Aktüel Duyuru

Parlamentodan Notlar ve Ramazan Avcı’yı Anma

Ekte yine korona şartları altında yapılan, yılın son Eyalet Parlamentosu oturumuna ilişkin Parlamentodan Notlar bültenini ve 21 Aralık 1985’de ırkçı saldırıya uğrayıp, hayatını kaybeden Ramazan Avcı’yı anmayla ilgili mesajımı bulabilirsinizin.

Pandemi ne yazık ki, yaşamımızı kısıtlamaya devam ediyor. En kısa zamanda pandemiyi atlatmak arzusuyla beraber, hepinize sağlıklı ve dinlendirici Noel günleri ve huzurlu ve mutlu yeni bir yıl dilerim. Yıl boyu gösterdiğiniz ilgi ve destek için teşekkürlerimi sunarım.

Reklam

Saygılarımla

Güngör Yilmaz

Reklam
Mitglied der Hamburgischen Bürgerschaft Abgeordnetenbüro

Vierlandenstr. 27

21029 Hamburg

Telefon (040)  369 122 40

Telefax (040) 369 122 39

Mobil: (+49) 177 735 34 83
Mail guengoer.yilmaz@hamburg.de

RAMAZAN AVCI’YI ANIYORUZ

Hamburg’da 21 Aralık 1985’de yaşanan ve Almanya sınırlarını aşan bir infial yaratan neonazi saldırısında öldürülen Ramazan Avcı’yı katledilişinin 35. yılında anıyoruz. Ramazan Avcı, kardeşi ve bir arkadaşıyla 21 Aralık 1985’de Landwehr tren istasyonu yakınında bulunan ve ırkçı dazlakların buluşma yeri olarak bilinen lokalden çıkan kalabalık bir grup neonazinin saldırısına uğradı. Kardeşi ve arkadaşı son anda bir otobüse atlamayı başarırken, kaçmak için caddeden karşıya geçmek isteyen Ramazan Avcı’ya bir otomobil çarptı. Bunu fırsat bilen ırkçılar yere düşen, savunmasız Ramazan Avcı’yı öldüresiye dövdüler. Avcı, kaldırıldığı hastanede komadan uyanmadan, 24 Aralık Noel Gecesi hayatını kaybetti.

Ramazan Avcı cinayeti Almanya’da farklı siyaset ve dünya görüşü olan Türkiye kökenli göçmenlerin ırkçılıkla mücadele paydası altında biraya gelerek, bugünkü adı Almanya Türk Toplumu (TGD) olan örgütlenmenin önayağı sayılan Hamburg Türkiye Göçmenler Birliği’nin kurulmasına vesile oldu. Ramazan Avcı’nın öldürüldüğü yere, 2010’da kurulan Ramazan Avcı İnisiyatifi’nin çabalarıyla “Ramazan-Avcı-Platz” adı verildi.

1980li ve 90lı yılların ırkçılığı Rostock, Mölln ve Solingen vahşetleri, Berlin-Breitscheidplatz, Hanau ve Halle gibi sayısız ırkçı cinayetlerle günümüze kadar sürdü ve sürüyor. Mülteci konularının gündemin birinci maddesini oluşturduğu günümüzde bile ne yazık ki, 1990lı yılları çağrıştıran ırkçı saldırılar her gün yaşanmakta. Federal Hükümet haklı olarak ırkçılıkla mücadeleyi ajandasının en üstüne koydu. Ama bu yeterli değil. Irkçı oluşumlar, göçmen kökenli ve yerli halkın barış ve kardeşlik içindeki ortak yaşamlarını zehirleme çabasındalar. Irkçı oluşumlarla mücadele kolay olmayan bir mücadeledir.

Bugün Ramazan Avcı’yı anarken, toplumda yaşanan her türlü ırkçılık ve ayrımcılığa karşı etkin bir mücadelenin ancak tüm demokratların el ele vererek çalışmalarıyla mümkün olacağına inanıyorum.  Buna yanısıra toplumda her birey tepkisini dile getirmeli ve karşılıklı bilgiyi, anlayışı, sevgiyi, sempatiyi, saygıyı geliştirici yönde çalışmalıdır.

GEDENKEN AN RAMAZAN AVCI

Heute gedenken wir Ramazan Avcı, der vor 35 Jahren von Skinheads und Sympathisanten der neonazistischen Parteien mitten in Hamburg ermordet wurde. Am 21.12.1985 war Ramazan Avcı zusammen mit seinem Bruder und einem Freund an der Landwehr unterwegs, als er von Skinheads angegriffen wurde. Die Angreifer kamen aus einem, als Skinhead- und Neonazitreff bekannten Lokal, heraus und machten Jagd auf die drei Türken. „Türken-Klatschen“ hieß das im Neonazi-Jargon. Während der Bruder und der Freund sich im letzten Moment in einen HVV-Bus retten konnten, wurde Ramazan Avcı von einem Auto erfasst und fiel auf den Asphalt. Die Neonazis traktierten den wehrlosen Avcı mit Baseballschlägern und Tritten auf das Brutalste. Dreit Tage später am Heiligabend erlag Avcı im Krankenhaus St. Georg seinen Verletzungen. Einige Tage später kam sein Sohn auf die Welt.

Der rassistische Mord an Avcı, löste eine Empörungswelle aus, die weit über die Grenzen Deutschlands reichte. Verschiedene Migrantenorganisationen unterschiedlicher politischer Auffassung kamen unter dem gemeinsamen Nenner des „Kampfes gegen Rassismus und für Gleichberechtigung“ zusammen und gründeten mit dem Hamburgischen Bündnis der Einwanderer aus der Türkei, bei der ich als Gründungs- und Vorstandsmitglied lange mitgearbeitet habe, den Vorläufer der heutigen Türkischen Gemeinde in Deutschland, den ersten großen migrantischen Dachverband. Der Name Ramazan Avcı ist untrennbar mit der Selbstorganisation von Migranten verbunden. Die Ramazan Avcı Initiative erreichte, dass 2012 der Vorplatz und die Bushaltestelle am Landwehr S-Bahnhof nach Ramazan Avcı benannt wurde.

Der Rassismus in 80’er und 90’er Jahren erreichte seinen vorläufigen traurigen Höhepunkt in den Morden in Mölln und Solingen. Die Mordserie der NSU-Terroristen sorgte für eine weitere, genauso wie der Anschlag am Breitscheidplatz, in Hanau und Halle. Heute erinnert uns leider vieles an Brandanschläge der 90’er Jahre. Es vergeht kaum ein Tag ohne einen Anschlag auf Flüchtlinge und ihre Unterkünfte. Rassistische Organisationen versuchen das friedliche und solidarische Zusammenleben in der Gesellschaft zu vergiften.

Wenn wir heute Ramazan Avcı gedenken, sollten wir auch immer daran denken, dass ein wirksamer Kampf gegen jeglichen Rassismus nur gelingen kann, wenn demokratische Kräfte Hand in Hand arbeiten und den Rassisten gemeinsam Paroli bieten.

Güngör Yılmaz

Geburtsdatum: 15.01.1961 in Of, Türkei, Ausbildung: Abitur, Studium der Volkswirtschaft, Beruf: Diplom-Volkswirtin, Diplom Sozialökonomin, Tätig als: Wissenschaftliche Angestellte in der Umweltbehörde. Mitglied der Hamburgischen Bürgerschaft
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu