Aktüel Dünya

BİHRAT MAVİTAN Heykel Sergisi 13 Aralık 2023 – 6 Ocak 2024

GALERİ SELVİN ARNAVUTKÖY

Bihrat Mavitan bir düş gezginidir ve kendine özgü ironisiyle gerçekleri gösterirken bizleri düş yolculuğuna çıkarıyor.

Kendi ifadesiyle “Sanatımda heykel bir düşün peşisıra gelir. Bu düş bir figürdür. Bu figüre kendimi yakıştırıyorsam da, bu figür kimliksizdir. Benim düşlediğim her kişi oluverir. Bilmedik ya da çok bildik bir mekanda dolaşıverirler. Bilmedik veya çok bildik bir mekana doluşuverirler ve o noktada hareket son bulur. Kadrajıyla, kaidesiyle, sunuluşuyla artık benimdir. Yeni figür yeni mekanını aramak ve yerleşmek için karşıma gelir, hep karşımda dururlar. Hiç ben onların onlar benim arkamıza geçmeyiz, hep yüzyüze bakarız. Hiç ‘keşke’ dedirtmezler bana.

Sanatın sanat için olduğuna inanırım. ‘Ars Gratia Artis’ Bu yeni yapılacakların ana fikridir. Eskiz hazırdır. Bence malumdur. Şaşkınlığa, sürprize, hayrete gerek yoktur, yeterli ısrar yeteneği hizaya getirir. Tevazu gerekmez. Yaparsam iyi yaparım kuralına uyarım. Kendi beğenim çalışma ısrarımı oluşturur. Hep bir sonraki heykelimi merak ederim. Buradan anlaşılıyordur, heykel bir sonraki yapacağımın ilk aşamasıdır.

Ve özgeçmişini de şöyle atfediyor.

Akademliyim. Öyle kalmakta ısrarlıyım. Sihirim burada saklıdır. Heykel bölümündenim, onun için resim yapmaktayım. Bilinenin aksine her heykelci biraz ressam, biraz mimar, rüyayı üç boyutlu görebilen sanatçıdır. Her rüyanın resmi yapılabilir. Her resmin de heykeli. Gerisi traştır. Ama, heykel “Traş”  değildir, zor iştir. Heykel gölgesi düşen bir öyküdür. Önüne gelen de yapamaz. Yapsa da olmaz. Yaldırlaşır.

Sergiyi 13  Aralık – 6 Ocak tarihleri arasında Arnavutköy Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

 

GALERİ SELVİN   

Arnavutköy Dere Sok. No:3

Arnavutköy, Beşiktaş İstanbul

Tel: 212.263 74 81

www.galeriselvin.com

Galerilerimiz Pazar günleri hariç 11:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamı engelleyerek iyi yapmışın, yazıya odaklanmakta fayda var.