Anasayfa » Aktüel Kültür » TİYATRO KÖPRÜSÜ FESTİVALİ PROGRAMI 2019

TİYATRO KÖPRÜSÜ FESTİVALİ PROGRAMI 2019

„Sınır Gezginleri“ başlığı altında 2. Tiyatro Köprüsü Festivali: 11.- 28. Nisan 2019

 

11.04.2019, saat 19:00, Festival açılışı,

 

Açılış konuşması:       Laura-Helen Rüge (Hamburg Kültür Bakanlığı İnterkültürel Çalışmalar                           Birimi)

Kay Gätgens, Eimsbüttel İlçe Belediye Başkanı

 

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Saat 19:30:                  „Sınır Açan“(Der Grenzöffner) oyunu, Mut Tiyatrosu /Hamburg

 

„Sınır açan“ oyunu, insanın toplumla yaşadığı savaşlara ve felaketlere yol açan hesaplaşmayı konu alan dans tiyatrosu performansını, dizilerden de tanınan İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Çağlar Yiğitoğulları sahneleyecek. Oyunda hareket etmek, ama nereye? Sınırları aşmak, başkasının sınırını zorlamak olmuyor mu gibi konular işlenmektedir.

 

Dans tiyatrosu: Çağlar Yiğitoğulları,

Mut Tiyatrosu prodüksiyonu

 

12.04.2019, saat 20:00, “Kör Uçuş” , Mut Theater Hamburg prodüksiyonu

Heike ile Faruk arasında geçen bir aşk hikayesi. Okulunu terk eden Faruk babasına ait küçük bir büfede çalışmaktadır. Üniversite öğrencisi Heike’ye aşıktır. Heike hamile kalır ve mutlulukları pek uzun sürmez. Çünkü doğacak çocuğun eğitimi ve nasıl bir yaşam tarzı sececeklerine dair aralarında kültürel çatışma başlar. Bu çatışma çifti birbirlerine karşı ön yargılı olma hatta ötekileştirme davranışlarına kadar götürür. Aşk ilişkisindeki sevgi, hem de  düş kırıklıkları trajikomedi şekilde anlatılır.

Yazan ve yöneten: Johannes Schaefer. Oyuncular: Schauspiel: Emrah Demir, Haydar Bakay, Jörg Oswald, Janika Thomas

 

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58,

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

13.04.2019, saat 16:00, “Medea/Medeya”  Euripides’in ünlü trajedisi Zazaca dilinde

 

Altın postu ele geçirmek için yola bir Argo gemisiyle yola çıkan Yason, Kolhis kentine gelir ve Medeya’yı kendine aşık eder ve onun sayesinde de altın postu ele geçirir. Halkına ihanet etmiş olan Medeya, Yason ile evlenir, ülkesinden kaçar. Çiftin iki çocuğu olur. Yason karısına ihanet eder. Kocasının bu davranışı karşısında dehşete düşen Medeya’nın intikamı acı olacaktır.

Yazan ve yöneten: Kemal Kocatürk

Oyuncu: Zelal Gündüz

Kostüm: Sırrı Topraktepe

Işık: Ozan Sevin

 

Yer: Mut! Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

 

13.04.2019, saat 20:00, “Hamburg & Wir”, Luv & Lee Doğaçlama Tiyatrosu

 

Absürd tarzında hazırlanmış güldürü-doğaçlama ve müzikten oluşan bir program. Ayrıca izleyicileri de interaktif yöntemle gecenin zenginleştirilmesinde programa dahil ediyor. Oyuncuların, çıkış noktasını seyirciden aldığı ve yine seyircinin yönlendirmeleriyle ilerlettiği doğaçlama tiyatro gösterisi.

 

Oyuncular: Mona Tawussi & Felix Schwanrzbold

Müzik: Sebastian Steinhardt

 

Yer: Mut Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, İndirimli 10,-€

 

18.04.2019, saat 19:00, “ Endamên rêzdar yên akademiyê/ Akademi İçin Bir Rapor“, Kafka’nın ünlü eseri Kürtçe olarak sahnelenecek. Şa Tiyatro İstanbul              

 

Alternatif sanatın artık bir elin parmakları kadar az kaldığı İstanbul’da, Kürtçe tiyatro yapan Şa Performans ile İstanbul’da yaşayan Tuncay Özel’in oyunu.

„Akademi İçin Bir Rapor”, geçmişteki maymun yaşamına ilişkin bir rapor hazırlayıp akademiye sunması istenen Kızıl Peter’ın öyküsüdür. Ancak o, geçmiş yaşamına ilişkin hiçbir şey anımsamamaktadır. “Ben, özgür maymun, bu boyunduruk altına girmeye razı oldum. Ama bu da anılarımın kapılarının bana giderek daha çok kapanmasına yol açtı” der.

Güney Afrika’da “uygar” dünyaya getirilmiş, insan gibi davranmayı ve konuşmayı öğrenmiştir ama, maymun olarak hissettiklerini şimdi ancak insan sözleriyle anlatabilecek, yani doğru dürüst dile getiremeyecektir. Bu öyküde de Kafka’nın dili, akıp giden billur bir dere gibidir; gereksiz fazlalıkların olmadığı, elmas pırıltısında ve keskinliğinde. Duygudan uzak gibi duran, soğuk, mesafeli anlatımı, özellikle Dönüşüm‘de olduğu gibi, insan tarafımıza sipsivri iğneler sokup içimize bir ateş atar.

 

Ji bo min rûmet e, ku ji bo jiyana min a berê, ya ku min bi meymûntî derbas kiribû û hun ji bo wê jiyanê ji akademiyê re raporek dixwazin. Heyf û mixabin, ku ez ê daxwaza we di vê bendê de pêk neyînim. Bi ser meymûntiya min ve nêzîkî pênc sal derbas bû. Ev, li ser salnameyê belkî demeka kurt be, lê belê ji bo min, ji bo ez ji vê derê qevaz bidim wê derê, demeka dirêj e. Ew mirovên bêhempa, carinan ji bo min shiret û cepikan.

Yöneten ve oynayan: Tuncay Özel /Istanbul

 

Yer: Mut! Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

19.04.2019, saat 20:00, “Hasretinden Prangalar Eskittim“Ahmet Arif’in eseri Kemal Kocatürk yorumuyla.

 

Oyuncu ve yönetmen Kemal Kocatürk’ün Tiyatro Kumpanyası çerçevesinde sahnelediği “Hasretinden Prangalar Eskittim”, edebiyatta toplumcu gerçekçi şiir anlayışıyla halk şiirinin ortak sentezini temsil eden Ahmed Arif’in kendi şiirleri üzerinden, sevdalarını, sürgünlerini ve acılarını anlatıyor. Ezilen kitlelerin yanında yer alması ve Anadolu topraklarına olan bağlılığıyla ön plana çıkan şairin bugüne yansıyan toplumcu gerçekçi şiir anlayışı, tek bir şiir kitabı yayınlanmasına rağmen en çok okunan şairlerden biri olmustur.

Yöneten ve oynayan: Kemal Kocatürk

 

Yer: Mut! Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

20.04.2019, saat 20:00, “Unutulanlar“, Yersiz Kumpanya Tiyatrosu İstanbul

 

Eskiden çalıştıkları kumpanyada kantocu ve oyuncu olan iki Ermeni kadın, Mari ve Nıvart, çıktıkları bir turne sırasında otel masraflarını ödeyemeyen kumpanya tarafından borçlarına karşılık hizmet etmeleri için otele rehin bırakılırlar. Mari ve Nıvart borçlarını ödeyip özgürlüklerine kavuşmak için otelin temizlik işlerini yaparlar. Ancak bu borç ne zaman bitecek, Mari ve Nıvart özgürlüklerine ne zaman kavuşacaklar, belli değildir. İki kadın, hapsoldukları otelde unutulmuş gibidirler. Her günleri itilip kakılmakla geçerken oyunlara, hayallere tutunurlar. Çünkü onlara göre unutmamanın tek yolu, hayaller kurup oyun oynamaktır. “Bizim rüyalarımız hakikat karşısında bir zaferdir.”.

Senaryo: Elif Ongan Tekçe, yönetmen: Sanem Öge

Oyuncular: Burçak Karaboğa Güney, Elif Ongan Tekçe

 

Yer: Mut! Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

21.04.2019 saat 16:00  Türk klasik müzigi korosu

 

1986’dan beri çalışmalarını sürdüren Hamburg Klasik Türk Müziği Korosu 2. Tiyatro Köprüsü Festivalinde koro şefi Erol Arslan yönetiminde müzikseverlerlerle bulusuyor.TSM’nin nadide eserlerinin sunulacağı bu konser iki bölümden oluşmaktadır ve  bazı solistlerin okuyacağı solo parçalar da konsere ayrı bir renk katacaktır. Koro, Türk müziğinin tanınmış bestekarlarının, hicaz, muhayyer kürdi, nihavent, rast, uşşak ve acem kürdi makamlarından seҫme eserlerini seslendirecektir.

Koro şefi: Erol Arslan

 

Yer: Mut! Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

  1. 04.2018, saat 19:00, „Dümen“ Getto Tiyatrosu Hamburg

 

Getto Tiyatrosu yeni bir komedi ile sahnede. „Dümen“ oyunu, işsiz kalan Hakan‘ın sistemin açıklarından yararlanıp, uydurduğu yalanlarla sosyal sistemleri, devleti, sigortaları dolandırıp hayatını devam ettirmesini konu alıyor. Bir insan hayatında hata yaptığında çevresi bundan nasıl etkilenir ve ne kadar zarar görür?. Hatadan sadece kendisi mi sorumludur? Hataları düzeltmek için yeni hatalar yaparak düzlüğe çıkabilir mi? Bu tiyatro oyunu, bir insanın sahtekârlıklarıyla, eşine kadar en yakın çevresine nasıl büyük bir zarar verdiğini eğlenceli, bir üslupla anlatıyor. Kimi istekle, kimi de zorla ortak oluyor.  Akıl ve hayal sınırları zorlanıyor. Gerçek hayatta biz bu olayların neresindeyiz? Aslında toplumumuzda sosyal bir yaraya değinen „Dümen“ oyunu herkesin kendine „Ne kadar dürüstüm?“ sorusuna yöneltmesine vesile oluyor.

Yönetmen: Mahmut Canbay,

Oyuncular: Teoman Aykut, Haydar Bakay, Türkan Tekdaş, Mehmet Öndek, Nazım Evren, Berna Taş, M. Nuri Ulug, Fatma Kuru, Ayse Hoçam

 

Yer: Mut! Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

 

26.04.2019, saat 20:00, „Annemin Almanya Masalı“

 

Tiyatro yönetmeni ve oyuncu Dinçer Güçyeter, annesinin Almanya anılarını, „Annemin Almanya Masalı“ adlı tiyatro oyunuyla sahneye taşıyor. Güçyeter’in annesinin yaşadığı sorunlar, aynı zamanda Almanya’ya eşlerinin yanına ya da yalnız çalışmaya gelen çok sayıda kadının da yaşadıkları sorunları anlatıyor. Bu oyun, daha katlanılır bir hayat için yollara düşüp gençliğini, sevdalarını, sözlerini, heveslerini kök salabilme telaşıyla valizinden çıkarmayı unutan etmiş  anne-babalari ve ve pencere önü bekleyen çocukların hikayesini anlatıyor.

Yazan ve yöneten: Dinçer Güçyeter

Oyuncular: Birten Önel Ural, Filiz Karadağ, Fatoş Şahan, Gül Emeket Karakoyun, Derya Stullgens, Mustafa Toni Aksu, Bora Aydın, Özay Vural

 

Yer: Mut! Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

26.04.2019, saat 20:00, Hasret Gültekin Müzikali

 

Müzik dinletisiyle 22 yaşına bin ömrü sığdırıp parlayan bir aydın müzisyenken, Sivas katliamında öldürülen Hasret Gültekin anılacak. Bu müzikal bir nevi Hasret Gültekin’in gittiği yerden sevdikleriyle, memleketiyle, bağlamasıyla, türküleriyle bir buluşması.

 

Yer: Haus im Park, Gräpelweg 8, 9 Hamburg

Giriş: 19 €,

 

 

 

27.04.2019, saat 16:00, „Kardeşim Dr. Nebi Kesen“ – Hevale bar giran, Film,Almanca ve Kürtçe

Uzun süre Hamburg’da yaşamış olan Dr. Nebi Kesen’in yaşamını, politik, sosyal ve kültürel uğraşlarını konu alan, aynı zamanda Hamburg’un son 30 yılını gözler önüne seren biyografik bir film. Filme Dr Kesen’in arkadaslari Murat Bay ve Wilfried Pohl  müzikle eşlik edecekler.

Yönetmen: Mehmet Ali Baran

Müzik: Murat Bay (bağlama), Wilfried Puhl (piyano)

 

Yer: Mut! Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

27.04.2019, saat 20:00, Meltem Cumbul & Emre Yavuz (piyano) konseri

 

Chopin’in müziği ile Sand’ın bu müziğin duygusal içeriğine ışık tutan ve işlediği konularla günümüzde de karşılık bulan yazılarını bir araya getirerek alanlar arası bir çalışma sunmaktadır.  Meltem Cumbul sözleri ve Ekrem Yavuz panosu ile George Sand’dan, edebi eleştiriler, politik yazılar, toplumsal cinsiyet roller ve kadın hakları konu edilmekte.

Giris: 20 €

 

Yer: Rudolf Steiner Haus, Mittelweg 11, 20148 Hamburg

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

 

  1. 04.2019, saat 16:00, „Öykülerden Kovulanlar“ Izmir Halk Tiyatrosu

 

Mahalle maçlarında az kavga etmedik. Akşamüstü kentin görüntüsünü bozan güzelim evlerimizden ekmek kokusu gelmeye başlardı. Leblebi tozunu ilk onlarla yemiştim. Zenginlere beraber küfrettiğimizi de saklayamam hani. Yani olur da alır okursanız bu kitabı, Ankara’nın o çirkin (!) mahallelerinin yoksul çocuğu yazdı. Her öykünün çirkini, her öykünün figüran, kaldık biz de hayatta. Çabamızın ve emeğimizin görünmez olması, durmadan iftiraya uğramamız, her saatimizin kavgayla geçmesi bundan belki de. Hırpalandık ve hırçın büyüdük haliyle.

Yazan: Orçun Masatcı, yöneten: Nazlı Masatçı

Oyuncular: Çağdaş Ersü, Mehmet Serkan Koçak , Sıla Yıldız, Medine Cam, Celalettin Yunus Kara

Yer: Mut! Tiyatrosu

Giriş: 13,-€, indirimli 10,-€

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Çizgimiz meşru savunma saldırmayana saldırmayız

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türk devletinin Efrîn’den Dêrik’e kadar büyük bir harekat yapması ne …