Anasayfa » Aktüel Dünya » Tahran ABD’ye ait İHA’yı vurdu: Bu ‘net bir mesajdır’

Tahran ABD’ye ait İHA’yı vurdu: Bu ‘net bir mesajdır’

İran Devrim Muhafızları, İran hava sahası içinde ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) vurduğunu açıkladı. ABD’nin tüm küresel operasyonlarından sorumlu Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) İHA’nın İran tarafından düşürüldüğünü doğruladı.

Fotoğraf: ABD Hava Kuvvetleri

İran’ın devlete ait haber ajansı IRNA, paramiliter Devrim Muhafızları’na dayandırdığı haberinde ülkenin güneyindeki Kuh Mübarek bölgesinde vurulan İHA’nın RQ-4A Global Hawk olduğunun tespit edildiğini yazdı.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: ”ABD’ye ait İHA’nın vurulması ABD’ye açık bir mesajdır; sınırlarımız İran’ın kırmızı hatlarıdır. Bu sınırları ihlal edenlere gerekli karşılığı vereceğiz. İran hiçbir ülkeyle savaşa girmek niyetinde değil. Fakat herhangi bir tehdide karşı İran’ı sonuna dek savunmaya hazırız.”

CENTCOM tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: ”RQ-4A Global Hawk tipi İHA günün erken saatlerinde Hürmüz Boğazı üzerinde uluslararası hava sahasında uçtuğu sırada İran’a ait bir karadan havaya füze sistemiyle vurularak düşürüldü.”

Açıklamada ABD’ye ait İHA’nın hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu ifade eden İranlı yetkililerin aksine, İHA’ya yönelik saldırının, ‘uluslararası hava sahasında ABD’nin gözlem varlığına yönelik sebepsiz bir saldırı’ olduğu belirtildi.

Geçen hafta Umman Körfezi’nde iki ülke arasındaki gerginlik petrol tankeri saldırılarıyla tırmandığı sırada ABD, İran’ı tanker saldırıları öncesinde bir İHA’yı vurmakla suçlamış, İran iddiaları yalanlamıştı.

ABD, tanker saldırıları için de İran’ı suçluyor, Tahran ise bu iddiaları reddediyor.

Trump: İran büyük bir hata yaptı

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın ABD İHA’sını düşürmesinden sonra paylaştığı tweet’te “İran çok büyük bir hata yaptı” dedi.

Petrol fiyatları yükseldi

İran’ın, ABD’ye ait İHA’yı vurması ardından, ABD Başkanı Donald Trump’ın “İran büyük bir hata yaptı” ifadesini kullandığı Twitter paylaşımı sonrasında petrol fiyatları, yüzde 5.0’in üzerinde yükseldikten sonra hafif geri çekildi.

Gelişmeler etkisiyle Türkiye’de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçüt olarak kullanılan Brent ham petrolü 62.48 dolara kadar yükseldikten sonra yüzde 3,72 artışla 64,12 dolardan, ABD hafif petrolü 54.08 dolara kadar yükseldikten sonra yüzde 4,85 artışla 56.37 dolardan işlem görüyor.

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

HDP İstanbul binasına silahlı saldırı: Saldırgan polise sığındı!

HDP İstanbul Basın Komisyonu, “Bugün saat 15.00 dolaylarında HDP İstanbul İl binasına kimliği belirsiz kişi …