Anasayfa » Aktüel Kültür » Şengal soykırımı sahnede

Şengal soykırımı sahnede

Almanya’nın Mönchengladbach kentinde bulunan tiyatro kurumu Theater Mönchengladbach uzun bir süredir üzerinde çalıştığı “Jin Jiyan- Der Aufbruch” oyunu nihayet sergiliyor. Anina Jendreyko tarafından geliştirilen ve Volksbühne Basel’in koprodüksiyonuyla sahnelene oyun 3 Ağustos 2014 günü ve sonrası Şengal’de yaşanan katliam ve direniş sahneye taşıyor.

DAİŞ çeteleri o gün Şengal ve civarında yaklaşık 5 bin Êzîdiyi katletmiş; binlerce kadını ve çocuğu esir almıştı. Çetelerin zulmünden kaçan yüz binden fazla Êzidî ise sayısı çok az olan bir grup YPG/YPJ savaşçının açtığı koridor sayesinde hayata kalmıştı.

Anina Jendreyko’nin sahnelediği, Sahnesini Martina Ehleiter’in hazırladığı, videosunu Geogr Faulhaber’in, müziğini Süleyman Çarnewa, Sosin Elenya ve Metin Yılmaz’ın, dramaturjisini ise Martin Vöhringer’in yaptığı “Jin Jiyan- Der Aufbruch” oyunu Şengal’deki bu trajediyi ve direnişi Alman tiyatro severlere sunuyor.

Almanya Êzidî Kadın Meclisleri Federasyonu ve Irak’taki Goethe Enstitüsü’nün partnerliğini yaptığı oyunun ilk gösterimi bugün saat 20.00’de Mönchengladbach’daki tiyatro salonunda gösterilecek.

MÖNCHENGLADBACH

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Çizgimiz meşru savunma saldırmayana saldırmayız

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türk devletinin Efrîn’den Dêrik’e kadar büyük bir harekat yapması ne …