Aktüel Dünya

‘Komünist Manifesto’nun Almanya’da oynanmasına engel

Dünyada ilk kez tiyatro sahnesine uyarlanan ve 2021 yılının Nisan ayında İstanbul‘da dünya prömiyerini yapan Marx ve Engels’in eseri Komünist Manifesto, “Manifesto” oyunuyla Almanya turnesi kapsamında çeşitli şehirlerde sahnelenecekti.

Başrolünde Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü kazanan “Okul Tıraşı” filminden de tanınan Cansu Fırıncı’nın yer aldığı ve Oyun Sandalı’ndan Harun Güzeloğlu’nun uyarlayıp yönettiği oyun, 3-11 Haziran tarihleri arasında, Almanca üstyazıyla seyirciye ulaşacaktı.

Reklam

VİZE BAŞVURUSUNA YANIT VERİLMEDİ

Ancak Oyun Sandalı tiyatro topluluğunun sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, vize başvurusunun yanıtsız bırakılması nedeniyle Almanya turnesinin belirsiz bir tarihe ertelemek zorunda bırakıldığı ifade edildi ve Almanya Konsolosluğu’na tepki gösterildi.

“Alman Konsolosluğu’nun üst düzey temsilcilerini bilgilendirmemize rağmen vize başvurumuz yanıtsız bırakılarak 02-12 Haziran tarihlerindeki turnemiz fiilen engellenmiştir” denilen açıklamada “İki Alman’ın 150 yıldan bu yana dünyanın tüm dillerine çevrilmiş ve en çok okunan eserinin Türkiyeli sanatçılar tarafından Almanya’da seyirciyle buluşturulacak olması mı yol açmıştır bu engellemeye? Yoksa Bilimsel Sosyalizm’in Almanya sahnelerinde seyirciye ulaşacak olması mı? Takdiri kamuoyuna bırakıyoruz” denilirken “Avrupa’da bir heyula hâlâ kol geziyor. Marx ve Engels’in Manifesto’sunun heyulası! Yakında Almanya’daki seyircilerimizle buluşmak üzere!” ifadeleri kullanıldı.

Reklam

CANSU FIRINCI: ALMANYA’DA MADENCİ BİR DEDENİN TORUNU OLARAK…

Başrol oyuncusu Cansu Fırıncı da sosyal medya hesabından “Almanya’nın altı farklı sahnesinde gerçekleştireceğimiz Manifesto oyunumuzun turnesini Alman Konsolosluğu tarafından vize işlemlerimizin sürüncemede bırakılmasından ötürü ertelenmek zorunda kaldık. Ömrünün 25 senesini Almanya’da madenlere vermiş madenci bir dedenin torunu olarak gerekli açıklamaları video ile yaptım. Takdir kamuoyunun” diyerek bir video paylaştı:

 

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün