını değiştirme ve muhaliflere karşı pozisyonunu güçlendirmiş olmasını da saymalıyız.

Enis Berberoğlu’ne yapılan hukuksuzluk, “Allahın bir lütfu” gibi CHP’nin işine yaradı, akıllıca bir hamle ile inisyatif geliştirmesine vesile oldu.

CHP’nin barajı TC’nin kuruluş değerleri dediği Tek ulus, tek dil, tek devlet; halkların ve haklarının inkarı ve “Türk varlığına armağan olması”, kerim devletin ali çıkarları ile çevrilidir.

Benim gördüğüm şudur: CHP, Referandumun hile ve zorbalıkla ele geçirildiğinin anlaşılmasından sonra sokaklara taşan öfkeden bir hayli ürktü ve tedirgin oldu. Onu “estek edeceğiz”, “köstek edeceğiz” diye eip gürleyerek, içini boşaltmayı SAVUŞTURMAYI başardı.

Bakınız çok değil ÜÇ AY içinde Türkiye, muhalifleriyle birlikte BAŞKANLIK REJİMİNE alıştırılmış, kabullendirilmiş MEŞRULAŞTIRILMIŞ durumdadır. 3 ay öncesini ana gerilim konusu olan REFERANDUMUN GAYRI MEŞRULUĞU konusu, muhalifetirn düzenlediği en büyük mitingte bir TALEP olmayı bırakın, bir başlık olarak bile yer bulmuyor.

TC’nin gelmiş-geçmiş ve önümüzdeki süreçte en temel sorunu olan konuda, Kürt ulusal hakları konusunda ÇÖZÜM ve MÜZAKERE sürecine dönülmesi konusunda BİR TEK LAF BİLE söylememektedir. Çünkü İÇERİDE ve DIŞARIDA SAVAŞ POLİTİKALARI konusunda iktidarın ORTAĞIDIR.

Adalet konusunda SAMİMİYETSİZ’dir. Çünkü kendi milletvekili alınmayacağa kadar onlarca HDP’li vekilin haksız hukuksuz yere tutuklanması, onlarca Beledeyi Başkanının görevden alınmasına, ses çıkarmamış olmasından; üstelik DOKUNULMAZLIKLARIN kaldırılmasında ortaklık eitmiş olmasından tek bir kelime ile bile ÜZÜNTÜ ifade etmemekte, ÖZ ELEŞTİRİ yapmamaktadır.

Onbir kasaba ve kentin yerle bir edilmiş olmasından, binlerce sivilin katledilmesinden ve Kürdistan’da işlenen insanlık suçlarından RAHATSIZLIK göstermemektedir.

CHP liderinin taleplerine bakarsanız BARAJIN SINIRLARINI da görürsünüz.

Dolayısıyla “Adalet” yürüyüşü ve Maltepe mitingi ile “BÜYÜK BİR DEMOKRASİ CEPHESİ” oluştuğunu düşünrmek kendi kendimizi kandırmaktan başka hiçbir şey olmaz. Bazıları bu MİSTİFİKASYONLA kendilerini iyi hessedebilir ve bu rüyalarını bozduğumuz için bize kızabilirler, ama bu bir RÜYA bile değil ne yazık kİ?

Bu mistifikasyonun bize neye mal olacağını geçmiş deneyimlerimizden biliyoruz: Bir araya gelmiş potansiyeli ürkütmemek, önceliği “AKP rejimini gieriletmeye vermek” vb. v b. uğruna DEMOKRATİK TALEPLEMİZDEN biraz vazgeçmemiz, kendi taleplerimizi BİRAZ GERİ ÇEKMEMİZ gerekeceği VAAZLARI dinleyeceğiz bol bol…

Çözüm nedir?

Çözüm hoşnutsuzluk ve demokrasi talepleriyle CHP’nin barajına doluşmak değil, onları da önüne katıp sürükleyecek bir SEL olmaya bakmakta duruyor. CHP’yi bir umut ve direniş kapısı gibi sunmaya çalışanlara ASLA İTİBAR ETMEMEK bugün için kritik önem taşıyor.

Recep Marasli

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün