Köln’de on binler Türk devletini protesto etti

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’nde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin protesto etmek için bugün Köln kentin aktı. 100 bini aşkın kişinin katıldığı dev gösteride Türk devletinin işgal saldırısına sert tepki gösterildi.

Gösteride Almanya’nın Türk devletine baskı uygulaması için bir an önce sorumluluk üstlenme çağrısı yapıldı. FED-MED ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) çağrısıyla Köln’ün kent merkezindeki Deutz Werft meydanında düzenlenen mitinge Tevgera Ciwanên Şoreşger, ADHK, MLKP ve birçok Alman sol örgütü destek verdi.

Kürdistan’ın dört parçasından siyasi parti ve kuruluşların da destek verdiği gösteride KCD-E Eş Başkanı Yüksel Koç, Defend Rojava Platformu adına Mehmet Tanrıverdi, MLPD ve İCOR adına Monica Gärtner-Engel, TJK-E adına Ayten Kaplan, NRW Eyaleti’nin Yeşiller Milletvekili Berivan Aymaz ve MLKP temsilcisi konuşmalar yaptı.

Konuşmalarda “Türk devleti ve ona bağlı çetelerinin saldırılarına sessiz kalmayacağız” vurgusunun öne çıktı. Sık sık “Yeke yeke yeke Kûrdîstan yeke”, “Biji berxwedana Rojava” ve “Biji serok Apo” sloganlarının atıldığı gösteride kitle daha sonra “Rojava için bütün dünyada ayağa kalkma zamanı” ve “Rojava’yı savun” yazılı pankartlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

YÜZBİNİ AŞKIN KİŞİNİN KATILIMIYLA DEV YÜRÜYÜŞ

Yürüyüş sırasında Rojava’dan telefon bağlantısıyla bir konuşma yapan Rojava Özerklik Yönetimi’nden bir yetkili morallerinin yüksek olduğunu halkın direnişi daha da büyütme gerektiğine dikkat çekti. Rojavalı yetkili herkesi serhildan ruhuyla bu direnişe sahip çıkmaya çağırırken, yürüyüşe katılanlar ise zılgıt ve alkışlarla konuşmayı selamladı.

Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda Alman ve Türk devletinin birbirine olan yakınlığına dikkat çekildi. Oldukça öfkeli olan kalabalık 3 saate yakın süren yürüyüşün ardından tekrardan miting alanına döndü. Mitingde ilk konuşmayı NRW Eyaleti Yeşiller Milletvekili Berivan Aymaz yaptı. Saldırılar karşısında sessiz kalamayacaklarını belirten Aymaz, “Rojava’da Kürt halkına dönük saldırılar kabul edilemez. Bu saldırıların durması için Türkiye’ye bir an önce baskı yapılmalı” dedi.

Daha sonra konuşan KCD-E Eş Başkanı Yüksel Koç ise faşizm karşısında asla geri adı atmayacaklarını söyledi. Erdoğan diktatörünün kaybedene dek direnişte olacaklarını belirten Koç konuşmasına şöyle devam etti: “Kürt halkını tasfiye etmek istiyorlar. Bu politikayı ABD Başkanı Trump da destek verdi. Kürtler DAİŞ’e karşı 11 bin şehit vererek bu mücadeleyi kazandı. Kürtlerin yendiği DAİŞ gibi radikal çeteler üzerinden Kürtlere saldırıyorlar. Bu savaşla yeniden cihatçı grupları uyandırmak istiyorlar.”

Koç’un ardından Defend Rojava Platformu adına Mehmet Tanrıverdi konuşmasına yaşasın Kürt halkının birliği diyerek başladı. Bu platformu direnişe sahip çıkmak için kurduklarını söyleyen Tanrıverdi “Sayın Barzani’nin Kürt kanı silah ve paradan daha değerlidir mesajını önemsiyoruz. Savaş bitene kadar bu direnişi devam ettirmeliyiz” diye konuştu.

Alman devletine de seslenen Tanrıverdi, “Türk devletinin etnik saldırıları son bulması için baskı yapın. Türk devletine hava sahasını kapatın. Bu savaş Avrupa’nın da savaşıdır” dedi.

MLPD ve İCOR adına Monica Gärtner-Engel ise konuşmasına Kürt halkına teşekkür ederek başladı ve şunlar ekledi: “Her şeyden önce bütün dünya adına verdiğiniz mücadele için teşekkür ediyorum. Alman silahları ve Avrupa’nın desteği olmasaydı onlar bunu girişemezdi. Buna artık dur demeliyiz. Bunun için daha iyi örgütlenmeliyiz.”

Avrupa’da savaşa karşı olanlar bugün meydanlara çıktığını söyleyen TJK-E Temsilcisi Ayten Kaplan ise “Bu savaş bitmediği sürece sokakları terk etmemeliyiz. YPG/YPJ bütün haklar için ağır bedeller ödedi, DAİŞ’i yendi. Biz de onlara sahip çıkmalıyız. Devletlere baskı kurmak için eylemlerimizi yükseltmeliyiz” çağrısında bulundu. Konuşmaların ardından TEV- ÇAND sanatçıların müzik dinletisiyle miting sona erdi.

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Direnişin sembolü Hundessa öldürüldü

“Yardımın dışarıdan gelmesini beklemeyin, bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir rüya. Ayağa kalkın, atınızı hazır edin …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share