Anasayfa » Aktüel Kültür » Don Kişot operası ilk kez Türkiye’de

Don Kişot operası ilk kez Türkiye’de

DUVAR – İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), İspanyol yazar Cervantes’in 1600’lerin başında yazdığı aynı adlı eserden esinlenilerek bestelenen “Don Quichotte” (Don Kişot) Operası’nı Türkiye’de ilk kez Kadıköy Süreyya Operası’nda sahneliyor.

Operanın, Türkiye prömiyeri dün akşam gerçekleşti. Librettosunu Fransız yazar Henri Cain’in yazdığı, bestesini romantik dönemin önemli bestecilerinden Jules Massenet’in yaptığı opera, dünyada ilk kez, 1910 yılında Monte Carlo Operası’nda sahnelenmişti.

Operada, Don Kişot rolünde; Suat Arıkan, Gökhan Ürben; Sancho rolünde N. Işık Belen, Umut Kosman, Dulcinée rolünde; Aylin Ateş, Özge Kalelioğlu, Deniz Likos dönüşümlü olarak rol alacaklar. Onlara İDOB şancıları ve dansçıları eşlik ediyor. Türkiye prömiyerini dün yapan eser, 22, 23 ve 25 Ocak’ta 20.00’de, 26 Ocak Cumartesi 16.00’da, 29 ve 30 Ocak’ta yine 20.00’de Süreyya Operası’nda sahnelenecek.

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Deniz Yücel: Erdoğan’ın sorumluluğunda işkence gördüm

Türkiye’de „terör örgütü propagandası“ ve „halkı kin ve düşmanlığa tahrik“ suçlamalarıyla tutuksuz yargılanan Alman ve …