Korona’da son durum ve bir ekmek tarifi

Bu aslında çok gecikmiş bir paylaşım oluyor. Korona salgının en çok tartışıldığı ve insanların evlerine hapsedildiği günlerde oluşmuştu bu fikir ama hep başka konular öncelik kazandı. Korona salgınıyla mücadelede savaşı bir dahaki raunda kadar şimdilik ekonomi kazandı, sermayenin çıkarları insan sağlığının önüne geçti. Salgına karşı tedbirlerin gevşetilmesi ve normal hayata dönülmesi konusunda ısrar eden Laschert, Lindner & Co, Merkel’e geri adım attırarak Almanya’da büyük bir zafer kazandılar.

Türkiye’de ise 65 üstü ve 20 yaş altını eve hapsedilip artı değer üreten iş gücü sömürüsü zaten normal devam etti. Avrupa’da milyarlarca Euro havada uçuşurken, Erdoğan’ın yaptığı en iyi iş halkımıza IBAN numarası göndermek oldu.

Herkes tatil modunda sıcak bir yaza hazırlanırken Korona virüsünün hala dolaşımda olduğu unutulmamalıdır. Büyük bir ihtimalle yaz sonrası bir daha tavan yaparak tatili burnumuzdan getirecek. Bu defa ama bu boşluktan yararlanarak hazırlıklarımızı daha iyi yapalım ve erkekli-kadınlı, çoluk-çocuk, yaşlısı-genci, Single ve başka daha ne kadar enteresan ilişki kombinasyonları varsa, kolektif prensiplere uyarak, aşağıdaki Fransız usulü sihirli Baguette’yi (biz buna ekmek diyelim) pişirmesini öğrenelim.

Bu tarif bir kaç kere denenmiş ve her seferinde kendini süper bir şekilde kanıtlamıştır. Ekmekten yiyenler tadına doyamamış, ısrarla tarifini istemişler ama, ekmeğin yapılışını kızkardeşinin tavsiyesiyle kendisi de basit bir Youtube Videosundan öğrenen amatör aşçı, dar sosyal çevresinde bu ekmeği yapabilen tek kişi olma yeteneğini kaybetmemek için uzun süre bunu kimseyle paylaşmamıştır. Videoyu başkalarının da tesadüfen keşfedeceği tedirginliğiyle bu müthiş sırrını herkesle paylaşmaya ve sosyalliğini korumaya karar vermiştir… Buyrun: Almanca da olsa videoyu mutlaka izleyin, Türkçe tarifi aşağıda.

 

https://www.youtube.com/watch?v=UK6K_vk1e1I&t=333s

 

Malzemeler

10g maya

300 ml su

Birazcık şeker

380g 550’lik un

Birazcık tuz (8gr)

 

Mayayı şekerle suda eritiniz. Unu ve tuzu suya ilave ediniz ve iyice karıştırarak hamur yapınız. Hamurunuzun üstünü kapatarak oda ısısında 2 saat dinlendiriniz. Sabah kahvaltısı için düşünüyorsanız hamurunuzu akşamdan yoğurarak buzdolabına koyabilirsiniz. Videoda gördüğünüz gibi Baguette kalıplarına ihtiyacınız yok. Hamurun çok yumuşak olması sizi korkutmasın. Sadece hamur ile çalışırken elinizi ve çalıştığınız yüzeyi bolca unlayın ki hamur yapışmasın. Hamuru iki veya üç parçaya bölün ve Baugette formuna sokun. Mükemmel olması gerekmiyor, çünkü tadı zaten güzel olacak. Henüz hamur aşamasındaki Baguette’lerinizi fırın tepsisine döşenmiş ve önceden unlanmış pişirme kağıdının istüne bir el çabukluğuyla yerleştirin. Hamur elinizden kayıverdiyse tepsinin üzerinde de Baugette formuna sokabilirsiniz. Cesaret önemli!

240 derecede alt ve üst ısıtmalı, veya sıcak hava dolaşımlı fırında ekmeğinizi 20 dakika pişiriniz. Her fırın aynı randımanı vermediğinden bu süre 25 dakika da olabilir. Ben şahsen alt ve üst ısıtmalı basit bir fırında 25 dakikada çok iyi sonuçlar aldım.

Başarılar ve afiyet olsun!

Erkan Kurukavak

01.06.2020

 

Yazar Erkan Kurukavak

Erkan Kurukavak

Öneri yazı

Lindner, Jessica ve dünyanın aç çocukları

Hür Demokrat Partisi (FDP) genel başkanı Christian Lindner’in ve partisinin liberallik adı aldında sermayenin çıkarlarını …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share