Aktüel Dünya

Devlet seri cinayetler işleten bir katildir

27. Dönem Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Ahmet Şık’ın katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği iddia olunan, “Şunu açıklıkla ifade edeyim mi, eğer AKP, bu iktidar bloğu vatansever ve ben terörist isem, onlar gibi vatansever olmaktansa teröristlerin başımın üzerinde yeri var…. o iktidarı zayıflatacak her türlü politika, bu iktidarın köpek dişlerini kıracak i, azı dişlerini çekecek her şey meşrudur” şeklindeki sözleriyle ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma başlatıldı.

‘DEVLET SERİ CİNAYETLER İŞLETEN BİR KATİLDİR’

Reklam

Ahmet Şık, sosyal medya hesabından, “Devlet katil sözlerim nedeniyle eleştirileceksem/yargılanacaksam eksik tespit yaptığım için bu olmalı. Çünkü devlet seri cinayetler işleten bir katildir. Hiçbir devlet yoktur ki elinde kan olmasın” açıklamasında bulundu.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamalarda, “…Bu devlet katil…. bu devleti yıkmamız gerekiyor…. evet Türkiye Cumhuriyeti devleti bir katil devlettir” ve “Şunu açıklıkla ifade edeyim mi, eğer AKP, bu iktidar bloğu vatansever ve ben terörist isem, onlar gibi vatansever olmaktansa teröristlerin başımın üzerinde yeri var…. O iktidarı zayıflatacak her türlü politika, bu iktidarın köpek dişlerini kıracak, azı dişlerini çekecek her şey meşrudur” sözlerini söylediği iddiasıyla resen soruşturma açıldığı belirtildi.

Önceki gün Medyascope’ta katıldığı programda Sedat Peker’in videolarını değerlendiren Şık şöyle konuşmuştu: “Bana hep ‘Devlete katil demiş adam’ deniyor. Evet, devlet katil kardeşim. Şimdi bana bunu söylediğim için kızanlar, Sedat Peker’in devletin katil olduğunu anlattığı videolarda ‘Aa öyle miymiş’ diyorlar ya da alkışlıyorlar. Evet, Türkiye’nin devleti katildir, bu kadar. Tıpkı dünyanın diğer devletleri gibi. En ileri demokrasilerin örnek alındığı ülkelerin tarihinde de kolonizasyon sürecinden ellerine bulaşmış ve ne kadar yıkasalar da çıkmayacak kan vardır. Bütün devletlerin tarihi kanlıdır. Türkiye bundan azade değil ki.”

Reklam

2019 yılının mart ayında TELE1’de katıldığı ‘Türkiye’nin Seçimi’ programında söyledikleri de soruşturma konusu olan Şık, “Şunu açıklıkla ifade edeyim mi, eğer AKP, bu iktidar bloğu vatansever ve ben terörist ise, onlar gibi vatansever olmaktansa teröristlerin başımın üzerinde yeri var… O iktidarı zayıflatacak her türlü politika, bu iktidarın köpek dişlerini kıracak, azı dişlerini çekecek her şey meşrudur” diye konuşmuştu.

Hakkında açılan soruşturmalarla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Şık, “Devlet katil sözlerim nedeniyle eleştirileceksem/yargılanacaksam eksik tespit yaptığım için bu olmalı. Çünkü devlet seri cinayetler işleten bir katildir. Hiçbir devlet yoktur ki elinde kan olmasın” ifadelerini kullandı.

SAVCILIK DAHA ÖNCE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEMİŞTİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2011 yılında bir basın açıklamasında “Katil devlet hesap verecek” sloganı atan 6 kişi hakkında açılan soruşturmada, “AİHM’in içtihatlarında vurgulandığı üzere şiddete başvurmayı cesaretlendirici nitelikte olmayan ya da kişileri silahlı isyana teşvik edici nitelikte olmayan cebir, şiddet içermeyen fiiller, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir” diyerek takipsizlik kararı vermişti.

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu