Aktüel Kültür

Grup Yorum üyeleri tahliye edildi

İstanbul Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi’ne 11 Kasım 2016’da yapılan operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Helin Bölek, Dilan Poyraz, Sultan Gökçek ve Fırat Kıl ile kültür merkezinde çalışan işçi Abdullah Özgün tahliye edildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen ilk duruşmaya, tutuklu Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Helin Bölek, Dilan Poyraz, Sultan Gökçek ve Fırat Kıl ve işçi Abdullah Özgün ile tutuksuz sanıklar Musa Varıcı, Cemil Varıcı ve Mehmet Varıcı katıldı.

Reklam

Duruşmaya Grup Yorum üyelerine destek vermek için sanatçılar Edip Akbayram, Ferhat Tunç ve Ataol Behramoğlu’nun yanısıra CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal da katıldı.

Grup Yorum üyelerinden Selma Altın yaptığı savunmada, “Bizim silahımız, soluğumuz enstrümanımız. Keşke sanatımızla yargılanıyor olsaydık. Sanatı bitirmenin yolu daha etkili eserler sunmaktır. Bizim yerimiz mahkemeler değil, konser salonlarıdır” dedi.

Reklam

Dilan Poyraz ise polislerin baskına geldiklerinde arama, yakalama kararı olmadığını ileri sürerek “Baskına geldiklerinde yarım saat önce gözaltından çıkmıştım. Tutuklanmamızın nedeni orada olmamız. Orada olmasaydık tutuklanmayacaktık” diye konuştu.

İnan Altın da “Biz marjinal bir grup değiliz. Milyonları bir araya getiren bir grubuz” dedi.

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından tutuklu 8 Grup Yorum üyesinin tahliyesine karar verdi. Duruşma 13 Haziran’a ertelendi.

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici

Bir cevap yazın

Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu