Ekolojik serhildan!

16 yaşında İsveçli kız çocuğu Greta Thunberg’in kendisi gibi öğrencilerle geçtiğimiz yıl başlattığı çevre eylemi dün küresel çapta milyonlarca kişinin sokağa çıktığı çevre grevine dönüştü.

Dün, küresel çapta öğrencilerin liderliğini yaptığı 4 bin 500  eylem, Fridays for Future Kampanyası (Gelecek için Cumalar) adıyla Kürdistan dahil 161 ülkede gerçekleşti. Greta Thurberg ve arkadaşları, 20 Eylül Çevre Grevi’ni, New York’ta haftaya başlayacak olan yılllık Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına denk getirmeyi amaçladı. Çevre aktivistleri bu toplantılarda çevre sorunlarının gündeme gelmesi ve küresel bir çözümü amaçladı.

Sydney ve Melbourne’da 300 bin kişi

Çevre grevi kapsamında yapılan eylemlerin startı ise Pasifik ve Avustralya’da verildi. Avustralya’da başta Sydney ve Melbourne olmak üzere onlarca kentte eylem vardı. Her iki kentte büyük katılım oldu.

Organizatörlerin verdiği bilgilere göre, yaklaşık 300 bin kişinin katıldığı ve bu sayının daha önceki gösterilerden iki kat fazla olduğu kaydedildi. Alice Springs kentindeki eylemde ise yüzlerce çevreci, küresel ısınmaya dikkat çekmek için ölü taklidi yaparak yere yattı.

Sarı Yelekliler bu kez iklim eyleminde

Çevre ve iklim grevinin yapıldığı ve gözlerin çevrildiği bir diğer ülke ise Fransa’ydı. Eylemlerin bugün de Paris’te sürüyor olması, Fransız hükümeti açısından tedirginlik yaratıyor. Zira,

uzun süre Fransa’da eylem yapan Sarı Yelekliler 45.Cumartesiyi yeni bir seferberlikle geçirecek. Sarı Yelekliler bugünü, hem iklim, hem de emeklilik reformuna karşı Elysee Sarayı’na yürüyüş günü ilan etti.

Dün de küresel çevre grevi kapsamında Paris’te Nation Meydanı’nda bir eylem yapıldı, dün sabah saatlerinden itibaren de üniversite ve liselerde blokajlar gerçekleşti. Paris’te sadece sokak eylemleri değil, yapılan konferans, panel, atölye çalışmaları ve konserlerde çevreye ilişkin duyarlılık çağrıları yapıldı.

Bugün ise sadece Paris değil, ülke genelinde “iklim konusundaki sorunları kınamak ve sosyal adalet talebi ile” yeni bir seferberlik düzenlenecek. Eylemcilerin Fransa’nın 100 şehrinde gerçekleşmesi bekleniyor. Elysee ve Saint Michel’de iki ayrı yürüyüş kolu 14: 30’da harekete geçiyor. Hem iklim yürüyüşünü örgütleyen kurumlar hem de Sarı Yelekliler eylem çağrısı yapıyor.  Cuma ve Cumartesi eylemlerinin amacı, Cumartesi günü New York’taki ilk BM iklim zirvesine ve Pazartesi günü özel bir iklim zirvesi öncesinde devletlere baskı yapmak.

Dünyamız SOS veriyor

FOTO – M.ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG

Almanya’da 400’ü aşkın çevre grevi eylemi yapıldı. Hamburg kentinde çevreci gençlerin öncülüğünde yapılan eyleme 50 binden fazla kişi katıldı. Çok sayıda sendika ve sivil toplum örgütü de gençleri eylemlerinde yalnız bırakmadı. Hamburg’un en işlek semti Jungfernstieg’te bir araya gelen çevreci eylemciler ‘Sıcak daha sıcak’, ‘Dünyamız SOS veriyor’, ‘Daha çok orman daha çok yaşam’, ‘Dünya ile birlikte biz de yok olacağız’ ve benzeri pankartlar taşıdı. Yürüyüş kortejinin önünde tabuta konulan dünya maketi taşındı. Kiliseden gelen papazlar ise dünyamız ve insanlık için dualar etti. Hamburg Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Deniz Çelik devasa orman yangınları, okyanuslara dökülen tonlarca atık madde ve aşırı ısınmanın dünyanın sonunu getireceğini söyledi. Başkent Berlin’de ise 100 binden fazla kişinin eylemde buluştuğu belirtildi.

   FİRAZ BARAN/KÖLN

  BERLİN/TWİTTER

FOTO – ŞAHİN BOZLAR / MAINZ

Diğer kentlerde olduğu gibi Köln’de de onbinlerce çocuk okula gitmeyerek çevre eylemine katıldı. Belediye başkanı ve kimi işyerlerinin çağrısı üzerine de işçilere eyleme katılmaları için izin verildi. Eylemcilerin çoğunun 10-15 yaş grubu arasında çocukların olması dikkat çekti.

Türkiye ve Kürdistan

Türkiye’de Küresel İklim Grevi Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Mersin, Muğla’da yapıldı. Kuzey Kürdistan’da ise Amed’de haber yayına hazırlandığı sırada eylemin yapılması bekleniyordu.

Arkadaşlarına eylem mesajı

İsveçli öğrenci Greta Thunberg öncülüğündeki Fridays for Future Kampanyası, tüm dünyadan çocukları sokaklara çıkararak, yetişkinleri harekete geçirmeyi amaçlıyor.

16 yaşındaki İsveçli aktivist Thunberg, görüntülü olarak yayınladığı bir mesajda, tüm çocuklara çağrıda bulunarak, “Her şeyin bir karşılığı vardır, yaptığınızın bir karşılığı vardır” dedi.

Thunberg, Çarşamba günü Amerikan Kongresi’nde yaptığı konuşmada yasa yapıcılarına “Övgüleriniz sizin olsun, çevre için bir şey yapın” diyerek eleştiride bulunmuş ve şu çağrıyı yapmıştı: “Bilim insanlarını dinlemenizi istiyorum. Ve bilimin arkasında birleşmenizi istiyorum. Ve sonra, gerçek anlamda harekete geçmenizi istiyorum.”

Greta’nın mücadelesi

Greta Thunberg, ‘İklim için okul grevine’ geçtiğimiz yıl 15 yaşındayken başladı. Bu bir yıllık süreçte her Cuma günü okulu bırakıp İsveç Parlamentosu’nun önünde oturarak dünyada giderek kötüleşen iklim ve çevre sorunlarına dikkat çekmeyi amaçladı. Thunberg, çok genç yaşına rağmen o kadar kendisini bu işe adadı ki, bu yıl tatile gitmedi, kendisi gibi öğrenci arkadaşlarıyla birlikte İsveç Parlamentosu önündeki eylemini sürdürdü.

Greta’nın azmi ve samimiyeti, çok hızlı bir şekilde karşılığını buldu. Çevre eylemleri bütün dünyaya yayıldı. Başta Avrupa olmak üzere çok sayıda ülkede yüzbinlere okul öğrencisi zaman zaman sokaklara çıktı, dünyanın önlem alınmaması durumunda çok daha kötüye gideceği konusunda duyarlılık çağrısı yaptı.

Yüz binlerce okul çocuğu dünyanın her yerinde kendi okulunu bir eylem alanına çevirdi. 15 Mart ve 24 Mayıs’ta da küresel çapta küresel çapta iki iklim grevi oldu, onlarca ülkede yapılan bu eylemlere 2 milyondan fazla aktivist katıldı.

Bu süre zarfında Greta Thunberg de çevre ve iklim konusunda bir sembol oldu. Avrupa’nın her yerinde protesto gösterilerine katıldı. Polonya’da yapılan Birleşmiş Milletler (BM) İklim zirvesinde ve Avrupa Birliği Parlamentosu’nda dünya liderlerine hitaben konuşmalar yaptı. Katolik dünyasının lideri Papa Francis ile görüştü.

Dün öğrenci arkadaşları başta olmak üzere milyonlarca insan küresel çapta sokakları doldururken 16 yaşındaki aktivist, dün yapılan küresel iklim grevine katılmak ve 23 Eylül’de gerçekleştirilecek ‘BM İklim Eylem Zirvesi’nde bir konuşma yapmak üzere ABD’nin New York kentindeydi. Haber yayına hazırlandığı sıralarda Thunberg’in konuşma yapması bekleniyordu.

Thunberg, hava ulaşımının yol açtığı gaz emisyonu kirliliği nedeniyle, yıllardan beri uçakla seyahat etmeyi kabul etmiyor. Bundan dolayı da Avrupa’dan New York’a iki hafta süren bir trans-Atlantik yolculuğu yaparak, sıfır-gaz emisyonu çıkartan bir yarış yelkenlisiyle gitti. Thunberg, Santiago/Şili’de Aralık ayında yapılacak BM İklim Zirvesi’ne katılmayı da planlıyor.

 HABER MERKEZİ


Neden greve gidiyorlar?

Her gün 200 canlı türü yok oluyor. Dünyada her gün yaklaşık 200 canlı türünün yok olduğu altıncı kitlesel yokoluşun ortasındayız. Son 44 yılda canlı popülasyonları yüzde 60 azaldı. Bir milyon canlı türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

17 milyon kişi göç etti

İklim krizi yüzünden göçler artıyor, sadece 2018’de dünyada 17 milyon insan göç etti, 2008-2018 arasında bu sayı 265 milyonu buldu. 2050 yılında 200 milyon insanın göç etmesi bekleniyor.

İklim krizi yoksulları etkiliyor

Dünyadaki yoksul bölgeler karbon salımının sadece yüzde10’unu gerçekleştirdiği hâlde iklim krizinin yükünün yüzde 75’ini sırtlayacak.

Deniz seviyesi yükseliyor

2100’e kadar deniz suyu seviyesi 2 metreye kadar yükselebilir. Bu durumda milyonlarca kişi yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalacak.

120 milyon kişi yoksullaşacak

İklim krizi yüzünden önümüzdeki 11 yılda 120 milyon kişi daha yoksullaşacak. İklim değişikliği sebebiyle milyonlarca kişi yaşama, beslenme, barınma ve su gibi temel insan haklarından mahrum kalacak.

900 yılın en ağır kuraklığı

Haziran ayında sıcaklıklar normallerin 0,93 derece üzerinde geçti. Temmuz ayının ise şu ana kadar dünyada ölçümlenen en sıcak ay oldu. Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın içinde bulunduğu Akdeniz Havzası son 900 yılın en ağır kuraklığını yaşıyor.

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Kenevir koronavirüse karşı koruyor mu?

Birçok araştırmacı yeni koronavirüse karşı aşı veya ilaç gibi tedavi yöntemleri hakkında araştırmalar yaparken, bazıları …