Anasayfa » Aktüel Dünya » Berlin’de Kira Artışına Önlem: Devlet 670 Daireyi Satın Aldı

Berlin’de Kira Artışına Önlem: Devlet 670 Daireyi Satın Aldı

(Bianet) Berlin’de yükselen kiralar sebebiyle gerçekleşen protestoların ardından devlet, Karl-Marx Bulvarı’ndaki 670 apartmanı da satın aldı. Böylece kira fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

12 yılda yüzde 117’lik artış

Berlin’de kira oranları 2007’den bu yana yüzde 117 oranında yükseldi. Kira artış oranı 2018’de yüzde 13 olarak hesaplandı. Almanya genelinde enflasyon oranı ise sadece yüzde 1.40.

Yüksek kira protestoları

Kiralardaki artışın nedeni olarak kentin giderek popüler hale gelmesi gösteriliyor. Geçtiğimiz Kasım ayında emlak firması Predac, Berlin’deki 700 apartmanı Almanya’nın en büyük emlak şirketlerinden Deutsche Wohnen’in üzerine geçirmeye niyetlendi. Bu, kira fiyatlarının daha da artması anlamına geliyordu.

Bu gelişmenin ardından Berlin sokaklarında evlerin devredilme girişimi buna bağlı olarak kira artışları protesto edildi, imza kampanyaları düzenlendi.

Son olarak mal sahiplerini mülklerini hükümete satmak zorunda bırakabilecek bir yasa ve referandum için 70 bin imza toplandı.

TIKLAYIN – Berlin’de Kiralar 5 Yıllığına Donduruldu

Devlete maliyeti 90 – 100 Milyon Euro

Protestolar yargı sürecine taşındı. Aylarca süren yasal mücadelenin ardından kira artışının yüksek olduğu yerlerden biri olan turistik Karl-Marx Bulvarı’ndaki 670 daire Almanya Hükümeti tarafından satın alındı.

Kiracılar ve emlak şirketinin kira fiyatları üzerinde anlaşamadığı Karl-Marx Bulvarı’ndaki evler, devlete 90 ile 100 milyon euro arasında bir paraya mal olacak.

Müller: Evleri geri almak önemli bir strateji

Berlin Belediye Başkanı Michael Müller, 1990’lı yıllarda özel şirketlere satılan bu evlerin geri satın alınmasının devlet açısından da, hızla yükselen kira fiyatlarının düşmesi için de önemli bir strateji olduğunu açıkladı.

Müller, „Berlin’deki vatandaşlar bu şehirde yaşayabilmenin yükünü kaldırabilmeli. Bu sebeple bundan sonraki amacımız şehirdeki alabileceğimiz ne kadar ev varsa alabilmek ve yardımcı olabilmek. Böylece Berlin kendi emlak piyasasının kontrolünü yeniden ele alabilir“ dedi.

 

*Bu haber Asmin Ayçe İdil Kaya tarafından The Guardian‚dan çevrildi. (Aİ / HA)

Yazar EB / Aktüel Sanat

EB / Aktüel Sanat
portal için içerik derleyici

Öneri yazı

HDP İstanbul binasına silahlı saldırı: Saldırgan polise sığındı!

HDP İstanbul Basın Komisyonu, “Bugün saat 15.00 dolaylarında HDP İstanbul İl binasına kimliği belirsiz kişi …