Aktüel Dünya

Özcan Alper: Sanatçılar tabii ki barıştan yana olacaklar

“Sonbahar”, “Rüzgârın Hatıraları”, “Gelecek Uzun Sürer” gibi filmlerin yönetmenliğine imza atan yönetmen ve senarist Özcan Alper, Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisine destek vermek için 433 sinemacının imza kampanyası başlatması üzerine “suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla soruşturma açılmasına “Sanatçıların, yazarların, çizerlerin savaştan yana olacak halleri yok. Tabii ki barıştan yana olacaklar, barışı savunacaklar” diyerek tepki gösterdi.

Bildiride imzası bulunan sinemacılardan biri olan Alper, “Ortada bir ‘suç ve suçluyu övme’ durumu yok. Çünkü zaten ortada bir suç yok. O yüzden bu soruşturmanın kendisinde yasa gereği çelişik bir durum var. Bunu basında çıkan haberlerde de görülebileceği gibi hukuk uzmanları da belirtiyorlar” dedi.

Reklam

Alper sözlerine şöyle devam etti: “Bunun bir suç teşkil etmesi de garip. Sanatçıların akademisyenleri desteklemesinde garip bir durum yok. Sanatçıların, yazarların, çizerlerin savaştan yana olacak halleri yok. Tabii ki barıştan yana olacaklar. Tabii ki barışı savunacaklar. Burada bir çelişki görmüyorum. Bütün bunların niye olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bu korku ve baskı hiç kimseye ve memleketin kendisine de iyi gelmiyor. Umarım bütün bu korku ve tahakküm ortamından bir an önce çıkarız. Yeni yıl dileğimiz bu olsun.”

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici

Bir cevap yazın

Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün