G7 Zirvesi protestolarla sürüyor

ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya’nın yer aldığı G7 Zirvesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülkenin güneybatısındaki Biarritz kentinde liderler onuruna verdiği akşam yemeğiyle başladı. Zirvenin ana teması ‘eşitsizlik’le mücadele. Liderler yemek yerken Fransa sokakları ise gün boyu G7 protestolarına sahne oldu.

Macron, ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk’ı Biarritz’deki Hotel du Palais’de karşıladı.

Liderler, daha sonra yemeğe geçti.

Zirvenin ana teması ‘eşitsizlikle mücadele’ olarak belirlendi. Zirvede güvenlik, iklim değişikliği, kadına şiddet ve cinsiyet eşitliği gibi konuların ele alınacağı belirtiliyor. Liderlerin Ukrayna, Suriye, İran ve Brexit gibi konuları da görüşmesi bekleniyor.

Liderler, bugün ‘uluslararası ekonomi/ticaret ve uluslararası güvenlik konusunda takvim oluşturma’, ‘eşitsizlikle mücadele’ ve ‘G7’nin Afrika ile ortaklığı’ başlıklı oturumlara katılacak.

Zirvenin üçüncü ve son gününde de ‘iklim, çeşitli canlılar ve okyanuslar’ ve ‘dijital dönüşüm’ başlıklı oturumlar düzenlenecek. Liderlerin ikili görüşmeler de yapması bekleniyor.

Zirveye Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yetkililerinin yanı sıra Güney Afrika, Burkina Faso, Mısır, Senegal, Ruanda, İspanya, Şili, Hindistan ve Avustralya’dan liderler de davet edildi.

Zirve, pazartesi liderlerin düzenleyeceği basın toplantılarıyla sona erecek.

Liderler yemek yerken Fransa sokakları ise gün boyu G7 protestolarına sahne oldu. G7 Zirvesi’ne karşıtları Hendaye’de eylem düzenledi. Biarritz’e yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Hendaye’de toplanan eylemciler, İspanya’nın Fransa sınırındaki Irun kentine kadar yürüdü. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eyleme yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Urrugne’de yapılan protestolara ise polis saldırdı. Fransız basınında yer alan haberlerde Biarritz’e yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Urrugne’de G7 karşıtları blokaj eylemi yaptığı sırada polis saldırdı. Saldırı sırasında yaralanan ve gözaltına alınanlar oldu.

Zirve boyunca Biarritz çevresinde protesto eylemlerinin sürmesi bekleniyor.

Öte yandan zirvede yoğun güvenlik önlemleri de alındı. Zirve boyunca 13 bin 200 polis ve jandarmanın yanı sıra 450 itfaiye eri görev yapacak. Liderlerin kalacağı ve şehrin merkezinde bulunan Hotel du Palais’ye çıkan yollar trafiğe ve yaya geçişine kapatılacak. Otelin önündeki plaja deniz yolu da dahil erişim engellenecek.

Zirve öncesi ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron öğle yemeğinde buluştu. Fransız basınında yer alan haberlere göre, Macron ile Trump görüşmede, Suriye, İran ve Ukrayna gibi birçok konuyu ele aldı.

Macron, “Bazı şeylerin yatışması için ekonomi ile ilgili konuları da görüşeceğiz” ifadesini kullandı.

Trump ise Macron ile iyi anlaştığını belirterek, “Eyfel Kulesi’ndeki akşam yemeğimizi hatırladım. İyi bir başlangıçtı” diye konuştu.

Öte yandan zirve öncesi açıklama yapan Macron, “Eğer yarın İran nükleer silaha sahip olursa bu konu bizi bizzat ilgilendirir. Ortadoğu karışırsa bizi de etkiler. Libya’daki sorunları çözmezsek toplu olarak Akdeniz’deki bu göç skandalına maruz kalmaya devam edeceğiz” dedi.

Zirve öncesinde basına açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ise ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya’nın tekrar G7 Zirvesi’ne davet edilmesine yönelik açıklamalarına ilişkin, “Rusya’nın 2014’te üyelikten çıkarılmasına neden olan sebepler hala geçerliliğini koruyor. Hatta Rusya’nın Azak Denizi’ndeki kışkırtmaları gibi yeni nedenler de eklendi” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Direnişin sembolü Hundessa öldürüldü

“Yardımın dışarıdan gelmesini beklemeyin, bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir rüya. Ayağa kalkın, atınızı hazır edin …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share