QSD: Suriye’nin garantisi olacak askeri bir güç oluşturacağız

Demokratik Suriye Güçleri, Hesekê’de 600 delegenin katılımıyla “Terörün Bitirilmesinden İstikrarın Sağlanmasına” adıyla yıllık toplantısını yapıyor. Toplantının açılışında konuşan QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, “IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon ile birlikte elde ettiğimiz zaferin ardından QSD bileşenleri yıllık toplantısını gerçekleştiriyoruz. Toplantıda askeri ve siyasi başarılar, IŞİD’in yenilgisinin ardından tüm Suriye bölgelerinde güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla askeri operasyonların esaslarını oluşturmak için eksiklik ve yetersizlikler değerlendirilecektir” dedi.

SURİYE’NİN GARANTİSİ 

IŞİD’le mücadelede yeni döneme dikkat çeken Ebdî, şöyle konuştu: „Bu toplantı, özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak askeri bir gücün oluşturulmasının temeli olacak. Bugün geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Ülkemizi yıkıma uğratmakta ısrarcı olan IŞİD’e karşı mücadelede yeni aşamanın daha zorlu ve zahmetli olduğunu belirtiyoruz. Bölgede IŞİD hücre yapılanmaları bulunuyor ve sivil yerleşim alanlarında bulunuyorlar. Bu nedenle toplanmamızın ana gündemi IŞİD’e karşı mücadeledir.“

‘GÜVENLİ BÖLGE’

Ebdî, Türkiye’nin tutumunun IŞİD’e karşı mücadeleyi etkilediğini belirterek, „güvenli bölge“ tartışmalarına ilişkin de bölgeye yönelik bir saldırı gerçekleşmemesi ve istikrarın korunması amacıyla sınırda noktaların belirlenmesi için ABD aracılığıyla Türkiye ile görüşmeler yapıldığını aktardı.

BARIŞ İÇİN AFRİN

Suriye’de barışın sağlanması için Afrin halkının evlerine dönmesi gerektiğine vurgu yapan Ebdî, „Türkiye ile aramızda barışın sağlanması için Afrin önemli bir adım. Halkın bölgeye dönmesi temel noktadır ve gerçekleşmeden de Suriye’de barış sağlanamaz“ dedi.

ŞAM’A ÇAĞRI

Şam’a diyalog çağrısı yapan Ebdî, „Suriye hükümetine Demokratik Özerk Yönetim’in statüsünün tanınması ve Suriye’deki Kürt halkının meşru haklarının tanınması temelinde bir siyasi çözüm için Özerk Yönetim ve Demokratik Suriye Güçleri temsilcileriyle diyalog çağrısı yapıyoruz“ ifadelerini kullandı.

YENİDEN YAPILANMA

Toplantıda QSD’nin yeniden yapılanmasının da konuşulacağını belirten QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, sözlerini şöyle noktaladı: „Demokratik Suriye Güçleri’nde yeniden yapılanmaya gidiyoruz. Bu alanda birçok başarı elde ettik. Tüm bölgelerde askeri meclis kuruluşuna başladık ve uzman birimler hazırlığı yapıyoruz. Bugünkü toplantıda tüm meclislerin yer aldığı genel bir meclis mekanizmasını oluşturmak üzere Demokratik Suriye Güçleri’ni yeniden yapılandırmaya gideceğiz.“ (Mezopotamya Ajansı)

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Kulaklar Hamburg’da, kalpler Elazığ’da

Hamburg Menekşe Korosunun geleneksel yeni yıl konserinde elde edilen bin 30 avroluk net gelir Elazığ …