Aktüel Yorum

James Jeffrey’nin acelesi var

James Jeffrey, ABD Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu sorumlu Bakan yardımcıları Joey Hood ve David Kopley, Türkiye ve KDP’yi ortaklaştırarak PKK’ye karşı savaştırmak istiyorlar. Irak devletini ve YNK’yi de bu plana ortaklaştırmak için uğraştıklarını kendileri açıkladılar.

James Jeffrey Hewlêr’de yaptığı açıklamada, esas olarak iki hususa değindi. ABD’nin, Rojava’da Kürt partilerinin kendi aralarındaki sorunları çözmek için başlattığı diyaloğu desteklediğini; Neçirvan Barzani’nin bu partileri bir araya getirme konusunda büyük çaba sahibi olduğunu belirtti. İkinci husus, Irak ve Suriye’de devam eden DAİŞ tehditi ve DAİŞ’ten kurtarılan bölgelerde istikrarın korunmasıydı.

Jeffrey’nin, Kürtlerin birleşmesini istemeyen bir bozguncu olduğu, Türk devleti adına lobicilik yaptığı açığa çıkmasına rağmen, hala “Kürt dostu“ görüntüsü ile, güya sorunların çözümüne yardımcılık rolü ile ortalıkta dolaşıyor.

Yazarın önceki son iki yazısı

ABD eski Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın, “Kürtleri sevmiyor, bir Türk diplomat gibi çalışıyor. Bizden habersiz Türkiye‘nin Suriye’de işgal edeceği bölgelerin haritasını yaptı ve Trump’a sundu“ dediği kişilik…

Rojava‘yı ziyaret amacını “Kürtler arasında birlik“ diye açıkladı. ABD ve Jeffrey’e göre Kürtler arası birliğin olmazsa olmazı, Kürdistan’da adı sanı olmayan; Rojava’da DAİŞ’e karşı tek bir mermi sıkmayan ENKS denilen şebeke.

James Jeffrey’nin “Kürt Partisi“ diye sırtını sıvazladığı, savaş sürerken bazen El Kaide, bazen ÖSO, bazen El Nusra ve kimi zaman DAİŞ’e destek sunan ENKS…

James Jeffrey ve KDP yönetiminin, utanma sıkılma duygusuna kapılmadan, Rojava yönetime ortak etmek istediği ENKS, Stockholm ve Berlin’de, “PYD terör listesine alınsın“ diye gösteri yapan ENKS’dir.

ABD, Türkiye ve KDP’nin ortaklaşarak hayata geçirmek istediği, “Kürtler arası ulusal birlik“ Kürdistan’ın dört parçasında da örgütlü olan, halk desteği en güçlü olan PKK’nin yok sayıldığı, KDP zihniyeti ve etkisinin hakim olduğu “birlik“tir.

Barzani ailesinin, Rojava’da da hüküm ve erk sahibi kılındığı, hanedanlık sınırlarının genişletildiği birliktir.

Yapabilir ve başarabilirlerse düşündükleri plan tamamen budur ve artık bu planı gizleme gereği de duymuyorlar.

Jeffrey’nin, Hewlêr’de Neçirvan Barzani ile görüşmesine Peşmergeler Bakanı, Peşmerge Genelkurmay Başkanı ve Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Başkanı da katılmış. Görüşme, “DAİŞ’e karşı mücadele ve DAİŞ’ten kurtarılan bölgelerde istikrarın sağlanması“na ilişkin imiş.

Jeffrey ve ev sahipleri açık bir riyakarlık toplantısı yapmışlar aslında. Çünkü DAİŞ çeteleri Musul, Hewlêr, Mexmûr ve Şengal‘e saldırdığında, hem Jeffrey’nin koalisyon askerleri hem de Peşmergeler Bakanı’nın peşmergeleri ortalıktan kayboldular. Savaşanlar, Jeffrey’nin de çok iyi bildiği; Trump’ın “DAİŞ’ten daha sertler“ diye itiraf ettiği PKK gerillalarıydı. DAİŞ yenilgiye uğratıldıktan sonra Mesud Barzani’nin ziyaret ederek kutladığı gerillalardı.

Yarın öbür gün DAİŞ, El Kaide, El Nusra veya Haşdi Şabi saldıracak olursa eğer, emin olun ki ortalıkta ne Jeffrey, ne Neçirvan Barzani ne de Peşmerge Bakanı olacaktır. Yine Kürt halkının yanında, PKK ve PKK gerillaları savaşacaktır.

Gerçek herkesin gözleri önünde ve çok yakın bir tarihte gerçekleştiği halde, ABD ve özel temsilcisi James Jeffrey, bu gerçeği yok sayarak, tahrif ederek, anlamsızlaştırarak sahte bir tarih yazmak istiyor.

Yaptığı işin rezilliğini ve adiliğini gizlemek için de, “Rojava’da, Kürtler arası birlik çalışmaları“ yalanını kullanıyor.

Kürtler arası birlik isteyenler samimi ve dürüst iseler, Kürt partileri arasında çelişki ve çatışma ortamı yaratmaz; Kürt düşmanlığını DAİŞ’le işbirliği derekesine çıkaran Türkiye’yi Suriye ve Irak’ta etkin hale getirmezler.

Ayrıca Kürtler arasında gerçek ve kalıcı birlik için katkı sunmak isteyenler, riyakar ve sahtekar değilse eğer; PKK, KDP, YNK, Goran ve diğer Kürt partilerinin içinde yer alacağı bir birlik için çaba sarfederler.

kontrol et
Schließen
Schaltfläche "Zurück zum Anfang"