Aktüel Yorum

30 büyük şehir ve Zonguldak…. Bayağı düşündürücü!

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’deki 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonundan itibaren sokağa çıkma yasağı getirildiğini ilan etti.

30 büyük şehir ve Zonguldak…. Bayağı düşündürücü!

Reklam

Zonguldak konusunda Cumhuriyet Gazetesi’nin haberini paylaşırken 5 Nisan’da şöyle bir yorum yapmışım:

“Zonguldak’da virüsün hızlı yayılması çok mu şaşırtıcı? Zonguldak’da yaşayan herkes çok iyi bilir ki, maden ocaklarında çalışan işçiler dar mekanlarda hep iç içedirler, birbirlerine mesafe koymaları mümkün değildir. Maden çıkışı da tüm şehre, mahallelere ve köylere dağılırlar. Size demedik mi, sokağa çıkma yasağı uygulanmadan virüsün yayılma hızını düşüremezsiniz diye!”

Konular çok hızlı eskidiğinden ve güncelliğini kaybettiğinden bunu geçelim ama sorun bitmiyor, çünkü Türkiye açısından sorun İngiltere’ de ve ABD’de olduğu gibi politik bir sorun. Bu, siyasi iktidara ve onun sürdürülebilirliğine ilişkin bir sorundur…

Reklam

Bunu şuradan da anlayabiliriz:

CHP’nin teklif etmiş olduğu, Sağlık personeline karşı şiddet olaylarını engelleyecek yasa tasarısını iktidar partileri önce engellediler, sonra da bu AKP-MHP’nini bir eseriymiş gibi bunu mecliste onayladılar.

Bu çok basit bir politik çatışma gibi görünen münakaşada büyük bir gerçek gizlidir: Türkiye’de durum şimdiye kadar iktidarın anlattığı masallardan çok çok daha vahimdir.

Ben bu durumu 29 Mart’ta şöyle dile getirmişim: “Sağlık bakanının Korona salgınıyla ilgili verdiği sayılar mesela koca bir yalandır. 2-3 hafta içerisinde hastahane önlerinde isyan ve izdihamlar baş gösterince bunu daha iyi anlayacaksınız.”

İşte şimdi, bu isyan ve izdihamlara karşı iktidar, söz konusu yasayla tedbir almaya çalışıyor. Bu karar ama, aynı zamanda Türkiye’nin içinde bulunduğu çıkmazı da çok iyi gösteriyor.

Yalan mekanizması bir yere kadar çalışır ama, sonra, toplumsal gerçeklik kendisini er ya da geç dayatır. Onun karşısında kimse duramaz.

Çin ile alay eden ABD şimdi Korona Virüsünden kırılıyor. İngiltere başbakanı Boris Johnson kendisi de acilde. Enseyi karartmayın ama, Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’si inanın onlardan da kötü durumda.

Zonguldak’ı ilçeleriyle ve çoğu beldeleriyle çok iyi tanırım. Başta Zonguldak olmak üzere tüm insanlarımıza “diren Zonguldak, diren Diyarbakır, diren İstanbul” demekten başka bir şey gelmiyor elimden. Elbet bir çıkışı olacak bu işin!

Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün