Aktüel DünyaAktüel Duyuru

Samsun Sanat Tiyatrosu, Nazım Hikmet’in ”Kuvayi Milliye Destanı” nı sahneledi

Hamburg’da devam etmekte olan sürecek Türkiye – Almanya Tiyatro Köprüsü Festivali çerçevesinde Samsun Sanat Tiyatrosunun tek kişilik oyunu ”Kuvayi Milliye Destanı” sahnelendi.

HAMBURG

Reklam

ALMANYA’NIN Hamburg’da düzenlenen 1. Almanya – Türkiye Tiyatro Köprüsü Festivaline davetli olan Samsun Sanat Tiyatrosunun tek kişilik oyunu ”Kuvayi Milliye Destanı” büyük alkış topladı.

Samsun Sanat Tiyatrosunun kurucusu ve sanat yönetmeni Yaşar Gündem’in Nazım Hikmet’in eserinden uyarladığı oyun, festivali düzenleyen Mut Tiyatrosunun sahnesinde gösterildi.

Yaşar Gündem sahne almadan olmadan önce Hamburg ve çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Zeynep Arslan ve Mut Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, aralarında Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz’ın da bulunduğu seyircilere hitap ettiler. Zeynep Arslan, 19 Mayıs Bayramı arefesinde, böyle bir oyunun Hamburg’da gösterillmesinden duyduğu sevinçi dile getirerek Yaşar Gündem’e teşekkür etti.

Reklam

Nazım Hikmet’in cezaevinde yazdığı Kurtuluş Savaşı destanı

Nazım Hikmet’in 1939 -41 yılları arasında cezaevinde yazdığı ve Kurtuluş Savaşının ”sade kahramanlarının” öykülerini anlattığı, sekiz baptan oluşan destanı etkileyici şekilde ortaya koyan Yaşar Gündem, muazzam enerjisi ve sahne hakimiyetiyle izleyicileri büyüledi. Yaşar Gündem oyun sonunda dakikalarca alkışlandı. Yaşar Gündem, oyunu ilk kez yurt dışında sahnelediklerini belirterek, ”Artık kapı açıldı. Sizlerdentalep geldikçe oyunlarımızı yurt dışında da göstermeye hazırız” dedi.

Mahmut Canbay

Mahmut Canbay mahmut.canbay@muttheater.de Tel: 040 37089344 Mobil: 0177 5773487 Mut!Theater Amandastr. 58 20357 Hamburg Kartenreservierungen: karten@muttheater.de Presseanfragen: presse@muttheater.de Anfragen aller Art: info@muttheater.de
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün