Anasayfa » Aktüel Gündem » Cizre kayyımı, meydan ve yolları da devretti!

Cizre kayyımı, meydan ve yolları da devretti!

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan seçimlerde yüzde 77,4’lük oy oranıyla kayyum yönetimindeki belediyeyi kazanan HDP’li Belediye eş başkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu, dün yaptıkları basın toplantısıyla kayyım yönetiminin belediyeyi altına soktuğu borcu kamuoyu ile paylaştı. Eş başkanlar, kayyım atandığı sırada kasasında 36 milyon TL bulunan belediyenin 220 milyon 793 bin TL borçla devir alındığını ve kasasında sadece 20 bin TL kullanılabilir limit olduğunu duyurdu.

Eş başkanlar, yine önümüzdeki günlerde yapacaklarını belirttikleri daha detaylı bir açıklama ile belediyenin borcu ve kayyımın icraatları hakkında kamuoyunu bilgilendireceklerini ifade etti.

İKİ YOL EMNİYETE DEVREDİLDİ

Edinilen bilgilere göre belediyeye ait birçok taşınmaz son 4 ay içerisinde kayyım eliyle farklı kurumlara devredildi.

„Meclis Kararı“na dayandırılan bu devirler arasında belediye hizmet binası, mezbaha, kadın merkezi, taziye evi, park alanının yanı sıra yine ilçedeki Cumhuriyet Meydanı ile İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne çıkan iki yol da var.

Büyük çoğunluğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde devredilen bazı taşınmazların listesi ise şöyle:

„* Nur Mahallesi’nde bulunan Kültür Merkezi, 11,917,667.97 TL karşılığında Emniyet Müdürlüğü’ne satıldı.

* Şah Mahallesi’nde bulunan Belediye Hizmet Binası, İlçe Kaymakamlığı’na devredildi.

* Yafes Mahallesi’nde bulunan Mezbaha, 1 Ekim 2018 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi.

* Nur Mahallesi’nde bulunan ve tamamen betonlaştırılan Cumhuriyet Meydanı, 1 Ekim 2018 tarihinde Emniyet Müdürlüğü’ne devredildi.

* Kale Mahallesi’nde bulunan ve belediye araçlarının park edildiği İtfaiye alanı, 4 Şubat 2019 tarihinde Cumhuriyet Savcılığı’na devredildi.

* Dicle Mahallesi’nde bulunan Millet Kıraathanesi, 11 Ocak 2019 tarihinde Millli Eğitim Müdürlüğüne’ne devredildi.

* Konak Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti hazineye ait olan Bilim Merkezi, 8 Ocak 2019 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi.

* Dicle Mahallesi’nde bulunan Sitiya Zin Kadın Merkezi, 8 Ocak 2019 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi.

* Nur Mahallesi’nde bulunan Nur Kadın Merkezi ve Taziye Evi, 8 Ocak 2019 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi.

* Dağkapı Mahallesi’nde bulunan İbnül Cezeri Kuran Kursu, 8 Ocak 2019 tarihinde İlçe Müftülüğü’ne devredildi.

* Konak Mahallesi’nde bulunan emniyete giden yol (235 ada, 47 parsel), 8 Mart 2019 tarihinde Emniyet Müdürlüğü’nde devredildi.

* Konak Mahallesi’nde bulunan emniyete giden yol (238 ada, 9 parsel) 8 Mart 2019 tarihinde Emniyet Müdürlüğü’ne devredildi.“

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

Çizgimiz meşru savunma saldırmayana saldırmayız

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Türk devletinin Efrîn’den Dêrik’e kadar büyük bir harekat yapması ne …