Türkiye’de koronavirüs testi yaptıranlar karantidan muaf

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz, Robert Koch Enstitüsü ile yaptığı yazışmalar neticesinde Türkiye’de yaptırılan koronavirüs testlerinin de karantinadan muafiyet sağladığını açıkladı.

Enstitü, ülke listesine güncelleyerek listeye Türkiye’yi de dahil etti

HAMBURG

TÜRKİYE’YE izine gidenler ve gideceklere, karantina konusunda müjdeli haber Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz’dan geldi.

Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre Almanya’nın Türkiye’yi “riskli ülkeler“ kategorisine alması nedeniyle, izin dönüşü zorunlu olan 14 günlük karantina süreci, Türkiye’de koronavirüs testi yapılması halinde ortadan kalkacak.

Robert Koch Enstitüsü listesi güncelleyerek Türkiye’yi de dahil etti

Güngör Yılmaz izine gitmek isteyen vatandaşlardan gelen talep üzerine Hamburg Sağlık Bakanlığı ve Robert Koch Enstitüsü ile temasa geçerek, yazışmalarda bulunduğu belirtti. Yılmaz, „80’den fazla ülkede yapılan koronavirüs testleri Almanya’ya dönüşte karantinadan muafiyet sağlarken, Türkiye’nin bu listede neden yer almadığı sordum. Kısa süre sonra Robert Koch Enstitüsü cevap yazarak, Perşembe günü saat 17.15 itibarıyla Türkiye’de yapılacak tselerinden karantidan muafiyet sağlayacağı yönünde bilgiyi bana e-posta yoluyla gönderdi. Bu olumlu bir gelişme ve izine gidenlerin karantina nedeniyle iki haftalık izin günü kaybını engelleyecektir. Ancak test Almanya’ya dönüşten önceki 48 saat içinde yapılmalı. Test alternatif olarak  Almanya’ya döndükten sonra burada yaptırılabilinir, Ama Almanya’da test ücreti kişi başı 140 avro civarında. Test ücreti sanırım Türkiye’de daha ucuz. Türkiye’de yapılacak test Robert Koch Enstitüsünün internet sayfasında yayınlanan uluslararası sertifika ve akrediteye sahip tıp kurumlarında yaptırılma şartı var. Bunlar ISO 15189, ISO/IEC 17025 sertifikalı ve/veya Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sertifikalı Covid-19 tıp kurumlar ve laboratuvarları olmalı. Aksi takdirde kabul edilmeme gibi sorun yaşanabilir“ diye konuştu.

Robert Koch Enstitüsünün linki:

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Transport/Archiv_Tests/Test_18062020.pdf?__blob=publicationFile

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Direnişin sembolü Hundessa öldürüldü

“Yardımın dışarıdan gelmesini beklemeyin, bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir rüya. Ayağa kalkın, atınızı hazır edin …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share