HDP’li belediyelere kayyum atanması birçok kentte protesto edildi: “Kayyum irade gaspıdır”

HDP’li belediyelere kayyum atanmasına tepkiler yayılıyor. Birçok kentte düzenlenen protesto gösterilerinde “Bu böyle gitmez” denilerek, halkın kayyumları kabullenmediği mesajı verildi.

Halkın Demokratik Partisi (HDP) belediyelerine, salgın sürecinde de atanan kayyumlara tepkiler sürüyor. En son Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan ve Altınova belediyelerine kayyum atanmasına karşı birçok kentte sokakta tepki verildi. Demokratik kitle örgütleri de kayyumlara karşı çıkarak, ortak mücadele çağrısında bulundu.

Diyarbakır 

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, HDP binası önünde yapılan açıklamada, üzerinde “Kayyım irade gaspıdır, asla kabul etmeyeceğiz” yazılı pankart açıldı. HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Dersim Dağ’ın yanı sıra, görevden alınan ve bir süre önce tahliye edilen Sur Belediye Eş Başkanı Cemal Özdemir de açıklamaya katıldı. Polisler, 10’dan fazla kişiye izin vermedi. Salgın nedeniyle açıklama fiziki mesafe kuralına uyularak yapıldı.

HDP Sur İlçe Eş Başkanı Hatun Yıldız, kayyumlarla Kürt halkının iradesizleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Halkımızın nezdinden hiçbir meşruluğu olmayan bu anti demokratik tutumu tanımıyor, kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Kayyım gasptır. Gasp yasalar önünde suçtur. Bu suçunuzu tüm platformlarda teşhir etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklama, “Berxwedan jiyan e (Direniş yaşamdır)” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla son buldu.

Şırnak

Şırnak’ın Silopi ilçesinde HDP İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ve HDP’li belediye eş başkanlarının yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, üzerinde “Kayyum seçmen iradesine darbedir” yazılı pankart açıldı.

HDP’li Özgüneş, AKP’nin her geçen gün biraz daha eridiğini ve ülkeyi yönetemez hale geldiğini belirtti. Özgüneş, “Kürt, Arap, Süryani, işçilerin taleplerini tanımıyor. Bugün HDP 6 milyon oy aldı. Yarın 10 milyona çıkaracak bu oyu. Neden bu halkın iradesini tanımıyorsun” diye tepki gösterdi. “Bizler özgürlük, demokrasi, halkların, emekçilerin ve kadınların gücüyüz” diyen Özgüneş, bu gücün baskılarla durdurulamayacağına vurgu yaptı. Özgüneş, şöyle devam etti:

Açıklama, alkışlarla son buldu.

Urfa

HDP Urfa İl Örgütü, partilerinin yönetimindeki belediyelere kayyum atanmasına ilişkin açıklama yaptı. HDP İl Eş Başkanı Emine Çetiner, “Halkın seçim iradesini ortadan kaldırarak kayyım rejimi inşa ederek, bunu kalıcı hale getirmek isteyen iktidar, HDP belediyelerinden korkuyor. Halk iradesine salgın, hak ve hukuk tanımadan kayyım atıyorlar” diye konuştu.

Açıklamaya katılan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan ise, Kürt halkının seçme ve seçilme hakkını elinden alanların yargılanacağını ifade etti. Demokrasi ve insan haklarından bahsedenlerin belediyelere kayyum atadığını söyleyen Öcalan, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir zülüm yok. Darbe korkusu ile yanıp tutuşanlar, her gün Kürt halkına darbe yapıyor. Her gün zülüm etmektedirler. Kürt halkı yıllardır mücadelesini veriyor ve mücadelesini sürdürecektir. Ama sizin demokrasiden anladığınız kendinizin seçilmesidir. Halklara tahammül edemiyorsunuz. Bugün zor aygıtı elinizde tüm kurumları elinize geçirmişsiniz. Ele geçiremediğiniz HDP belediyelerine de kayyım atayarak, ele geçiriyorsunuz” diye konuştu.

Açıklama, “Susma sustukça sıra sana gelecek” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ve 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

Adıyaman

HDP’li belediyelere kayyum atanması Adıyaman’da da protesto edildi. HDP Adıyaman Merkez İlçe Eş Başkanı Hasari Oğuz, ortak metni okuyarak, kayyımlara karşı mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Adana

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP’li belediyelere atanan kayyumlar ve belediye eş başkanlarının tutuklanmasına tepki gösterdi. Heykel Park’ta yapılan açıklamaya HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve kent muhalefeti temsilcileri katıldı. “Baskılara, tutuklamalara, kayyumlara hayır. Bu böyle gitmez, gitmeyecek” pankartının açıldığı protestoda, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Salgın sürecinde iktidarın baskı uygulamalarının devam ettiğini belirten İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, “Türkiye artık bir parti devleti olmanın ötesinde her türlü hukuksuzluk yapmayı kendinde hak gören bir troller ordusuyla karşı karşıyadır. Kayyum, otoriter tek parti iktidarının, demokrasi ve halk karşıtlığıdır. Kayyımlar ile gaspedilen halkın iradesidir; sessiz kalmayacağız. Kayyım atanması, devletin, 100 yıldır inkar ve imha etme üzerine kurulu Kürt meselesine bakış açısının göstergesidir. Bu Devlet aklının toplumsal barışa hizmet etmediğini tarih bize göstermiştir. Bu nedenle başta bugüne kadar haksız ve hukuka aykırı olarak görevden alınan belediye eşbaşkanları göreve iade edilmeli, gözaltına alınan ve tutuklanan belediye eşbaşkanları serbest bırakılmalı, yerel yönetimlere yönelik baskılar sona erdirilerek, netice itibariyle; Kürt meselesinin demokratik barışçıl yöntemlerle çözülmesinin yolları aranmalıdır” diye konuştu.

Mücadele sözü

CHP Yüreğir İlçe Gençlik Eren Yıldırım’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef göstermesiyle tutuklanmasına tepki gösteren Öngör, Yıldırım’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, iktidarın; HDP’li belediyelere kayyum atarken, muhalefetin diğer belediyelerini çalıştıramaz hale getirdiğini dile getirdi. Hatimoğulları, kayyumcu zihniyete karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

Batman

Batman’daki kayyum protestoları da HDP İl Örgütü binası önünde gerçekleştirildi. Polis ablukası altında yapılan açıklamaya, görevden alınan Batman Belediyesi Eş Başkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, HDP milletvekilleri Necdet İpekyüz ve Feleknas Uca ile partililer katıldı.

HDP Milletvekili Necdet İpekyüz, zor dönemden geçtiklerini, ekonominin dibe vurduğunu, insanların pandemi ile mücadele ettiğine işaret ederek, “Dünya, daha iyi bir sosyal düzen nasıl olabilir diye konuşuyor. Herkes daha önce silaha harcanan paraların barış için kullanılmasını tartışırken, burada ise Kürt halkının seçme ve seçilme hakkı elinden alınıyor. Atananlar birer memurdur. Memurlar gidip gelebilir. Biz buradayız Batman da Siirt de hepsi bizimdir” diye konuştu.

Açıklama, “Kayyum darbedir” sloganıyla sona erdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

ABD’nin tartıştığı ırkçı ihbar: Polise yalan söyleyen kadın işten kovulunca özür diledi

DUVAR – Siyahlara karşı ırkçılığın kökünün kazınamadığı ABD, bir kadının kendisinden köpeğine tasma takmasını isteyen …