Türk İçişleri Bakanlığı, Amed , Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine el koydu

Türk İçişleri Bakanlığı, Amed (Diyarbakır), Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine el koydu. HDP Belediye Eşbaşkanları’nın yerine AKP’li kayyumlar atandı.

Türk İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın yerine kayyum atadı.

Türk İçişleri Bakanlığı Diyarbakır’a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin’e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van’a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkanvekili olarak görevlendirildi.

Türk İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mızraklı, Türk ve Ertan’ın “örgütle iltisak-irtibatı olduğu”, “örgütlere destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu” iddia edildi. Bakanlığın açıklamasına göre, görevden alınan belediye eşbaşkanlarından Adnan Selçuk Mızraklı hakkında 1 kovuşturma ve 8 soruşturma, Ahmet Türk hakkında 2 kovuşturma ve 4 soruşturma, Bedia Özgökçe Ertan hakkında da 1 kovuşturma ve 6 soruşturma dosyası bulunuyor.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Adnan Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık yüzde 63, Ahmet Türk ve Figen Altındağ) yüzde 56, Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı da yüzde 54 oyla Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) belediye eşbaşkanları seçilmişlerdi.

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Kulaklar Hamburg’da, kalpler Elazığ’da

Hamburg Menekşe Korosunun geleneksel yeni yıl konserinde elde edilen bin 30 avroluk net gelir Elazığ …