Erdoğan’ın Fırat’ın doğusu için verdiği süre doldu: Ne söylendi, ne yaşandı?

Erdoğan, 1 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açılışında Suriye’nin kuzeydoğusunda oluşturulmak istenen “güvenli bölge” ile ilgili konuştu. 18 Eylül’de “İki hafta içinde buradan bir sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız” diyen Erdoğan, TBMM açılışında da “Artık bekleyecek tek bir günümüz dahi yok; geldiğimiz noktada kendi yolumuzda devam etmekten başka çaremiz kalmamıştır” diye konuştu. Nihayet bu süre de doldu.

AKP iktidarı ısrar ettiği “güvenli bölge” ile ilgili detaylar üzerinde ABD ile anlaşabilmiş değil. Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” dediği bölgede ABD askerleri var. Bu haliyle olası bir operasyon durumunda TSK ve ABD askerleri karşı karşıya gelebilir.

TSK ile ABD askerleri arasında bir karşılaşma gerçekleşmese dahi Fırat’ın doğusu, neredeyse dört tarafı kuşatılmış durumdaki Afrin gibi savunması zayıf bir bölge değil. YPG-QSD hem askeri donanım hem de yanıt verebilme olanakları açısından bu bölgede Afrin’le kıyaslanamayacak ölçüde güçlü.

Erdoğan’ın kafasındaki “güvenli bölge”nin amaç ve kapsamı ne?

Erdoğan’ın 25 Eylül’de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda açıkladığına göre oluşturulacak güvenli bölgede Batılı devletlerin de desteğiyle Türkiye’deki 2 milyon Suriyeli sığınmacının iskanını sağlayacak inşaat projeleri başlatılacak.  Münbiç’ten başlayıp Irak sınırına kadar olan bölgede oluşturulması planlanan güvenli bölgenin 23,5 milyar avroya mal olması bekleniyor.

Akar “Oyalama, gecikme olursa bu çalışmalar biter” diyor ama…

Güvenli bölge konusunda Türkiye kamuoyuna yönelik sarf edilen sözlerle, ABD ile sürdürülen işbirliği arasında belirgin bir açı var. Kamuoyuna yönelik konuşmalarda ABD’ye rest çeken iktidar, ABD ile işbirliğini sorunsuz sürdürüyor.

Erdoğan’ın ABD’ye yönelik “Geldiğimiz noktada kendi yolumuzda devam etmekten başka çaremiz kalmamıştır” sözünden 3 gün sonra Milli Savunma Bakanlığı Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye ile ABD ortak kara devriyesinin başladığını duyurdu.

Devriyenin başladığı gün Milli Savunma Bakanlığı, Hulusi Akar’ın ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile güvenli bölge konusunda bir görüşme gerçekleştirdiğini sitesinden duyurdu. ABD’ye PKK, PYD ve YPG’ye verilen desteğin geri çekilmesi çağrısının yinelendiği görüşmede Akar’ın “oyalama ya da geciktirme olursa bu çalışmaların biteceği” yönünde konuştuğu belirtildi.

ABD Genelkurmayı: “Suriye’de koordineli hareket etmek başarının sırrı”

İki ülkenin savunma bakanlarının görüşmesinin ardından ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Patrick Ryder’dan “Suriye’de güvenlik mekanizmasının uygulanmasındaki ilerlemeyi not ettiklerine, mekanizmanın sınır güvenliğinin sürdürülebilir şekilde sağlanmasına, IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasının önlenmesine ve askeri operasyonların yakın şekilde koordine edilmesine tam olarak bağlı kalınmasına” yönelik bir değerlendirme geldi.

Güvenlik mekanizmasının uygulanmaya devam ettiğini söylemenin dışında bir yorumda bulunmayacağını belirten Ryder, “Şimdiye kadar 7 ortak hava keşif devriyesi, 2 de ortak kara devriyesi icra ettik. Devamı da gelecek” diye konuştu.

“Ben gerçeklere odaklanmak isterim”

Türkiye’nin Suriye’ye olası operasyonu konusundaki haberleri gördüğünü belirten Ryder, “Ben gerçeklere odaklanmak isterim. Suriye’de koordineli hareket etmek başarının sırrı. Biz IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılmasına ve Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının giderilmesine odaklanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya: “Türkiye’nin kendini koruma hakkı var”

Rusya ise bu süreci Türkiye-ABD gerilimini beslemek için bir fırsata çevirmeye çalışıyor. AKP iktidarının Suriye’de güvenli bölge oluşturma yönündeki planını artık tek başına hayata geçirmekten başka “çaresi kalmadığını” duyurarak operasyon sinyali vermesinin ardından Moskova da gelişmeleri yakından takip ettiğine yönelik açıklamalarla devreye girdi.

Moskova’da gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu ancak Suriye’nin toprak bütünlüğünün de korunması gerektiğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da 3 Ekim’de yaptığı değerlendirmede “ABD’nin Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeydoğusundaki duruma ilişkin olarak sunulan meşru talepleri göz önünde bulundurmaya hazır olmadığını ve Erdoğan’ın tutumunun anlaşılır olduğunu” ifade etti.

Rusya’nın Suriye ve Türkiye arasında sınır bölgesi konusunda mutabakat sağlanmasına destek sunacağını da belirten Lavrov ABD’nin Fırat’ın doğusunu Suriye topraklarından koparmaya yönelik girişimlerinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Sendika.Org, VOA, Sputnik

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Kenevir koronavirüse karşı koruyor mu?

Birçok araştırmacı yeni koronavirüse karşı aşı veya ilaç gibi tedavi yöntemleri hakkında araştırmalar yaparken, bazıları …