Aktüel Duyuru

imza kampanyası

İçeriğe Katılmak Gerekmez Sorun O içeriği İfade Özgürlüğü ve Suça Dönüştürülmesini Engellemedir.

Boğaziçi Öğrencilerinin Yazdığı “12. Cumhurbaşkanına Açık Mektup“u ben de imzalıyorum. – Kampanyaya imza ver!

http://chng.it/5Y48tZQh

Reklam

Birçok kişi Boğaziçi öğrencilerinin yayınladığı “12. Cumhurbaşkanına Açık Mektup”u içerik olarak benimsemediğini ve o nedenle imzalamayacağını söylüyor.  Elbette içeriğe ilişkin farklı görüşler olabilir. Ama sorun bu özgürlüğü savunmadır. Çünkü bu mektubun kendisi, hatta 12. Cumhurbaşkanı ifadesini killanmak bile suç olarak tanımlanmak isteniyor. Burada söz konusu olan bu özgürlüğü savunmaktır. Bunun için imzalamak gerekiyor. Tabii “fikirlerine katılmıyorum ama bunları ifade edebilmen için canımı veririm” anlayışında olan insanlar için. Ve bu da demokrasinin asgari şartlarından biridir.

Aslında bu kadar imzacı bile bu bildiriyi suç olmaktan çıkarmaya yeter. Çünkü bir metni imzaladığı için bini aşkın kuşunun tutuklanması, haklarında dava açılması pek mümkün değildir.

Ancak bu rakamın artması binleri, on binleri bulması gerekir. Kampanya sayfasındaki istatistiğe göre 18.000’i aşkın kişi sayfayı görüntülemiş ama 823 kişi paylaşmış ve 1113 kişi imzalamış. Paylaşanların aynı zamanda imzacı olduğunu var sayarsak yuvarlak hesap kampanya sayfasını ziyaret eden yirmi kişide bir kişi paylaşmış ve onbeş kişide bir kişi de imzalamış.

Reklam

Bu oldukça düşük bir orandır. Düşük olması anlaşılabilir. insanlar korkmaktadırlar. Bu korku rejiminin utancıdır. Ama artık binden fazla imza atıldığından, belli bir kritik eşik aşıldığından daha az risk bulunmaktadır. Bu nedenle tekrar bu kampanyayı paylaşmayı ve duyurmayı çoğaltmak gerekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencimlerine hükümet muhtemelen daha büşük bir güçle saldıracaktır. O öğrencilerin omuzundaki yükü biraz olsun azaltmak için bir ucundan tutmanın zamanıdır. Onların ezilmesi demokrasi mücadelesinde bir cephenin daha yitirilmesi anlamına gelecek ve ciddi moral bozukluklarına yol açacaktır.

Aşağıda Boğaziçi Avukat Koordinasyonu’nun paylaştığı açıklamayı görsel olarak ekliyoruz.

Demokrasi Gönüllüleri “Boğaziçi Öğrencilerinin Yazdığı “12. Cumhurbaşkanına Açık Mektup”u ben de imzalıyorum” Girişimi

#BuSuçaOrtakOluyoruz #BenDeİmzacıyım @boundayanisma

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu