İklim Adaleti Sosyal Adalettir

Küresel iklim hareketi, iklim krizi ile birlikte 2008 yılında başlayan küresel ekonomik krizin yol açtığı toplumsal adaletsizliklere karşı son on yıldır “iklim adaleti” kavramını öne çıkarıyor.

İklim krizinden en fazla etkilenenler iklim değişikliğine en az katkıda bulunan ülkeler ve insanlar. Son BM raporuna göre dünyada 821 milyon insan açlık ve beslenme sorunu yaşıyor. Buna karşılık Oxfam raporuna göre tüm dünya zenginliğinin yarısı 26 ultra zengin kişiye ait.

Kapitalizm üretkenliği artırırken toplumsal adaletsizlikleri de görülmemiş ölçüde arttırdı. Her biri kendi ulusal ekonomik çıkarlarını savunan devletler ekonomik krizi bahane ederek ekolojik krizi durdurmak için hiçbir adım atmıyor.

İklim adaleti isteyen Antikapitalistler Platformu da bu konuyu gündeme taşıyabilmek için çeşitli etkinlikler düzenliyor.

İklim değişikliğine karşı 20 Eylül küresel iklim grevi için hazırlanan Sıfır Gelecek Kampanyası’nın ilan ettiği İklim Adaleti Haftası kapsamında, 23-24 Ağustos tarihlerinde Kadıköy KargArt Salon’da toplantılar ve atölyeler düzenlenecek. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olan etkinliklerin programı aşağıdadır.

Yer: KargArt Salon

Adres: Kadife sokak, No:16, Kadıköy/İstanbul

İletişim: 0533 447 9709

Facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/554750035075671/

 

23 Ağustos Cuma

15.00-17.00 Gençler konuşuyor: İklim krizine karşı mücadeleye

*Fridays for Future aktivisti Selin Gören’in modere edeceği bu toplantı sadece öğrencilere yöneliktir. Diğer toplantılar herkesin katılımına açıktır.

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in öncülüğünde genç aktivistler okul grevleri örgütlüyor. 15 Mart ve 24 Mayıs tarihlerinde grevleri örgütleyen Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) hareketi uluslararası iklim grevleri çağrısı yapmıştı. Mayıs ayındaki greve birçok ülkede 2 milyon genç katıldı. 20 Eylül’de bir kez daha uluslararası okul grevi olacak. Bu toplantıda, farklı okullardan gelecek olan genç aktivistler okullarında neler yapabileceklerini kendi aralarında konuşacaklar.

17.30-19.00 Atölye: Culture Jamming

Atölye yöneticisi Steve Wiles, 1968 hareketi sırasında ortaya çıkan culture jamming aktivizmi üzerine kısa bir giriş yapacak. Culture Jamming, ana akım medyada ve toplumda hakim olan söylemlere karşı geliştirilen bir mücadele yöntemi. Kimi zaman mizah ve iğneliyici bir dil kullanarak, egemen söylemleri alaya alan bir aktivizm biçimi. Bu atölyede aktivistler çok sayıda örnek izleyecek ve birlikte yenilerini ortaya çıkaracaklar.

24 Ağustos Cumartesi

15.00-17.00 Madalyonun iki yüzü: İklim krizi ve ekonomik kriz- Nasıl bir mücadele?

İki krizin ortak yönü sorumlularının şirketler ve patronlar olması, mağdurlarının ise emekçiler olması. 2011 yılında kemer sıkma politikalarına karşı meydanları işgal eden occupy hareketi “biz %99’uz, onlar %1” diyordu. İki krizin de sorumlusu olan %1’e karşı küresel iklim adaleti hareketi hem “sıfır karbon salımı” hem de gereken dönüşümün faturasının işçilere kesilmemesi için “Adil Geçiş” talep ediyor. Bu toplantıda kapitalizmin neden olduğu çifte krize karşı nasıl mücadele etmemiz gerektiğini sendikalar ve işçilerle birlikte tartışacağız.

 

Konuşmacılar: Efe Baysal (350 Türkiye), Tuna Emre (Bilim yazarı), Nuran Yüce (Antikapitalistler), Eğitim-Sen

17.30-19.30 İklim Krizi, Savaş, Yoksulluk: Göçmenlere Sahip Çık!

Günümüzde sayıları milyonları bulan göçmenlerin önemli bir kısmı genellikle ekonomik nedenlerden ve savaşlardan dolayı ülkelerinden kaçıyor. Göçmenler, toplumun en zayıf halkası olarak gittikleri ülkelerde ırkçılıkla mücadele etmek zorunda kalıyor. İklim değişikliği önümüzdeki yıllarda çok daha fazla insanı açlık ve susuzluk gibi nedenlerle göç etmek zorunda bırakacak. Türkiye’de göçmenlere yönelik ırkçılığa karşı en önemli platformlardan biri olan Hepimiz Göçmeniz – Irkçılığa Hayır kampanyası bu toplantıda göçmenler ve ırkçılık meselelerini ele alacak.

Konuşmacılar: Berat Özipek (Akademisyen- Medipol Üni.), Figen Dayıcık (Antikapitalistler)

20.00-22.00 Konser

Stiff & The Denizens

 

» DurDe Platformu

» Facebook sayfası: www.facebook.com/DurDe.Platformu/
» Twitter sayfası: twitter.com/DurDeTr/
» Bize mesaj yollamak için: durdeduyuru@gmail.com
» Listeye kayıt için: Listeye kayıt olmak istediğiniz e-posta adresinden şu adrese bir mail atın: durde-subscribe@lists.riseup.net ve ardından „SYMPA“ adresinden gelen e-postayı, bir şey yazmadan yanıtlayın
» Listeden ayrılmak için: Listeye kayıt olduğunuz e-posta adresinden şu adrese bir mail atın: durde-unsubscribe@lists.riseup.net

Yazarı EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

HDK ve DBP’den Ezidi Soykırımı açıklaması: 6 yıl geçmesine rağmen sorumlular yargılanmadı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi, Êzidîlere dönük gerçekleşen 74’üncü fermanın 6’ncı yıldönümü …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share