Aktüel Dünya

Barış Terkoğlu’nun bugünkü yazısına erişim engeli

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, bugün, kendisini MİT’çi olarak tanıtan, sahte hâkim-savcı kartlarıyla gezen eski hükümlü Doğan Çelik’in AKP’den milletvekili aday adayı olmasını yazmıştı. Yazıya Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği erişim engeli getirdi

Cumhuriyet yazarı gazeteci Barış Terkoğlu’nun kendisini MİT’çi olarak tanıtan, sahte hâkim-savcı kartlarıyla gezen eski hükümlü Doğan Çelik’in AKP’den milletvekili aday adayı olmasını kaleme aldığı bugünkü “Ne deprem ne sel, felaket sizsiniz!” başlıklı yazısına Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği erişim engeli getirdi.

Sabah 04.00’da yayına giren yazıya üzerinden 12 saat geçmeden mahkeme kararıyla sansür uygulandı.

‘ESKİ HÜKÜMLÜ ÇELİK AKP’DEN ADAY ADAYI’

Terkoğlu, AKP’den milletvekili aday adayı olan Doğan Çelik’i gündeme taşıdığı yazısında şöyle demişti:

“Sonunda, bir zamanların Şükrettin Çelik’i, kimilerine göre ‘modern Sülün Osman’ı kendisini MİT’çi olarak tanıtan, sahte hâkim-savcı kartlarıyla gezen, kendi ifadesine göre ‘Yargıda Birlik finansörü’, adliyede dava dosyalarını çözen, bu yüzden rüşvet ve dolandırıcılıktan yargılanan, eski hükümlü Doğan Çelik, AKP Milletvekili aday adayı olarak karşımızda.”

Terkoğlu, Çelik’in FETÖ şüphelisi bir hakim tarafından yargılandığını ve tahliye edildiğini belirterek yazısında şu ifadelere yer vermişti:

“Sanki bir el devreye girdi. Soruşturma savcısı tatildeyken, Doğan Çelik’in tutukluluğunun 11. gününde, avukatı yarım sayfalık tahliye dilekçesi verdi. Sulh Ceza Hâkimi Eren Şen, Çelik’i jet hızıyla tahliye etti. Hakim Şen’in adı da tartışmalıydı. Askeri yargı kökenli Şen de FETÖ şüphelisiydi. 15 Temmuz’dan sonra hakkında yakalama kararı verilmişti. MİT, Şen hakkında, FETÖ bağlantılı olduğuna dair rapor hazırlamıştı. Şen’in örgütün ankesörlü aramalarına takıldığı anlatılmış, Şen’den sorumlu mahrem imamın adı bile verilmişti. Ancak Şen hakkında takipsizlik verilmekle kalmadı. Görevine devam etti. Çelik’in tahliyesinden 6 ay sonra, görev yeri değiştirilerek ağır ceza mahkemesine atandı. Zira bu süreçte adı Bataklık operasyonundaki bir başka hikayede de geçmişti.”

modern-sulun-osman-adini-degistirdi-akp-den-aday-adayi-oldu-1138565-1.jpg

‘Modern Sülün Osman’ adıyla anılan Doğan Çelik, AKP İstanbul 1. Bölge Milletvekili aday adayı oldu. Çelik 2008 ve 2020 yıllarında farklı suçlamalarla tutuklanarak cezaevine girmiş, 2014 yılında da adını değiştirmişti.

AA ‘HAYIRSEVER İŞ ADAMI’ DEMİŞ

Terkoğlu, ayrıca Doğan Çelik’in devletin haber ajansı Anadolu Ajansı tarafından aklandığını şu sözlerle aktarmıştı:

“Sonrasına bakıyorum. Çelik, kendisi hakkında, geçmişini unutturacak çeşitli haberler yaptırmış. Hakkında “hayırsever işadamı” yazdırmış.

Devletin Anadolu Ajansı bile, 31 Mart 2021’de, Kenan Evren’in Marmaris’teki Beyazev’ini Çelik’in aldığını, darbelere karşı demokrasi müzesi yapacağı haberini servis etmiş. Haberde “şehit kardeşi” olarak tanıtılan Çelik’in adeta reklamı yapılmış.”

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamı engelleyerek iyi yapmışın, yazıya odaklanmakta fayda var.