Anasayfa » Aktüel Dünya » Sessizlik utanç verici

Sessizlik utanç verici

Türkiye’de açlık grevindeki tutsakların durumuna dikkat çeken Sol Parti Milletvekili Zaklin Nastic, adalet talebinde bulundu. Gonesse Bölgesi Belediye Başkanı Jean Pierre Balzy da Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian ve CPT’ye mektup yazdı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Kürdistan ve Türkiye’de 7 binden fazla tutsağın sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevinde ölüm sınırına gelinirken, Almanya Fedaral Parlamentosu Sol Parti parlamenteri Zaklin Nastic “Uluslararası camia ve Federal Hükümet’in sessizliği utanç verici” dedi.

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki cezaevlerinde ile dünyanın birçok merkezinde devam eden açlık grevi eylemleri karşısında başta Almanya olmak üzere batılı ülkelerin sessizliği dikkat çekiyor.

Almanya’nın muhalefet partilerinden Sol Parti’nin Federal Parlamento milletvekili Zaklin Nastic yaptığı açıklamada başta Angela Merkel’in başbakanlığındaki Federal Hükümet olmak üzere uluslararası camianın sessizliğini sert sözlerle eleştirdi.

Bütün siyasi tutsaklar için adalet çağrısı

Türkiye’deki gelişmeler ile cezaevlerindeki siyasi tutukların durumunun kendisini ciddi şekilde endişelendirdiğini belirten milletvekili Nastic devamla şu eleştiri ve çağrıyı yaptı: “Erdoğan rejimi uzun bir süredir insan haklarının temel değerlerinden ve hukuk devletinden uzaklaşmış durumda. Uluslararası camia ile Federal Hükümet’in sessizliği utanç verici. Türkiye’deki bütün siyasi tutuklular için adalet istiyorum.”

Geçtiğimiz Mart ayında açlık grevi eylemcilerinin İmralı’daki tecridin kaldırılması talebine Sol Parti’den önemli bir destek gelmişti. Aralarında partinin Eş Genel Başkanı Bernd Riexinger, grup Eşbaşkanı Dietmar Bartsch ve Genel Başkan Yardımcısı Martina Renner’in de bulunduğu 20 vekilin imzaladığı deklarasyonda “Türkiye’de siyasi nedenlerle cezaevinde olanlara hukuk devletinin kurulları uygulansın” çağrısı yer almıştı.

Daha önce de Federal Meclis’te grubu bulunan birçok Sol Parti ile Yeşiller Partisi’nden bazı vekillerin çağrısının yanı sıra Sol Partili yöneticilerin bu deklarasyonun üzerinden 10 gün geçmesine rağmen açlık grevi eylemcilerinin talebinin gerçekleşmesi yönünde Merkel hükümetinden hangi bir adım atılmış değil.

Gonesse banliyösünden Öcalan çağrısı

Öte yandan Paris’in en büyük banliyölerinden Gonesse Bölgesi Belediye Başkanı Jean Pierre Balzy, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian ve Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) mektup gönderdi.

Tecride karşı devam eden açlık grevlerine dikkat çeken Balzy, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için harekete geçilmesini istedi.

Kürt tarihine değinilen mektupta, Öcalan’ın ülkesi tanınmayan bir halkı savunduğu için 20 yıldır cezaevinde olduğu hatırlatılırken, haklarının gasp edildiğine vurgu yapıldı. Kürt halkının Türkiye, Irak ve Suriye’de uğradığı katliam ve saldırılara işaret edilen mektupta “Uluslararası kamuoyu Kürtlerin Irak ve Suriye’de DAİŞ’i gerileten mücadelesini unutmamalı” denildi.

Öcalan’ın 20 yıldır tutuklu olduğu ve bir tutuklunun sahip olacağı hakların elinden alındığına vurgu yapılan mektupta, “20 yıldır yeterince baskıya ve yasağa maruz kaldı. Şu an bu koşulların değişmesi için Strasbourg başta olmak üzere birçok yerde açlık grevi eylemleri devam ediyor” denildi. Mektupta uluslararası hukuka aykırı tutukluluk koşullarının değişimi için acilen harekete geçilmesi çağrısı yapıldı.

BERLİN/PARİS

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Çizgimiz meşru savunma saldırmayana saldırmayız

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türk devletinin Efrîn’den Dêrik’e kadar büyük bir harekat yapması ne …