Anasayfa » Aktüel Dünya » Sessizliğe SES oldular

Sessizliğe SES oldular

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması için Türkiye, Kürdistan, Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerinde yapılan süresiz dönüşümsüz açlık grevindeki direnişçilere dikkat çekmek amacıyla Avrupa’daki eylemler sürüyor. Avrupa’da çok sayıda kentte Cumartesi günü yapılan eylemlerde açlık grevi direnişçilerine destek verilirken, AB yetkili kurumlarının sessizliği de kınandı. Eylemler, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Kıbrıs, Danimarka, Yunanistan ve İsveç’te yapıldı.

FRANSA

Paris‘te Eiffel Kulesi önünde yapılan miting bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Hepimiz Leylayız’ pankartları açılan eyleme ACTIT temsilcileri, Fransa Komünist Partisi Temsilcisi Pascal Torre ve 1 Nisan’da süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan Özkan Özdemir katıldı. Özdemir şunları belirtti: “Leyla Güven şahsında başlayan zindanlarda ve tüm dünyada devam eden açlık grevi eylemine katılmaktan bir sosyalist olarak gurur ve onur duyuyorum. Sonuç alacağımıza inancımız tamdır. Tecridi kıracağız faşizmi gerileteceğiz.”

Montpellier‘in Comédie Meydanı’nda Kürtler ve dostları sessizliği, ağızlarını bantlayarak protesto etti. Eyleme Sarı Yelekliler de destek verdi. Sarı Yelekliler ‘Öcalan’da bizimledir’, ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Bizler Kürt halkıyla dayanışma içinde olacağız’ sloganları attı.

Bordeaux‘da ağırlaştırılmış tecrit ve açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla sessiz eylemi yapıldı. Stalingrad’da bir araya gelen eylemciler, bildiriler dağıtarak bilgilendirme yaptı.

Touluse‘da düzenlenen eylemle dünyanın açlık grevi direnişlerine karşı sessizliği protesto edildi. Saint-Cyprien Meydanı yapılan mitingde tecrit kınandı, sessizliğin sona ermesi istendi.

Rennes kentinde de sessiz eylem düzenlendi. Rennes Belediye Meydanı’nda bir araya gelen eylemciler, ağızlarını siyah bantla kapattı. Eylem esnasında çok sayıda bildiri dağıtıldı.

Fransa’nın Creil kentinde, Creil pazarında buluşan eylemciler,  Creil Garı’na kadar yürüdü. Burada yapılan mitingle açlık grevine sessizlik protesto edildi.

ALMANYA

Alman devletinin, hem başkent Berlin’de 4 Kürt aktivistin sürdürdüğü açlık grevi, hem de başta HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven olmak üzere dünyanın birçok merkezinde devam açlık grevi eylemi karşısında aylardır sergilediği sessizlik, protesto edildi. Kürdistanlılar yanı sıra Türkiyeli göçmenler ve Almanların katıldığı protestoda DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ile Hewlêr’de açlık grevi eylemini sürdüren ve sağlık durumu gittikçe kötüleşen Nasır Yağız’ın dev fotoğrafları taşındı. Göstericiler daha sonra gruplar halinde Kreuzberg ilçesinde dayanışma amacıyla Cuma günü 72 saatlik açlık grevi başlatan 6 Alman aktivisti ziyaret etti.

Frankfurt Hauptwache’de de diğer kentlerde olduğu gibi sessizlik kınandı. 3 kişi, sessizliğe dikkat çekmek için ağzını, kulağını ve gözlerini kapattı, “Avrupa üç maymunu oynuyor” mesajını verdi.

Saarbrücken‘de de açlık grevlerine karşı sessizlik protesto edildi. Europa Galerie önünde bir araya gelen eylemciler, açlık grevcilerini temsilen beyaz önlükler girdi ve açlık grevine ilişkin pankart taşıdı. Eylemde konuşan DKTM Eşbaşkanı Dexil İbrahim, Alman kamuoyunun sessizliğini kınayarak, “Sesimizi duymaları için bütün Kürdistanlılar her yeri eylem alanına çevirmeli” dedi.

Nürnberg Weissen Turm’da Öcalan’a yönelik tecrit protesto edildi ve açlık grevi direnişlerine karşı sessizlik oturma eylemiyle kınandı.

Köln‘de eylemin adresi Dom Kilisesi önüydü. Kürdistanlılar, Avrupa’nın Öcalan’ın üzerindeki tecride karşı sessizliğini ağızlarına siyah bant takarak protesto etti. Açlık grevinde olan 7 bin kişiyi sembolize eden 70 kişilik insan zinciri oluşturuldu.

Mannheim kentinde de sessiz protesto eylemi HBF önünde düzenlendi. Eylemciler, ağızlarını bantlayarak, CPT ile AKP’yi protesto etti.

Stuttgart kentinde de Rotebühlplaz’da bir araya gelen Kürdistanlılar Avrupa kurumlarının sessizliğini bir mitingle protesto etti. Eylemde Leyla Güven ve Öcalan’a ait pankart ve dövizler açıldı. Açılan pankart ve dövizlerde açlık grevi direnişçilerinin ölüm tehlikesi altında olduğu vurgulandı.

Hamburg‘un Altona Semti’nde bir araya gelen Kürdistanlılar, beyaz önlükler giyerek, Avrupa devletlerinin sessizliğini kınamak amacıyla da ağızlarını bantladı.

Düsseldorf‘ta yapılan sessiz eylemde Avrupa devletleri ve uluslararası kamuoyunun Leyla Güven öncülüğünde dünyanın birçok ülkesinde sürdürülen açlık grevi eylemlerine yönelik sessizliği ve duyarsızlığı kitlesel olarak protesto edildi. Düsseldorf’un en işlek caddesi olan Königsalle’de yapılan eyleme Neuss, Grevenbroich ve Krefeld Kadın İnisiyatifi ve Komünü üyeleri de katlıdı. Eylem boyunca ‘Uluslararası kamuoyunun sessizliğine karşı sessizlik eylemi’ ve ‘7000 Kürt açlık grevinde’ yazılı dev bir pankart açıldı. Cuma günü, Kürdistanlılar Dortmund‘da bilgilendirme çadırı açtı. Yine aynı gün Wuppertal‘da ise Kürtler ve dostları sessiz bir eylem yaptı.

İSVİÇRE

Zürih‘teki tecrit ve sessizlik karşıtı eylem Helvetiaplatz’da bir dakikalık saygı duruşuyla eylem başladı. Açlık Grevleriyle Dayanışma Platformu adına açılış konuşması yapıldı. Ardından da İsviçre Milletvekilleri Yeşiller Partisi (Grüne) Eşbaşkanı Katharina Prelicz-Huber konuştu. Leyla Güven başta olmak üzere tüm açlık grevi eylemcileriyle dayanışma içerisinde olduklarını söyleyen Prelicz-Huber, Türk devletinin Kürt tarafının taleplerini dikkate alarak barış görüşmelerini başlatılması gerektiğini belirtti. Huber’in ardından söz alan SP Milletvekili Marco Denoth da Kürt halkının haklı talepleri karşısında tecridin kaldırılması gerektiğini söyleyerek açlık grevi direnişçilerinin eylemini selamladı. Konuşmaların ardından eylemciler yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından tekrar Helvetiaplatz’a dönüldü. Burada Platform adına CDK İsviçre Eşbaşkanı Cuma Allak’ın yapmış olduğu konuşma sonrası eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Lozan‘da ise St. Laurent Kilisesi önünde gerçekleştirilen sessiz mitingle Avrupa ülkelerinin sessizliği protesto edildi. Eylem kapsamında eylemciler ağızlarını siyah bantlarla kapattı. Eylemde Cenevre kentinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevini sürdüren Kürdistanlı Mehmet Ali Koçak’ın gönderdiği mektup okundu. Fransızca bildirilende okunduğu eylemde aktivistler tarafından çevredekilere bilgilendirme yapıldı.

Bellizona kentinde de sessiz bir eylem düzenlendi. Öcalan’ın posteri ve açlık grevleri hakkında hazırlanan pankart taşıyan gençler, sessiz bir eylem düzenledi.

İSVEÇ

İsveç’in Sandviken kentinde de Gävleborg Halk Meclisi öncülüğünde miting düzenlendi. Kent merkezinde yapılan mitingde ‘Leyla’nın talepleri taleplerimizdir’, ‘Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü’, ‘Türkiye turizmini boykot et’ sloganları atıldı.

İsveç’in başkenti Stockholm‘de Kürdistanlıların düzenledikleri sessiz eylemlerle protesto edildi. Eylem Stockholm’un araç trafiğine kapalı en işlek caddesi Drottnigsgatan’da başladı. Üzerinde ‘Açlık grevleri, dayanışma’ yazılı t-shirtler giyen eylemciler, ellerinde açlık grevcilerini temsil eden resimleri taşıdı. Açlık grevcilerinin kararlılığını vurgulamak için bir süre zafer işareti yapan eylemciler daha sonra tek sıra halinde yürüyüşe geçti. Eylemciler zaman zaman durarak gösteri yaptı.

HOLLANDA

Hollanda’nın başkenti Amsterdam‘da da yürüyüş ve mitingle tecrit ve sessizlik protesto edildi. Waterlooplein’den başlayan yürüyüş Museimplein’e kadar devam etti. Türkiyeli sol örgütler ile Hollandalı Sarı Yelekliler’in de katılarak desteklediği eylemde sık sık, ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Terörist Türkiye’, ‘Diktatör Erdoğan’, ‘Tecrit insanlık suçudur’ sloganları atıldı. Yürüyüşten sonra Museumplein’de bir miting düzenlendi.

İNGİLTERE

Londra‘da da çok sayıda Kürdistanlı ve dostlarının katıldığı bir yürüyüş düzenlendi. Birleşik Krallık başbakanlık binası önünde yapılan konuşmalarla başlayan yürüyüşe, 14 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan direnişçiler Ali Poyraz, Nahide Zengin ve Mehmet Sait Yılmaz da katıldı. Konuşmalarda Birleşik Krallık hükümetinin sessizliğini kırması istendi. Trafiğin çok yoğun olduğu Trafalgar Meydanı’nda bulunan kavşakta eylemciler oturma eylemi yaptı. Polisin tüm ısrarlarına rağmen eylemciler yarım saat boyunca yolu trafiğe açmadı. Yürüyüş, Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde sona erdi.

AVUSTURYA

Avusturya’nın Innsbruck kentinde de açlık grevi direnişlerine dikkat çekmek amacıyla bir bilgilendirme çadırı açıldı.

Maria-Theresien Caddesinde düzenlenen çadır eylemi Innsbruck Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde yapıldı. Etkinlikte çok sayıda bildiri dağıtıldı.

Viyana’da açlık grevleri direnişlerine dikkat çekmek Viyana Stephansplatz Dom Kilisesi önünde stand açıldı. ‘Sessizlik öldürüyor, 7000 kişilik açlık grevine sesiz kalmayın’ yazılı önlük giyen eylemciler, kamuoyu başta olmak üzere hükümet ve sivil toplum örgütlerini duyarlı olma çağrısında bulunuldu.

DANİMARKA

Cumartesi günü Avrupa’nın bir çok kentinde olduğu gibi Danimarka’nın Kopenhag kentinde de Öcalan üzerindeki tecride karşı sessiz bir eylem gerçekleşti. Nytorv’da bir araya gelen bir grup Kürt, ağızlarını bantlayarak tepkilerini ifade ederken, ayrıca çevredekilere eylemlerinin amacına ilişkin bildiriler dağıttı. Eylemciler üzerinde “Freedom for Öcalan” (Öcalan’a özgürlük) yazılı tişörtler giydi.

KIBRIS ve ATİNA

Kıbrıs’ın Limassol kentinde de tecride karşı sessizlik, sessiz bir eylem ile protesto edildi. Kefen giyen ve ağızlarını bağlayan eylemciler, sessizliğe karşı tepkilerini yaklaşık 3 saat ayakta durarak gerçekleştirdi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Syntagma Meydanı’nda sessiz eylem düzenlendi. Beyaz yeleklerle oturma ve sessizlik eylemi yapan eylemciler, ağızlarına siyah bant çekerken, Avrupa, Kürdistan ve dünyada binlerce kişinin tecridin son bulması amacıyla grevde olduğuna dikkat çekildi.

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

G7 Zirvesi protestolarla sürüyor

ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya’nın yer aldığı G7 Zirvesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel …