Aktüel Dünya

2017’nin en iyi 6 romanı

Kitap alışveriş sitesi İdefix, editör ve edebiyat eleştirmenleriyle gerçekleştirdiği soruşturma neticesinde, 2017 yılında Türkiye’de yayımlanmış olan romanlar arasından en iyi 50 romanı seçti. Neokuyorum sitesinin yayınladığı listede yer alan ilk 6 romanı size sunuyoruz.

Yeraltı Demiryolu

Reklam

Colson Whitehead

Amerikan edebiyatının en yeni yıldızı Colson Whitehead’den, yayımlanır yayımlanmaz çağdaş klasikler arasında anılan cesur ve sarsıcı bir roman: Yeraltı Demiryolu. Whitehead, Amerika’nın adeta bağırsaklarını deştiği bu romanında “rüya” ülkesinin geçmişine uzanıyor. Son yılların en önemli ve en çok ses getiren kitaplarından biri olan roman 2017 Pulitzer ödülünün de sahibi.

4 3 2 1

Reklam

Paul Auster

Paul Auster’ın en büyük, en yürek burkan, en doyurucu romanı olarak tanımlanan yapıt, bir aile destanı havasında başlıyor. Sadece bir ailenin ve bir kişinin yaşamıyla sınırlı kalmayan roman, Soğuk Savaş, Rosenberg’lerin idamı, Kennedy ve Martin Luther King suikastları, Vietnam Savaşı’nı ayrıntılarıyla işleyerek 20. yüzyılın ikinci yarısına panoramik bir bakış sunuyor.

Taksitle Ölüm

Louis Ferdinand Celine

Fransız yazar Louis-Ferdinand Céline’in ikinci romanı olan Taksitle Ölüm’de hayatını büyük bir yokoluşa adamış Ferdinand’ın hikâyesini anlatıyor. Yayımlanışından tam 81 yıl sonra Türkçeye ‘‘bulaştırılan’’ Taksitle Ölüm, hayatta dikiş tutturamayanların, dahası tutturmak istemeyenlerin başucu kitabı…

Buradayım

Jonathan Safran Foer

Romanda kendi hayatlarının çeperinde sıkışıp kalmış iki insanın, Jacob ve Julia’nın öyküsünü anlatıyor. Bir kadın ile bir erkeğin, bir anne ile bir babanın ve yaşamın dayanılmaz ve muhteşem yükünü taşımanın öyküsü bu… Yazar bir evliliğin çöküşünü, bir ailenin yaşamını ve İsrail’in yıkımına neden olan büyük Ortadoğu savaşını anlatıyor ve olaylar, adeta ağaç halkaları gibi, okuru da sarıp sarmalayarak iç içe geçiyor.

Vejetaryen

Han Kang

Rüyalar başlamadan önce Yonğhe ve kocasının hayatları gayet sıradandı. Evliliğin tekdüzeliğinde normal bir yaşam sürerlerken, Yonğhe rüyalar görmeye başladı ve vejetaryen olmaya karar verdi. Evdeki tüm etleri bir torbaya doldurdu. Kalamarları. Yumurtaları. O hafta kocası, iş yerine ilk kez ütüsüz bir gömlekle gitti. Bu, korkunç değişimin başlangıcıydı.

Arafta

George Saunders

Ölmek nasıl bir şey? Yaşayan en iyi öykücülerden biri olarak gösterilen George Saunders, uzun süredir merakla beklenen ilk romanında, bu can alıcı sorunun yanıtını arıyor. Oysa bu sorunun yanıtı meçhul; kimsenin bilmediği, bilse bile insanlara nasıl aktaracağını bilemediği, gizemli bir yanıt bu. Arafta kalan kişi, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski başkan Abraham Lincoln’ın oğlu Willie Lincoln; ve ona eşlik eden onlarca başka hayalet…

KÜLTÜR SERVİSİ

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu