Anasayfa » Aktüel Dünya » Sarı Yelekliler 21. kez sokakta

Sarı Yelekliler 21. kez sokakta

Fransa’da 17 Kasım 2018’de akaryakıt zamlarına yönelik gösterilerle başlayan ve kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifası talebiyle düzenlenen protestolara imza atan Sarı Yelekliler hareketi bugün başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte sokağa çıktı.

Uyguladığı orantısız güç sebebiyle eleştirilerin hedefindeki Fransa polisi, bu kez ‚ön alma‘ yoluna gitti. Kasım ayından bu yana yapılan protestolardan olumsuz etkilenen Champs-Elysees Caddesi eylemlere kapatılırken, göstericiler Cumhuriyet Meydanı’nda (République) toplandı.

Paris’in yanısıra yüzlerce kişi Rouen ve Normandiya’da da eylemler için bir araya geldi.

Sarı Yelekliler önlemi Anayasa Mahkemesi'nden döndü

Sarı Yelekliler önlemi Anayasa Mahkemesi’nden döndü

İnsan hakları örgütleri, nisan ayında kabul edilen yasa tasarısının ifade özgürlüğü ve barışçı toplanma hakkını kısıtlaması konusunda endişelere yol açtığını duyurdu.

‚Sarı Yelekliler‘ eylemlerine katılım zaman zaman değişiklik gösterse de protestolar ilk haftadan beri düzenli olarak devam ediyor.

AYLARDIR DEVAM EDİYOR

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine isyana dönüşen Sarı Yelekliler’in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

Gösterilerle ilgili olaylarda şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti ve 2 binden fazla kişi yaralandı, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Çizgimiz meşru savunma saldırmayana saldırmayız

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türk devletinin Efrîn’den Dêrik’e kadar büyük bir harekat yapması ne …