Aktüel Yorum

MAZLUMLAR YOLUNU GÖZLER, BOZATLI XIZIR

Bozatlı Xızır, İnsanlık tarihinin en kadim Mitolojisinin kahramanıdır. Bir çok toplumun her çağ’ına ve kültürüne damgasını vurmuş, çeşitli isimler ve sembollerle yaşatılmaktadır.

Ama Reya Haq süreği, Kürt Alevilerinin inanç kültüründe ve manevi dünyasında, Xızır ; Car kapısında yardım eden , dar’da ve zor’da kalanların kurtarıcısı, bolluk ve bereketin sembolü, hastalara şifa dağıtan, kara kış’ın sonu, baharın başlangıcı, Newroz’u müjdeleyen , yeni bir yılın başlangıcının habercisi ve sembolüdür.

Reklam

Onun için Alevilerin (Kürt Alevilerı) – Xızırı karşılaması bir bayram şenliğindedir. Yeniden dirilişin ve kurtuluşun bayramı ve şenliğidir. Xızır’ı oruçlar ile karşılayıp, CEM’ler de ağırlamak, onun huzurunda Dar’da durup, Özü ve söz’ü ile toplumsal ikrar vermek, Newroz ile kutlama törenlerini bayram tadında doruğa çıkararak , Ahrimanın karanlık gecelerine sırtını dönerek , CEMŞİD’in güneşini secde ile selamlamaktır.

Hırıstiyanların, (Weinachtsman) Noel Babası’nın Geyik’li Arabası, İslam Peygamberinin BURAK isimli hızlı atı, Şahı merdan Ali’nin ışıktan hızlı DÜLDÜL atı, hep XIZIR kültüründen esinlenmişlerdir.

Alevi aşık ve dervişlerinin Xızırl’a ilgili çok deyişleri ve duazları var. Bunlardan bazılarında Xızır şöyle dile getirilir.

Reklam

”İtikat ve inancın var olduğu her yerde, Hızır var olmuştur.

 

Azattır fenadan geçen

 

Ab-ı Hayat’tan su içen

 

Zulmettin kapusun açan

 

Hızır sıfat veli gerek

 

Şah Hatayi’nin deyişi Xızıra verilen önemi açık bir şekilde ortaya koyuyor, Alevi inancında gelen misafiri Ali ve Hızır gözüyle görmek anlayışı’da buradan kaynaklanmaktadır.

 

Misafir gelir ki kısmeti bile

 

Misafir Hızır,dır özrünü dile

 

Hatayi’m uğyuyu tut ver gele ele

 

Mihman’lar siz bize sefa geldiniz

 

Yine diğer bir ozanımız Kul Himmet üstadımız’da şöyle dile getiriyor

 

Dua edin bize misafir gelsin

 

Lokmamız yesin yüzümüz gülsün

 

Büyük küçük onu hep Hızır bilsin

 

Mihman canlar bize sefa geldiniz

 

Kul Himmet üstadım tuttuğun gele

 

Mihman nasibini getirir bile

 

Misafir Ali’dir öz nefsin dile

 

Mihman canlar bize sefa geldiniz

 

Çünkü Xızır’la bütünleşmek Xızır´a olan inancınız Hızır´ı daima içinizde var etmiştir, içinizdeki inanç, özünüz’le, sözünüzle ve gönlünüzle bir değilse, Hızır’dan medet ummak boşunadır. Hızır, inanmak ve itikat ister, Xızır’a inanmak doğruluk ister, Xızır’a inanmak vicdanınla ve yüreğinle yola bağlılık ister, İnsan yaşamında itikatın olmadığı yere Hızır gelmez”

Xızır oruçları yörelere göre şubat ayı boyunca tutulsa da , bu yıl miladi takvime göre 11, 12 Ocak günlerinde başlayıp 13 Şubata kadar sürecek bir ay Xızır ayıdır.

 

XIZIR ORUCU;

Miladi takvime göre 2020 hızır oruçları , 11-12-13 şubat arasında 3 gündür.

2020 yılının bu ilk günlerinde , Bozatlı Xızır’ı karşılarken, tutulan – tutulacak olan oruçlarımız kabul olsun.

CEM’lerimizde verilen ikrarlar daim olsun, Xızır’ın himmeti ve yardımı halkımızın ve tüm mazlum insanlığın Car’ına yetişsin.

Xızır tüm mazlumların yar ve yardımcısı olsun . Dil’deki Dilekler , Gönüldeki muratlar, kabul olsun.

Beklenen Umutlar Bozatlı Xızıra ayan olsun.

Ali Köylüce

Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu