Aktüel Dünya

Abi biz şimdi çıkıyor muyuz, çıkmıyor muyuz?’

DUVAR – Normalleşme adımları çerçevesinde iki gün önce artık uygulanmayacağı duyurulan sokağa çıkma kısıtlaması dün (4 Haziran) akşam saatlerinde yeniden ilan edildi. Sağlık Bakanlığı vaka sayılarının arttığına dikkat çekince İçişleri Bakanlığı genelgesiyle hafta sonu için sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi. Ancak aradan 12 saat geçtikten sonra bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan kısıtlama kararını kaldırdığını ilan etti.

Erdoğan açıklamasında 700 olan vaka sayısının bine çıktığını bu nedenle kısıtlama kararı aldıklarını anlattı. Erdoğan “2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı” diyerek yasak kararını kaldırdığını ise şöyle ifade etti: “Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım.”

Reklam

Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili art arda gelen çelişkili kararlara siyasetçi, sanatçı ve bilim insanlarından tepki geldi:

CHP’li Muharrem İnce: Devlet hızlı karar almaz, devlet doğru karar alır. Sağlık Bakanı hafta sonu sokağa çıkma yasağı önerilmedi dedi, İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı ilan etti, ‘şahsım’ sokağa çıkma yasağını kaldırdı. Aklınız yerinde mi?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Dün Sağlık Bakanı sokağa çıkma yasağı yok dedi. Akşam İçişleri Bakanı sokağa çıkma yasağı ilan etti. Şimdi de Cumhurbaşkanı yasağı kaldırdı. Bu bir yönetim krizi değilse, nedir? Ülkemizdeki her tür kriz temelde bir yönetim krizinin eseridir. Nerden baksan tutarsızlık!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: Haftasonu sokağa; çıkılacak- çıkılmayacak – çıkılacak – çıkılmayacak – çıkılacak – çıkılmaya – çıkıla – çıkı – çı… Papatya falı gibi bahtımıza ne çıkarsa. #yönetemiyorsunuz.

Sinir bilim ve genetik uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl: Salgınla mücadele bilimsel temelde yapılmalı, kişilerin isteklerine göre değil. Bakan sokağa çıkma yasağı yok diyor, sonra evet var deniyor, sonra gönül razı gelmiyor ve kaldırılıyor. Kötü pandemi yönetimi dediğimizde de kızıyorlar, saldırıyorlar. Görünen köy kılavuz istemiyor.

Müzisyen Gökhan Özoğuz: “Abi şimdi çıkıyor muyuz, çıkmıyor muyuz? #sokağaçıkmayasağı

Sanatçı Levent Üzümcü: 80 bilmem kaç milyonluk ülkenin kaderini bir çift dudağın arasına bıraktık. Sadece sağlıkta değil; aynı zamanda eğitimde, ekonomide ve en önemlisi adalette. Bireysel olarak siz bunu onaylamıyor olabilirsiniz; ama biz buyuz. Sefan olsun! Alayımıza da -umarım- geçmiş olsun.

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu