Aktüel Gündem

Saygı Öztürk bildiriyor Kuto da yorumluyor

Her patlamadan sonra ilk işim Aydın Engin’i okumak olur. Keratayı severim. Kanlı bir olayın bile, insanı düşündürecek ve acı acı gülümsetecek yanlarını yakalar. Ama ne olduysa, Can Dündar’ın Cumhuriyet’ten “iyice” dışlanmasından sonra Aydın Engin’e bir haller oldu. Mizah olsun diye mi yazıyor, bilmiyorum, ama, her patlamayı Erdoğan için bir “lütuf” saymaya başladı. Kayseri patlaması üzerine yazdığı dünkü yazısından şu parçayı bir türlü “acı acı gülümseyemeyerek” okudum:

“15 Temmuz için ‘Allah’ın lütfu” dediler.

Şimdi de “terör örgütlerinin lütfu’ deseler yeridir.

Güvercinleri hapse tıkmak için bahane ve fırsat arayanlara gökten lütuf yağıyor.

Demokrasiyi boğmak için şahinler kanatlarıyla lütuf taşıyor.

Dünyaya ve yaşama namluların ucundan, ‘gezden, gözden, arpacığın silme tepesinden’ bakanlar kanlı, kalleş saldırılarla kirli, kanlı ideolojilerin değirmenine su taşıyorlar.”

Bizimki şöyle bir akıl yürütüyor: “Patlamalar olmasa daha az güvercin hapse girecek, demokrasi daha az boğulacak…”

Akıllı adam. Milletin de, benim de kafamı karıştırıyor. İnsanın içinden TAK’a, “bana bak TAK, durduk yere ne diye Kayseri’de patlıyorsun” demek geliyor.

Neredeyse ben de Aydın Enginleşecektim ki, yardımıma Saygı Öztürk yetişti. “Aydın Enginleşmemi” uçurumun tam kenarından yuvarlanacakken, önledi.

Meğer bu Kayseri patlamasında hedef alınan askeri hedef çok önemliymiş. Şöyle:

“Kayseri-Zincirdere 1 Komanda Tugayı Güneydoğu’da, sınırötesinde görev yapan ülkemizin seçkin birliğidir.”

Ama daha acayibi bu askeri hedef, öyle “çarşı iznine çıkan” kınalı kuzuların “gel tezkere gel” diye gün saydığı bir “yan gelip yatma kışlasının” acemi erleri filan değilmiş. Ben demiyorum, hiç der miyim, Sözcü’nün “militarize yazarı” Saygı Öztürk diyor. Buyurun okuyun:

“15 günlüğüne döndüler. Yeniden gidiş hazırlığındaydılar…”

Hoppala….Nereden döndüler? Nereye gitmek üzere hazırlandılar? Saygıdeğer kardeşimiz Saygı yazıyor:

“Geçen yıl Sur’da, Nusaybin’de, Cizre’de onlar vardı”. Oralara gideceklermiş.

Bu son satırı okuyunca, gözümün önüne Aydın Engin’in muzip suratı geldi, dolaptan reçel çalarken yakalanan velet gibi, pis pis sırıtıyor; “vay hınzır vay” diye mırıldandım.

Sonra okumaya devam ettim. Aman Allahım, her kelime Kayseri patlamasının “arka, yan, üst, alt planını” teker teker aydınlatıyor.

“Terör örgütünün komandolarımızı seçmesinin nedeni, (Aydın Engin’in dediğinin aksine, yani Erdoğan’a fırsat vermek değil)  Güneydoğu’da kendilerine büyük darbe indiren yiğitlerden sözde intikam almak, ‘sizi takip ediyoruz’ demekti.”

Amaçları demek ki, “intikam” almakmış!

Aydın Engin yerinden zıplıyor: “İntikamcılar…”

“İntikamdan” hoşlanmayan bir “güvercindir” kendisi.

Derken Saygı Öztürk’ün yazısında gözüme iyice tuhaf bir iki satır daha ilişiyor:

“Kayseri’nin seçilmesinin bir başka nedeni, tüm bu operasyonların, sınırötesi harekatların başında Kayserili olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın olmasıdır.”

Başka?

“Aynı yerlerde gerçekleştirilen hava harekatlarını yöneten Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal da Kayserili’dir.”

İyi mi?

Haydi, TAK mı patlattı bilmiyoruz, ama, Saygı Öztürk’ün yazısından mülhem, “sanal” bir TAK bildirisi tasarlayalım:

“Biz Kürdistan şahinleri, Sur, Nusaybin ve Cizre’de güvercinleri bodrumlarda diri diri yakan Kayseri-Zincirdere 1. Komando Tugayı askerlerine karşı bir intikam eylemi gerçekleştirdik, Kayserili Genelkurmay Başkanına ve Kayserili Hava Kuvvetleri Komutanına son ihtarda bulunduk.”

Ne diyecek Engin?

Bilmiyorum. Ama Kuto  ona şöyle diyecek: “Aydın abe, gördüğün savaştır, Atatürk’ün dediği gibi bu savaşta her iki taraf için de ‘hattı müdafaa yok, bütün satıhta’ savaş oliy, Kayserili Genelkurmay başkanı Sur’u, Cizre’yi, Şırnak’ı yıkiy, bombaliy, onlar da Kayseri’yi bombaliy, devlet olduğu halde bu devlet intikam aliy, devlet olmayan başıbozuklar da devletten intikam aliy, en iyisi ne Sur yıkılsın, ne Kayseri patlasın, barış olsun….Son iki yazına katilmiyem…”

Veysi Sarisözen
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici

Bir cevap yazın

Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu