Aktüel Dünya

Ahmet Altan 4 yıl 7 ay sonra serbest bırakıldı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre,  Yargıtay, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili “darbe çağrışımı” davasında Altan’a verilen 10 yıl 6 ay hapis ile Ilıcak hakkındaki 8 yıl 9 ay hapis cezasına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Reklam

Altan ve Ilıcak hakkındaki hükmü bozan Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, Ahmet Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

AVUKAT ÇALIKUŞU: DÜN DİLEKÇE VERMİŞTİM

Ahmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, Artı TV’nin Ana Haber programına telefonla bağlanarak son gelişmeleri aktardı. Çalışıkuşu, “Ahmet Altan tahliye oluyor. 4 yıl 7 ay devam eden hukuksal zulüm, zorbalık bugün sona eriyor. Dün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) böyle bir kararı kayda geçirmişti. 15 Temmuz yargısının, hukuku nasıl yağmaladığı karar altına alındı. Maalesef bomboş bir dosya. 4 yıl 7 ay geçmiş bir süreden sonra hem sevinçliyim hem de ağır bir sapma, hukuk adına ağır bir sapma tabii ki beni, hukukçu kimliğimi çok fazla üzüyor. Neyseki netice olumlu. Ben dün derhal tahliye ve beraat için Yargıtay’a dilekçemi vermiştim. Bugün de bu karar çıktı, bundan ötürü de çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Reklam

TAKSİYLE EVİNE GÖNDERİLDİ

Ahmet Altan’ın bir diğer avukatı Veysel Ok da, Altan’ın gece saatlerinde tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden salıverilmesini beklediklerini söyledi. Ancak; Ahmet Altan’ın tahliye kararının ardından cezaevi idaresi tarafından bir taksiye konularak evine gönderildiği ve bunun da Coronavirus salgınına karşı tedbir amacıyla yapıldığı öğrenildi. Altan’ı avukatı Figen Çalıkuşu karşıladı.

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu