Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: ‚IŞİD’liler farklı isimlerle TSK saflarında savaşıyor‘

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, ellerinde bilgi ve belgeler bulunduğunu iddia eden SOHR, IŞİD üyelerinin farklı isimlerle Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarında yer aldığını öne sürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile birlikte saldırılarda yer alan bir IŞİD’linin kod ismiyle bilgilerini de paylaşan SOHR, Ebu Usame El-Şami kod ismiyle tanınan IŞİD’linin, 1993 yılın Şam’da doğduğunu ve 2012 yılında Doğu Guta’da El-Nusra’ya ardından 2014 yılında ise IŞİD’e katıldığını ifade ediyor.

SOHR, Doğu Guta, Süveyde ve İdlib’de IŞİD adına vahşi saldırılarda bulunan Ebû Usame El-Şamî isimli örgüt üyesinin 2017 yılında İdlib’de Türk askerleri tarafından eğitildiğini iddia ediyor.

Türk askerlerinin eğitimin ardından B.X.A ismini alan kişi Afrin’e dönük işgal saldırılarında da yer aldığını vurgulayan SOHR, söz konusu kişinin artık Türkiye’ye bağlı paramiliter gruplar arasında faaliyet yürüttüğünü belirtiyor.

SOHR, IŞİD üyesinin şimdi de Gire Spi’de bulunduğunu ve El-Hemza paramiliter grubunun “Özel Kuvvetleri”nde faaliyet yürüttüğünü kaydediyor.

 

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Kulaklar Hamburg’da, kalpler Elazığ’da

Hamburg Menekşe Korosunun geleneksel yeni yıl konserinde elde edilen bin 30 avroluk net gelir Elazığ …