Savaş suçu ABD raporlarında

Amerika’nın önde gelen gazetelerinden New York Times’ta yer alan bir haberde Amerikalı diplomatların Türkiye’nin Suriye operasyonuna yönelik değerlendirmeleriyle ilgili bir iç yazışmaya yer verildi. Habere göre iç yazışmayı kaleme alan kişi 27 yıllık deneyimli Amerikalı diplomat William V. Roebuck. Roebuck hali hazırda Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in yardımcılığı görevini yürütüyor. Roebuck, Jeffrey’e gönderdiği iç yazışmada Amerika’nın Türkiye’nin Suriye operasyonunu önlemek adına yeterince baskı yapmadığı eleştirisinde bulunuyor.

New York Times gazetesinin ulaştığı iç yazışmada, Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’nin yardımcısı William V. Roebuck, ABD’nin daha sert bir diplomasi uygulaması, ekonomik yaptırım tehdidinde bulunması ve askeri devriyelerini artırmasının, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonunu engelleyip engelleyemeyeceğini sorguladı.

Roebuck 3 bin 200 kelimelik iç yazışmada, ”Bu zor bir karar ve yanıt muhtemelen ‘Hayır’” dedi. ”Ancak (cevabı) bilmiyoruz, çünkü denemedik.”

”27 yıldır diplomatlık yapan saygıdeğer bir isim” olarak tanımlanan Roebuck’ın notuna ilişkin haber, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in dün ve bugün günleri Türkiye’ye gerçekleştireceği resmi ziyaretin hemen öncesinde yayımlandı.

New York Times, Roebuck’ın kısa notunda, Türkiye’nin işgal saldırısına sert eleştiriler yönelttiğini ve insan hakları örgütlerinin Türkiye’nin Kürt esirleri öldürdüğü iddialarına arka çıktığını yazdı.

Etnik temizlik yapılıyor

Habere göre Roebuck notunda şu ifadeleri kullandı: ”Türkiye’nin maaş ödediği silahlı İslamcı grupların öncülük ettiği Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonu, etnik temizlik konusunda kasıtlı bir çabaya tekabül ediyor.”

Savaş suçu işleniyor

Roebuck, yapılan insan hakları ihlâllerinin yalnızca savaş suçu ve etnik temizlik olarak tanımlanabileceğini yazıyor. Not şöyle devam ediyor: ”Bir gün diplomasi tarihi yazıldığında, insanlar burada ne olduğunu ve yetkililerin neden bunu durdurmak için daha fazlasını yapmadığını ya da en azından Türkiye’yi davranışından sorumlu tutmak için neden daha yüksek sesle konuşmadığını merak edecek, ki bu provoke edilmemiş askeri operasyonda 200 sivil hayatını kaybetti, 100 binden fazla kişi (ve bu devam ediyor) yerlerinden oldu ya da evsiz kaldı.”

New York Times gazetesi, Roebuck’ın Kuzey-Doğu Suriye’de yaklaşık iki yıldır QSD ile birlikte çalıştığını yazıyor.

Arapça da konuşan Roebuck’ın, QSD’yi ”sağlam ve güvenilir bir ortak” olarak tanımladığı belirtiliyor.

ABD yönetimini eleştirdi

New York Times gazetesinin haberine göre diplomat notunda, Washington’ın Türkiye’nin işgal saldırısını durdurmak için daha fazla çaba göstermemesini de eleştirdi, ancak daha fazla baskı uygulansa bile Ankara’nın muhtemelen yine de saldıracağını kaydetti. Buna ilişkin nedenleri de notunda şöyle sıraladı: ”Sınırdaki iki karakolda Amerikan askeri varlığının az olması, Türkiye’nin onlarca yılı bulan NATO üyeliği ve Suriye sınırında ordunun yoğun bir şekilde konuşlanması.”

Haberde Roebuck’ın, 31 Ekim’de kısa notu yöneticisi James Jeffrey’ye ve Suriye üzerine çalışan yaklaşık 50 Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon yetkilisine yolladığı bilgisi yer aldı.

Gazete, Jeffrey ve Roebuck’ın Perşembe günü sorularına yanıt vermediğini yazdı.

Sözcü yorum yapmadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD’nin Bahreyn Büyükelçisi olarak da çalışmış olan Roebuck’ın notu hakkında yorum yapmayacağını söyledi, ancak ”Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’ye girme kararına kesin bir şekilde karşı olduğumuzu açıkça belli ettik ve askeri olarak karşı karşıya gelme dışında bunu engellemek için ne gerekiyorsa yaptık” iddiasında bulunarak, şunları ekledi: ”Suriye’de durumun çok karmaşık olduğunu ve kolay çözüm ya da kolay seçimlerin olmadığını kimse inkar edemez. Bu karmaşık durumun nasıl idare edilmesi gerektiği konusunda her zaman farklı fikirler olacaktır. Bu yönetimin görevi ABD ulusal güvenli ve Amerikan halkı için en iyisini yapmak. Suriye’de şimdiye kadar bunu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.”

İlk kez yansıdı

New York Times gazetesi, Trump yönetiminden bir yetkilinin Suriye politikasına resmi olarak karşı çıkmasının bu yazışmayla ilk kez kamuoyu önüne serildiğini yazıyor. Gazetede, ”Pentagon (Savunma Bakanlığı) Suriye politikasındaki ani değişimle ilgili endişelerini dile getirdiler ama üst düzey yetkililer hiçbir zaman görüşlerini kamuya açıklamadılar” ifadeleri yer alıyor.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Temsilciler Meclisi’nde, Suriye’de Türkiye ile birlikte hareket eden çetelerin savaş suçu işlemiş olabileceğini söylemişti.

Uluslararası Af Örgütü, 18 Ekim’de yayımladığı bir raporda, Türkiye’nin düzenlediği operasyonda savaş suçu işlendiğini açıklamıştı..

Ebdî: Roebuck haklı

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, ABD’li üst düzey diplomat Roebuck’ın haklı olduğunu belirterek, ABD’nin halen Türkiye’nin saldırılarını durdurabilecek güce sahip olduğunu ifade etti. Ebdî, Twitter hesabından New York Times gazetesinin haberini paylaştı. Ebdî, “Sayın Roebuck haklı ve mantıklı bir analiz sunuyor. ABD, Kuzey-Doğu Suriye’de Türkiye’nin saldırılarını önleyebilirdi ve hâlâ onu durdurabilecek güce sahip” ifadelerini kullandı.

WASHINGTON

Yazarı EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

HDK ve DBP’den Ezidi Soykırımı açıklaması: 6 yıl geçmesine rağmen sorumlular yargılanmadı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi, Êzidîlere dönük gerçekleşen 74’üncü fermanın 6’ncı yıldönümü …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share