Aktüel KültürAktüel Video

Direnişin sembolü Hundessa öldürüldü

“Yardımın dışarıdan gelmesini beklemeyin, bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir rüya. Ayağa kalkın, atınızı hazır edin ve savaşın, sarayı devirecek olan sizsiniz” şarkısı ile ünlenen Etiyopyalı devrimci sanatçısı Hachalu Hundessa öldürüldü.

Devrimci sanatçı ve aktivist Hachalu Hundessa’nın 29 Haziran’da Etiyopya başkenti Addis Ababa’da araba sürerken silahla vurularak öldürülmesi sonrası, başkentte binlerce kişi protestolara başladı. Protestolar kısa sürede başka kentlere de yayıldı. Hundessa’nın cenazesi başkentin batısındaki yerli Ambo kasabasına gömülmek üzere götürülmek isterken, protestocular cenazenin götürülmesine izin vermedi. Bunun üzerine Oromo halkı ile birlikte eylemlere katılan muhalif siyasetçi ve aktivist Jawar Mohammed ve 34 protestocu, cenazeyi alarak başkente geri götürmeye çalışmaları üzerine gözaltına alındı.

Direnişin sembolü

Ölümünün ardından faillerin bulunması için kitlesel protestoların devam ettiği 34 yaşındaki devrimci sanatçı bir süredir ölüm tehditleri aldığını söylemişti. Eski bir politik tutsak olan müzisyen daha önce protestolara katıldığı için 17 yaşındayken tutuklanarak 5 yıl cezaevinde kalmıştı. Hapishaneden çıktıktan sonra güvenliği için yurtdışına gitmesi yönünde destelenen sanatçı, ülkesinde kalmayı tercih etmiş ve mücadele şarkıları ile Oromo halkı için bir direniş sembolü haline gelmişti.

Şarkıları ile Etiyopya’nın en büyük azınlığı olan Oromo halkının gördüğü baskıyı anlatan ve Oromo halklının haklarını savunan Hundessa’nın şarkıları 2018’de bir önceki Etiyopya başbakanının devrilmesi ile sonuçlanan protesto dalgalarında marş olarak kitleler tarafından söyleniyordu.

Protestolarda 50 kişi öldürüldü 

Müzisyenin ölümü sonrası baş gösteren protestolara binlerce kişi katılırken ülkenin en büyük etnik grubu olan Oromo halkının protestoların öncüsü konumunda olduğu bildiriliyor. Oromo halkının yaşadığı bölge olarak bilinen Oromia Bölgesel Yönetim Sözcüsü Getachew Balcha, binlerce kişinin katıldığı protestolarda 50 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Oromolar halkı ne istiyor

Etiyopya nüfusunun yüzde 35’ini oluşturan en büyük etnik azınlık olarak bilinen Oromolar uzun zamandır ezildiklerini ve haklarının yok sayıldığını ifade ederek 2016 yılında baskıcı hükümete karşı da sokaklara dökülmüştü. Oromo halkı 2017 yılında hükümetin istifa etmesi talebiyle kitlesel protestolarına devam etmişti. Koalisyon hükümetinin Başbakan Hailemariam Desalegn’in devrilmesi ile sonuçlanan protestolar sonrası Abiy Ahmed başbakan koltuğuna oturdu. Yeni Başbakan Abiy, 2019’da öncelikle uzun süredir Etiyopya ile çatışma halinde olan Eritre ile barış yaptığı için Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu