‚Çocuk istismarı‘ önergesi, AKP ve MHP’nin ‚oy kaygısı‘ nedeniyle reddedildi

ARTI GERÇEK – Sultangazi Belediye Meclisi’nde, İBB Meclis Üyesi Belgin Poyraz’ın CHP grubu adına sunduğu ‚Kadına Şiddeti ve Çocuğa Cinsel İstismarı Önleme Komisyonu Kurulması‘ önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Poyraz, önergenin AKP ve MHP oyları ile reddedilme sebebinin ise ‚tarikat ve tarikat üyelerini arka bahçeleri olarak görmeleri ve bu ilişki içinde yaşadıkları oy kaygısı’ndan kaynaklandığının altını çizdi.

İlçedeki istismarı önleme çalışmaları kapsamında önergeyi sunduğunu belirten Belgin Poyraz, Meclis’teki sonucu hiç beklemediğini söyleyerek, „Beklentimin aksine olumsuz tepkiler aldım, hatta tahmin bile edemeyeceğim şekilde olumsuz tepki gösterdiler“ ifadesini kullandı.

‚AMAÇ İSTİSMARIN YAŞANMADAN ÖNLENMESİ‘

Artı Gerçek’e konuşan Belgin Poyraz, önergeye ilişkin amaçladıkları çalışma hakkında „İlçemizde tarikat evlerinin varlığı herkes tarafında bilinen bir gerçek. Buralarda olabilecek istismarların, yaşanmadan önüne geçebilmek için önleyici tedbirler alarak, yaşanabilecek istismar olaylarını da önlemek. Önemli olan bu konuda yapacağımız tüm çalışmaları, masum çocukların hayatları karartılmadan, hayalleri kirlenmeden almak“ şeklinde konuştu.

‚REDDEDİLME SEBEBİ DESTEK VE OY KAYGISI‘

Poyraz, önergenin AKP ve MHP oyları ile reddedilme gerekçesinin altında ise ‚tarikat ve tarikat üyelerini arka bahçeleri olarak görmeleri ve bu ilişkiden doğru yaşadıkları oy kaygısı’nın olduğunu belirtti.

‚YEREL YÖNETİMLER ÖNEMLİ‘

Yerel yönetimler açısından çocuk istismarı ile mücadele etmenin yöntemi hakkında değerlendirmede bulunan Poyraz, „Yerel Yönetimler, devletin ve bürokrasinin halka uzanan en yakın elidir. Dolayısıyla, annelerin babaların ve toplumun vicdanını sızlatan çocuğa karşı cinsel istismar suçunun önlenmesinde en önemli görev yerel yönetimlere yani belediyelere düşüyor. Çünkü her ilçede yapılan faaliyetlerden, olaylardan olumsuzluklardan, kurumlardan yapılardan topluluklardan öyle ya da böyle önce belediyeler haberdar olur. Belediyeler ilçelerdeki var olan diğer kamu kurumlarıyla, hiç bir menfaat kaygı gütmeden işbirliği yaparak çalışırsa, yaşanabilecek olumsuzlukları da yaşanmadan önlemiş olur diye düşünüyorum“ ifadelerini kullandı.

Belgin Poyraz’ın CHP adına Meclis’e sunduğu önerge şu şekilde:

„Ülkemizde son yıllarda özellikle günümüzde, kadına karşı şiddet ve çocuğa yapılan cinsel istismar, kabul edilemez korkunç bir boyuta gelmiştir. Dünyada çocuğa karşı cinsel istismar suç oranında maalesef Türkiye 3. Sırada. Bu korkunç tablo karşısında maalesef ki hükümet, gerekli önleyici tedbirleri almaktan yetersiz kalmıştır. En son yakaya baktığımızda çocuğa karşı cinsel suçun işlendiği yer, bir tarikat evi, suçu işleyen ise işleyen tarikat lideridir. Bu ve benzeri alanlarda ve kurs evlerinde, benzeri suçlar daha önceden de işlendi, işlenmeye de devam edecektir.

Bu şartlar altında Türkiye gerçeğini göz önüne aldığımızda, ilçemizde de tarikat evlerinin olduğu hepimizin bildiği bir gerçektir. Bu gerçekten yola çıkarak, ilçemizde her alanda çocuğa karşı cinsel istismarı ve kadına karşı şiddeti önlemek için müftülük, emniyet güçleri, milli eğitim ve belediyemizle birlikte ortaklaşa çalışılması için Kadına Karşı Şiddeti ve Çocuğa Karşı Cinsel İstismarı Önleme Komisyonunun kurulması yönünde önergemizin başkanlık makamına havale edilmesini arz ederiz“.

Ayşegül BAŞAR

Yazar: EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

HDP’ye Kobanê operasyonu: 82 gözaltı

DUVAR – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da …

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share