Aktüel Yarın

Bilim insanları maddenin yeni bir halini buldular

Maddenin katı, sıvı ve gaz dışında bir hali olabilir mi? Bilim insanları bu yeni hali bulduklarını söylüyor.

Katı olmasına rağmen bileşenleri diğer katılar gibi düzgün bir kristal yapıda düzenlenmiş değil. Molekülleri, bir kristal oluşturamadan önce oldukları yerde donuyorlar. Camı anlama arayışı, araştırmacıların maddenin yeni bir halini keşfetmelerini sağladı: Sıvı cam.

Reklam

Sıvı cam, akabilen ancak dönemeyen parçacıklardan oluşturuldu. Proceedings of the National Academy of Sciences üzerinde bildirildiği üzere bu yeni hal, normal camın nasıl oluşuyor olabileceği hakkında ipuçları veriyor.

Bu incelemenin başlangıç noktası kolloitlerin, ikinci bir madde içerisine yayılmış “büyük” parçacık karışımlarının kullanımıydı. Jeller ve emülsüyonlar, kolloitlerin örnekleri olarak gösterilebilir. Bu maddeler, camı oluşturan malzemelerde gerçekleşen pek çok olayı deneyimleyebiliyorlar ve bu yüzden de cama geçişi araştırmak için iyi bir örnek oluyorlar.

Reklam

Bu araştırmadaki ekip, daha önceki araştırmalardan farklı bir şey denemeye karar verdi. Kolloitlerinde küresel parçacıkları kullanmak yerine özel eliptik (yumurta şeklinde) parçacıklar ürettiler. Bunların karışımlar içerisindeki yoğunluğunu (derişimini) değiştirerek de sıra dışı sıvı cam davranışını keşfettiler.

Camı anlamanın önemi ise sadece pencerelerimizdeki malzemeyi anlamaktan ibaret değil. Plastikler ve metallerin yanı sıra proteinler ve hatta biyolojik hücreler gibi organik maddeler de dahil olmak üzere pek çok farklı malzeme cam gibi davranabiliyor. Sıvı cam üzerine teorik araştırmalar yaklaşık yirmi yıl yıldır sürmekteydi. Malzeme biliminin geniş bir etkiye sahip bu alanında elde edilen ilk sonuç ise artık karşımıza çıkmış durumda.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

EB / Aktüelsanat

portal için içerik derleyici
Yazarın bir önceki yazısı
Kapalı
Başa dön tuşu