Anasayfa » Aktüel Dünya » Tunus Cumhurbaşkanı yeniden aday olmayacak

Tunus Cumhurbaşkanı yeniden aday olmayacak

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, ülkede 17 Kasım’da yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde yeniden aday olma niyetinin bulunmadığını söyledi.

Kurucusu olduğu Nida Tunus Hareketi Partisinin ülkenin güneyindeki Munastır kentinde cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili düzenlediği konferansta konuşan Sibsi, „Anayasa bana hak tanıyor olmasına rağmen aday olmak istemiyorum“ dedi.

Eylül 2018’de Nida Tunus Hareketi Partisine üyeliğini donduran Başbakan Yusuf eş-Şahid’in tekrar partiye dönmesi önerisinde bulunan Sibsi, „Şahid’in üyeliğini dondurmayı kaldırarak tekrar Nida Tunus’a dönmesini arzuluyorum. Kendisi partiye dönüp dönmemekte özgürdür“ diye konuştu.

Konferansı hazırlama komitesi üyelerinden Salih el-Hac Ömer, partinin, konferansı düzenlemek için her türlü sorunları aşmaya çalıştığını ve partinin kendisi için mücadele veren herkese açık olduğunu dile getirdi.

Nahda Hareketi Partisiyle koalisyon konusunda ise Hac Ömer, „Partimizin yeni siyasi çizgisine göre gelecekte Nahda ile koalisyon yok. Bu bizim kendi seçimimiz“ diye konuştu. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Çizgimiz meşru savunma saldırmayana saldırmayız

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türk devletinin Efrîn’den Dêrik’e kadar büyük bir harekat yapması ne …