Aktüel Dünya

Almanya’da çok şey değişecek

Almanya’da yeni yıldan itibaren çok şey değişecek. 1 Ocak 2017’den itibaren asgari ücret, çocuk parası, sosyal yardım, emeklilik maaşı, trafik, sağlık ve internet alanlarında yeni yasal düzenlemeler yürürlüğe girecek. İşte o düzenlemelerin detayları:

Roaming kalkıyor: Avrupa Birliği ülkelerinde dolaşım ücreti (roaming) kalkıyor. Yani Almanya’da telefon hattı olan biri, Fransa’ya gittiğinde aynı tarifeden konuşabilecek ve internete girebilecek. Tabii bu Almanya içi ücretsiz tarifeniz varsa, bütün Avrupa’yı ücretsiz arayacağınız anlamına da gelmiyor. Eskiden Fransa’ya gittiğinizde Almanya’daki bir numarayı arasanız, tarifeniz ücretsiz bile olsa, yurt dışından arama yaptığınız için ek ücret ödemek zorunda kalırdınız. Ancak yeni düzenlemeyle bu kaldırıldı.

Reklam

Taşeron işçilerin hakları: Taşeron işçilerin hakları az da olsa güçlendiriliyor. Taşeron sözleşmeyle bir iş yerinde en fazla 18 ay çalışılabilecek. Bazı istisnalar olmakla birlikte genellikle 9 aylık bir çalışma süresinden sonra ödenen para, ana firma işçilerine ödenen saat ücretiyle aynı olmak zorunda.

Asgari ücret: Asgari ücret, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren saatlik 8,50 Euro’dan 8,84 Euro’ya yükseltilecek. Almanya’da yaşayan asgari ücret kazanan işçiler de 34 sent artışla saatte 8,84 Euro brüt gelir elde edecekler. Ancak saatlik 34 sent zamla marketten bir şişe küçük su bile alınamıyor.

Minijob’lar: Minijob’lar için de asgari ücret yükseltilecek. Ancak buna rağmen çalışanlar aylık 450 Euro sınırını geçemeyecek ve daha fazla kazanamayacaklar. Bu durumda çalışma saatleri kısalacak. Minijob olarak çalışan birisi ayda en fazla 50 saat 54 dakika çalışabilecek.

Reklam

Sosyal yardım: Sosyal yardıma da zam geldi. Hartz IV alanların hesaplarına ocak ayından itibaren tek kişi için 404 yerine 409 Euro yatırılacak.

Çocuk parası: Çocuk parası aylık 2 Euro yükseltilecek. Az kazananlar için ek ödeme (Kinderzuschlag) 10 Euro artacak.

Yurt dışından gelir: Yurt dışından elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi konusunda düzenlemeler yapılacak. Eylül 2017’den itibaren yurt dışından getirilen gelirlerde vergi kaçırmak zorlaşacak.

Yeni 50 Euro’lar: 4 Nisan 2017’de yeni 50 Euro’lar yürürlüğe girecek. Yeni 50 Euro’lar sahtesini yapmak daha zor olacak. Avrupa Birliği Merkez Bankası zaman içerisinde eski 50  Euro’ları piyasadan toplayacak ancak eski 50  Euro’lar da bu süre içerisinde geçerliliğini koruyacak.

Emekliler: Emekli maaşı alan ama buna rağmen çalışmaya devam eden bir vatandaş, ek ödemeler yaptığı takdirde emeklilik hakkını yükseltecek. Böylelikle yıllık yüzde 9’a kadar emekli maaşı artabilecek. 65 yaşına gelenler 6 ay sonra emekli olabilecek. 2012 yılından beri emeklilik yaşı sürekli olarak artıyor.

Tarım çalışanları: Tarım sektöründe çalışanların yaşlılık garantisi ödemeleri 2017 yılında batı eyaletlerinde 241 ve doğu eyaletlerinde 216 Euro’ya yükseltilecek.

Nafaka: Nafaka ödeyenlerin vergiden düşebileceği miktar yıllık 169 Euro artışla 8820 Euro olacak. Ayrıca nafaka avansına da zam gelecek.

GEZ: Televizyon vergisi olarak bilinen GEZ ödemelerinden muaf olmalarına rağmen, son 3 yıl içerisinde başvurmayanlar, bu başvuruyu 3 yıl geriye dönük olarak yapabilecekler. Bu durumda 3 yıllık muafiyet hakkının belgelenmesi gerekiyor.

Trafik ışıkları: Trafik ışıklarında, bisiklet sürücülerine özel işaretler yoksa, bisikletlilerin yayalara yönelik ışıkları dikkate almaları gerekiyordu. Ancak yeni yıldan itibaren, kendilerine özel ışık veya işaret olmayan bisiklet sürücüleri, motorlu taşıtların işaretlerini göz önünde bulunduracaklar.

Sağlık kasaları: Sağlık kasaları, yeni yıldan itibaren doktorlarla video üzerinden yapılan görüşmeleri, internet randevularını da karşılayacaklar.

Yasal kenevir kullanımı: Ağır hastalar, doktor onayına bağlı olarak ağrı kesici olarak kenevir kullanılabilecekler. Ancak bunu kullananlar bilimsel bir çalışmaya katılmak zorundalar. Böylelikle uyuşturucunun diğer etkileri de gözlemlenecek.

Deterjanlardaki fosfat oranı: Avrupa Birliği tarafından getirilen yeni düzenlemeye göre, deterjanların içerisindeki fosfat en fazla 0,3 gram olabilecek.

Elektronik eşyaların sınıflandırılması: Elektronik eşyaların elektrik tüketimlerinin sınıflandırılmasında kullanılan A+ , A++ ve A+++ seçenekleri devre dışı bırakılacak. Yeni yılda sadece A ve G sınıfları arası işaretler kullanılabilecek.

Paket üzerindeki bilgiler: Gıda paketlerinin üzerinde enerji, yağ, şeker, protein ve tuz gibi miktarların yazılması gerekiyor.

Bürokrasi: İş yerlerinin şikayetçi olduğu bürokratik uygulamalar azaltılacak 3,6 milyon işverenin yararlanacağı uygulamalarla yılda 360 milyon Euro tasarruf edilmesi bekleniyor. Aynı şekilde internet üzerinden yapılabilen işlemler de arttırılacak. Hükümet kağıtlı işlemleri azaltmak istiyor.

 HABER MERKEZİ

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici

Bir cevap yazın

Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu