Aktüel Kültür

Joan Baez 80 yaşında

Müzik tarihinin en etkili isimlerinden Joan Baez 9 Ocak 1941’de dünyaya geldi. Baez, üç oktav ses aralığına sahip bir sopranodur. Şarkılarının çoğu sosyal konularla ilgilidir.

Bob Dylan ile yaşadığı uzun birliktelik; insan hakları, şiddet karşıtı, çevre konularında tükenmeyen aktivist hareketleri ile de akıllarda yer etmiştir. Şimdiye kadar otuzun üzerinde albüm piyasaya sürmüştür ve Türkçe dahil sekiz farklı dilde şarkı kaydı vardır. Şarkı yazarı olmasına rağmen özellikle yetmişlerin ikinci yarısından sonra The Beatles, Jackson Browne, Paul Simon, The Rolling Stones, Stevie Wonder’ın şarkılarına cover parçalar yapmıştır.

Reklam

GRUP YORUM’A DESTEK MESAJI

Bir çok toplumsal harekette yer alan Baez, 2016 yılında 7 üyesi tutuklanan Grup Yorum için de destek mesajı yollamıştı.
Baez mesajında:

Reklam

“Hapse atılmanız, müziğinizin, çalışmalarınızın insanlara dokunduğu, insanları harekete geçirdiği, güç ve cesaret verdiği, inandıklarınızın doğru olduğu anlamına geliyor.

Şimdi kendiniz için cesur olmalısınız. Şarkı söylerken sizin hikayenizi de anlatacağım.

Bizim yerimizi aldığınız, bizim yerimize kendinizi feda ettiğiniz için teşekkür ederim.

Çok yaşayın.”

BAEZ’İN HAKKINDA

* Farklı vokaliyle, insan hakları, emek, özgürlükler ve ekoloji alanlarındaki aktivist duruşuyla ve şiddet karşıtı, muhalif görüşüyle bilinir.

* Üç oktav ses aralığına sahip bir soprano olan Baez, 70’lerdeki “Diamonds & Rust”, “The Night They Drove Old Dixie Down”, “We Shall Overcome”, “Sweet Sir Galahad” ve “Joe Hill” ile tanındı.

* 30’un üzerinde albüm çıkardı, Türkçe dahil sekiz farklı dilde şarkıları var.

* 70’lerin ikinci yarısından sonra The Beatles, Jackson Browne, Paul Simon, The Rolling Stones, Stevie Wonder’ın şarkılarını da söyledi.

* ABD’nin Vietnam işgali sırasında, Hanoi’ye gitti, Batı Yakası’nda Uluslararası Af Örgütü kurulmasına destek verdi.

* Şili’de Augusto Pinochet diktatörlüğü sırasında baskıya maruz kalanlara destek amacıyla, İspanyolca albüm yaptı. Bu albümdeki “No Nos Moveran” (Biz Sürülmeyeceğiz) adlı şarkısı, İspanya’da diktatör Francisco Franco tarafından yasaklandı.

* 1978’de Kuzey İrlanda’da, şiddetin son bulmasına çağrı olarak düzenlenen organizasyonda İrlandalı Barışçılarla birlikte yürüdü.

* Nükleer silahlara karşı protestolara katıldı.

* LGBTİ bireylerin öğretmen olmasını yasaklayan 6. Kaliforniya Teklifi’nin geri çekilmesi yararına düzenlenen konsere katıldı.

* İnsan hakları ve vatandaşlık hakları konusundaki desteği nedeni ile Amerikan Sivil Özgürlük Birliği’nin (American Civil Liberties Union) Earl Warren Ödülü’nü aldı.

* Humanitas International İnsan Hakları Komitesi’ni kurdu ve 13 yıl boyunca yöneticiliğini yaptı.

* 1993’teki Saraybosna Konseri ile savaş sonrası kentte konser veren ilk tanınan sanatçı oldu.

* 2007’deki 49. Grammy Ödülleri’nde Hayat Boyu Başarı (Lifetime Achievement Award) ödülüne layık görüldü.

* Nelson Mandela’nın 28 Haziran 2008’de Hyde Park’da düzenlenen 90. yaş günü kutlamalarına katıldı.

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu